Czy wiesz, że…

… wydalenie z seminarium może mieć ogromny wpływ na życie wszystkich fanów pizzy na świecie?

Z pewnością historia Toma Monaghana nie wpłynęła na świat do tego stopnia, co losy pewnego austriackiego akwarelisty, który po niedostaniu się do akademii sztuk pięknych wybrał inną, mniej artystyczną ścieżkę kariery. Niemniej jednak, wpłynęła ona na fanów pizzy na całym świecie, gdyż sieć pizzerii założona przez Toma dzisiaj operuje w około 90 krajach!

Wszystko to mogłoby nie mieć miejsca, gdyby nie wydalenie Toma z seminarium duchowego z powodu serii naruszeń dyscypliny. Niestety, prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jakie to były przewinienia. Wiemy jednak, że Tom nie znalazł się w seminarium przez przypadek, gdyż nawet po nim mężczyzna całe swoje późniejsze życie kierował się katolickimi zasadami. Po przejściu na emeryturę zrzekł się nawet większości swojego majątku na rzecz różnych katolickich inicjatyw edukacyjnych.

Ale po kolei. Tom Monaghan urodził się w 1937 roku w niezbyt zamożnej rodzinie. Kiedy miał zaledwie cztery lata, zmarł jego ojciec. Na skutek tego wydarzenia trafił do sierocińca prowadzonego przez zakonnice, z którego wyciągnęła go matka dopiero po sześciu latach. To w sierocińcu jedna z zakonnic przekonała chłopca do dedykowania swojego życia Bogu. Wówczas nikt nie mógł przypuszczać, jak duży wpływ na jego późniejsze życie miała ta obietnica.

Gdy dorósł, postanowił wstąpić do seminarium duchownego i zostać księdzem. Po wydaleniu z seminarium, nie mając większych planów na życie, Tom postanowił wstąpić do wojska. Odsłużył tam trzy lata, nim wrócił w rodzinne strony. Po powrocie postanowił zostać architektem i zapisał się na Uniwersytet w Michigan. Mężczyzna jednocześnie studiował i pracował jako dostawca pizzy. To podczas jednej z dostaw poznał swoją przyszłą żonę, z którą ma dziś czwórkę dzieci.

W pewnym momencie, wraz z bratem, zdecydowali się na zakup pizzerii od swojego szefa. Prawdopodobnie decyzja ta była motywowana obawą utraty pracy po zamknięciu pizzerii. Tom postanowił więc sam spróbować swoich sił w tym biznesie. Jak mu poszło? Początkowo nie najlepiej. Pizzeria przynosiła ogromne straty, co zmusiło Toma do zrezygnowania ze studiów. Ironia losu: mężczyzna postanowił rozwozić pizzę, żeby mieć z czego utrzymać się na studiach, a ostatecznie musiał rzucić studia, żeby rozwozić pizzę.

W tym przypadku jednak nie było tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bowiem niedługo później pizzeria zaczęła odbijać się od dna i zaczęła przynosić zyski. Mniej więcej tym okresie z prowadzenia biznesu wycofał się brat Toma, który nie chciał poświęcić swojego etatu listonosza na rzecz rozwijania niepewnego biznesu. Sam Monaghan był jednak nieustępliwy. Postanowił postawić wszystko na jedną kartę i pierwsze zyski z pizzerii przeznaczył na otworzenie dwóch kolejnych lokali, tym razem już pod zmienioną nazwą, obowiązującą do dziś, tj. Domino's Pizza. Reszta to już dobrze znana historia.

Dziś Domino's Pizza jest warta około 14 miliardów dolarów. Sieć posiada około 20 tysięcy lokali na całym świecie i generuje rocznie ponad 4 miliardy dolarów obrotu.

#ciekawostinwestycyjne
9ac8f659-ce65-463a-b036-ce92fb9009b5
em-te

Obrót nie ma znaczenia. Jaki jest zysk?

CiekaowstkInwestycyjne

@em-te obrót ma większe znaczenie niż zysk. Zysk jest bardzo łatwo ukryć i co więcej - bardzo często opłaca się go ukryć. Uber przejął rynek przewozów w całej Europie i Północnej Ameryce - ani razu nie wykazując zysku.

esterad

@CiekaowstkInwestycyjne No właśnie, dlaczego Uber ukrywał zyski i co z tego wynika? Ostatnio widziałem artykuły mówiące coś w stylu "wow Uber w końcu zaczyna przynosić zyski, Ci inwestorzy to mieli cierpliwość dokładać do biznesu przez tyle lat..."

em-te

@CiekaowstkInwestycyjne Wszytko rozumiem. Mogę mieć miliardowy obrót i ciągłą stratę. Co to za biznes? Stąd pytam o zysk. Dywidendy itd

CiekaowstkInwestycyjne

@esterad po prostu Uber reinwestował wszystkie swoje zyski w dalszy rozwój firmy. Z tego powodu nie wykazywał zysków, jednak rok do roku rósł majątek firmy. Jest to bardzo opłacalna strategia, lecz również bardzo ryzykowna. Wystarczy że pomylimy się w ocenie sytuacji, lub wydarzy się jakiś czarny łabędź i możemy w ten sposób położyć cały biznes, bez względu na to jakby rentowny nie był.


Dawno temu w Polsce była głośna sprawa producenta makaronu, który upadł w ten sposób, pomimo posiadania świetnych wyników sprzedażowych. O ile wszystko dobrze pamiętam, to tam zadziałała konkurencja, która skorumpowała bank, żeby wypowiedział umowę kredytową firmie. A że firma była zakredytowana pod korek, to nie uniosła tego ciosu i upadła. Pomimo tego, że przypominam, że miała świetne wyniki finansowe.


@em-te dzisiaj takie czasy, że na giełdę wchodzą firmy, które nigdy nie wykazały zysku ( ͡~ ͜ʖ ͡°). Domino's Pizza na czysto w 2022 zarobili ponad 400 milionów dolarów.

Shivaa

Może jakiś osobny wpis dla Malmy, też nieźle się tam działo

Kremovka

A braciszek nie odezwał się po swoje jak interes zacząć przynosić zyski?

CiekaowstkInwestycyjne

@Kremovka nie pamiętam żebym natknął się na taką informację. Ale zważywszy na fakt, że facet i tak oddał większość swojego majątku na różne cele charytatywne, to podejrzewam, że i bratu nie skąpił. Tom okazał się jednym z tych rzadkich CEO, co prowadził firmę do wieku, który uznał za wystarczający i po prostu oddał władanie nad nią osobom trzecim.

jajkosadzone

Pizza z parowkami w brzegach.

Super sprawa.

Zaloguj się aby komentować