... w Polsce istnieje moneta obiegowa o nominale 500 złotych?
"Orzeł bielik", a wlasciwie to już po prostu "Bielik", to seria złotych monet, której historia sięga 1995 roku. Wtedy, na podstawie zarządzenia prezesa NBP, wyemitowana została pierwsza partia tych monet. Są one wykonane ze złota próby 999,9 (czystość 24 karatów) i stanowią oficjalny środek płatniczy w Polsce. Ze względu na ich wartość numizmatyczną i kolekcjonerską, rzadko są używane jako waluta.
Na awersie monety z serii "Bielik" przedstawiony jest wizerunek stojącego bielika. Pod nim znajduje się inskrypcja: "1 UNCJA CZYSTEGO ZŁOTA". Rewers natomiast zawiera godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz szereg oznaczeń, takich jak: wartość nominalną monety, rok emisji oraz inskrypcje "RZECZPOSPOLITA POLSKA". Do końca 2022 roku wydano 37 900 sztuk takich monet.
Niestety, nie obyło się też bez pewnych błędów przy planowaniu nazwy serii monet. Początkowa nazwa "Orzeł bielik" została w 2018 roku zastąpiona przez nową nazwę "Bielik", gdyż jak się okazało, nazwa "Orzeł bielik" nie jest zgodna z klasyfikacją gatunków ptaków (bielik to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych).
A ty, czy posiadasz lub planujesz posiadać złotą monetę z serii "Bielik"? Jeżeli tak, to koniecznie podziel się swoją opinią na ten temat. Zdjęcia monet z prywatnych kolekcji więcej niż mile widziane
#ciekawostinwestycyjne <- śledź tag, by być na bieżąco z unikalnymi ciekawostkami inwestycyjnymi. Odkrywaj świat inwestycji w zupełnie nowy sposób
Tego nie wiedziałem
@CiekaowstkInwestycyjne dlaczego wartość nominalną ustalili na 500zł
@Quake w 1995 roku za 1 uncje złota trzeba było zapłacić około 385 dolarów. Dolar kosztował wówczas średnio 2,5 złotego. Więc już w roku wprowadzenia monety jej wartość rynkowa była dwukrotnie większa niż wartość nominalna.
Trzeba pamiętać jednak, że wówczas w Polsce panował okres wielkich przemian gospodarczych (denominacja miała miejsce w 1994 roku) i nie brakowało głosów (i planów) że wkrótce złotówka zrówna się z dolarem jeżeli chodzi o kurs, a nawet go przegoni. Jak pokazała historia - nic bardziej mylnego.
W takiej sytuacji pierwotna wycena "Orła bielika" o nominale 500 zł wcale nie była jakąś kosmiczną wyceną. Dziś możemy z tej wyceny czerpać lekcję na temat tego jak inflacja zjada wartość pieniądza fiducjarnego (tj. złotówek, dolarów itd.)
Wartość nominalna na monetach złotych i srebrnych słuzy tylko do tego aby można było je uznać za środek płatniczy i łatwiej przewieść przez granicę - nie pokrywa się ona z wartością kruszca
@pokeminatour Jest dokładnie tak jak piszesz.
Komentarz usunięty
"nie brakowało głosów (i planów) że wkrótce złotówka zrówna się z dolarem jeżeli chodzi o kurs, a nawet go przegoni. Jak pokazała historia - nic bardziej mylnego."
@CiekaowstkInwestycyjne bajania ekonomicznych ignorantów, nic więcej.
Przecież waluta to jest jakiś obraz siły gospodarki, gdzie polska gospodarka do usa, już nie mówiąc o rynkach finansowych i giełdzie.
@pokeminatour
Wartość nominalna na monetach złotych i srebrnych słuzy tylko do tego aby można było je uznać za środek płatniczy
I żeby nie złomować groszy na własną rękę
@Quake Pal diabli,jak to uncja to i za odpowiednik 800 dolarów bym kupił - teraz złote bulionówki kosztują ponad 8,5 k zł.
No ale podobno to srebro jest niedowartościowane.
@Quake uncjowy filharmonik ma 100 euro, więc wszyscy tak ustalali mnie widcej
Komentarz usunięty
Tylko ze uncja zlota w 1995 kosztowała niecałe 400$ xD
takiej monety nigdy nie miałem
@CiekaowstkInwestycyjne ale fajne, może zapoluję w przyszłym roku.
Zaloguj się aby komentować