Czy wiesz, że...
... co czwarty człowiek na świecie jest rolnikiem?
Jeżeli to dla Ciebie duże zaskoczenie, to dodam, że zaledwie ćwierć wieku temu niemal co drugi mieszkaniec Ziemi był rolnikiem. Zauważamy więc tu pewien, dość gwałtowny trend spadkowy.
Jest kilka powodów, dla których liczba rolników na całym świecie maleje. Jednym z najważniejszych jest rosnąca urbanizacja. W miarę jak świat staje się coraz bardziej uprzemysłowiony, wiele osób opuszcza obszary wiejskie na rzecz miast w poszukiwaniu lepszych możliwości pracy i życia. W końcu, praca na gospodarstwie (zwłaszcza tym niskobudżetowym) często wiąże się z niskimi zarobkami, ciężką pracą i brakiem perspektyw na rozwój.
Kolejnym kluczowym czynnikiem jest technologiczny rozwój rolnictwa. Wprowadzanie nowych technologii, takich jak automatyzacja i rolnictwo precyzyjne, pozwala na produkcję większej ilości żywności przy mniejszym zaangażowaniu ludzi. Stąd też w Stanach Zjednoczonych już dzisiaj zaledwie lekko ponad 1% całego społeczeństwa to rolnicy. Podobnie sprawa ma się na Wyspach Brytyjskich, Norwegii (2%), Francji (3%), czy jakimkolwiek innym kraju wysoko rozwiniętym.
Jak uważacie? Czy w krajach wysoko rozwiniętych doszliśmy już do maksymalizacji możliwości technicznych w sektorze rolniczym? Czy może wciąż coraz mniej ludzi będzie produkowało coraz więcej pożywienia? Czy zauważacie w tym jakieś niebezpieczeństwo? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu poniżej
#ciekawostinwestycyjne <- zaobserwuj tag, by być na bieżąco z unikalnymi ciekawostkami inwestycyjnymi. Odkrywaj świat inwestycji w zupełnie nowy sposób
fb8f0975-8842-4442-8b12-d69e73bca7b6
John_polack

Myśle ze jest jeszcze sporo miejsca na automatyzację, chociażby autonomiczne pojazdy i maszyny rolnicze.

tosiu

@CiekaowstkInwestycyjne dużą rolę odgrywa globalizacja. Obecnie jest trend odwracający ją. Druga sprawa, że obecnie opłaca się wyłącznie rolnictwo wielkoobszarowe.

CiekaowstkInwestycyjne

@tosiu nie zgodziłbym się z cofającą sie globalizacją. Statystyki wsskazują że wciąż handel pomiędzy państwami rośnie.

tosiu

@CiekaowstkInwestycyjne takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień, ale UE wyraźnie odcina się od Chin na rzecz wymiany transatlantyckiej. Rysuje się podział na USA,Europa,Australia,Japonia kontra BRICS. Więc to będzie globalizacja ograniczona. Nacjonalizacja to koncept XIX-wieczny, więc calkowitego upadku globalizacji nie będzie, ale w 2019 skończył się eweidentnie czas każdego z każdym

ruhypnol

Czy w ciekawostce nie brakuje przymiotnika "pracujący"?

CiekaowstkInwestycyjne

@ruhypnol masz racje, niestety nie moge już zedytować wpisu.

ruhypnol

@CiekaowstkInwestycyjne luzik, czteroletnich bajtków wsazajacących łapy do młuckarni możemy uznać za rolników

Xianth

Duży błąd rzeczowy, urbanizacja jest efektem polepszenia wydajności rolnictwa ( a wiec spadku zatrudnienia tam) a nie powodem. Ludzie mogą nie umrzeć z głodu i zająć się czym innym bo jest efektywność. W przeszłości czemu niby nie było urbanizacji tak dużej? Bo nie wyżywisz takiego miasta zbierając 2 ziarna z każdego zasianego!

Zaloguj się aby komentować