How Much Horsepower is a Horse? via Donut
#ciekawostki
@Zuorion nie, ja nie wiedziałem
@cebulaZrosolu ja też nie i nie wiem po co mi ta wiedza
@cebulaZrosolu W sumie to gdyby nie ten filmik to nikt by nie wiedział, bo w sumie to nikt tak naprawę tego nie zmierzył.
Jedyne sensowne co jest na schoolarze to to:
https://www.nature.com/articles/364195a0
Czyli szacunki.
Ale dodatkowo z tego filmiku dowiadujemy sie, że człowiek ma 1.1-1.2 konia mechanicznego.
Czyli zamiast mówić, że mój passat ma 120 koni, to można powiedzieć, że ma 100 ludzi.
@Zuorion o proszę, zawsze myślałem że koń ma 3 konie, bo wg pomysłodawcy terminu maszyna o mocy 1 konia może zastąpić 3 konie, bo może pracować całą dobę bez przerwy
I pewnie mniej więcej wynosi moc nominalna.
Oni mierzyli moc maksymalną (tylko 5 krótkich prób, bo inaczej koń by się zdech)
Ło panie a ten kuń do miasta może wjechać, jaką normę euro ma?
Tak historycznie to „koń mechaniczny" został użyta jako pomiar wczesnych silników parowych, aby powiedzieć właścicielom kopalni, ile koni mogą zastąpić tymi nowymi maszynami pompującymi. Tak więc, silnik o mocy piętnastu koni mechanicznych byłby w stanie (teoretycznie) zastąpić stajnię 15 koni (lub kucyków bo to ich używano w kopalniach), ponieważ, i to jest kluczowy fragment, koń musi odpocząć a maszyna nie.
Moc pary była pierwotnie używana do zastąpienia mocy koni mechanicznych, ponieważ teraz można było zasilać swoje maszyny przez cały dzień i noc bez posiadania stajni koni, a nie w celu uzyskania mocy lub oszczędności czasu. To przyszło później. Pierwsze koleje parowe były dokładnie takie. Zamiast mieć konie ciągnące wagony, umieść silnik parowy podłączony do liny i każ silnikowi pociągnąć wagony. Nie jest szybszy, ale tańszy i bardziej wydajny w siłę roboczą.
Oczywiście potem pojawiły sie dokładne kalkulacje jule, watty i inne takie ale na poczàtku chodziło o że niektórzy górnicy cyny w Kornwalii chcieli, aby ich kopalnie były suche, nie karmiąc tych wszystkich cholernych koni.
Zaloguj się aby komentować