Czy "twierdzenie Pitagorasa" nie jest jego dziełem? Zaskakujące odkrycie

Czy "twierdzenie Pitagorasa" nie jest jego dziełem? Zaskakujące odkrycie

Onet
Matematyka babilońska, podobnie jak inne osiągnięcia cywilizacyjne rozwijane jako spadek po wcześniejszych cywilizacjach Sumerów i Akadów, od dawna zadziwia historyków. Była bardziej rozwinięta od egipskiej; Babilończycy rozwiązywali równania kwadratowe, zestawiali tabliczki mnożenia, znali postępy geometryczne, proporcje i procenty. Wiedza matematyczna pomagała im z pewnością budować precyzyjnie zaprojektowane zigguraty, wielopiętrowe budowle, które były znacznie bardziej skomplikowane architektonicznie niż piramidy. Babilońska gliniana tabliczka datowana na 1770 r. p.n.e. ujawnia stosowanie tego, co dzisiaj nazywamy "twierdzeniem Pitagorasa", tyle tylko, że cały tysiąc lat przed narodzinami greckiego matematyka.
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #matematyka

Komentarze (4)

maximilianan

Nie jest i żadne odkrycie, wiadomo to od dawna tego twierdzenia używano w sumerze, egipcie i w ogóle wszędzie na świecie w starożytności (a najczęściej z trójkąta 3,4,5)

sierzant_armii_12_malp

@Banan11 Norma. Nie tylko z twierdzeniem Pitagorasa tak jest - najprawdopodobniej mnóstwo „osiągnięć” Euklidesa, Talesa, czy Archimedesa, to zasługi wcześniejszych badaczy. Po niektórych mógł nie pozostać do dnia dzisiejszego żaden ślad - w starożytności nie pilnowano podawania źródeł czy oznaczania cytowań tak, jak obecnie.

Johnnoosh

@sierzant_armii_12_malp Mogli wymyśleć te twierdzenia niezależnie jeszcze raz

sierzant_armii_12_malp

@Johnnoosh To się na pewno też nieraz działo.

Zaloguj się aby komentować