Czy Polska przetrwa na rynku owoców?!
hejto.plPolska jest potentatem malinowym w Unii Europejskiej. Wytwarzamy i reeksportujemy ok. 150 tys. t/r, z czego 20% malin trafia prosto na nasze stoły, a pozostałe 80% wykorzystywane jest na eksport w formie mrożonek, soków i dżemów Jesteśmy też liderem w produkcji porzeczki czarnej w Unii Europejskiej — 78% udział w rynku.
Mimo tego że rynek owoców miękkich jest niewielki, to co roku jego udział rośnie. Wynika to z panujących trendów w społeczeństwie. Mowa tutaj o popularyzacji zdrowego trybu życia, fit diet, zdrowego odżywiania i bycia eko. Konglomeraty widzą zachodzące zmiany i agresywnie zwiększają swoją produkcję. Niestety często mowa tutaj o najtańszym przemysłowym produkcie.
Rosnący w siłę fit-life trend powoduje zwiększony popyt na owoce letnie — czarną i czerwoną porzeczkę, borówki, maliny etc. które sprzedawane są chociażby w postaci soków czy smoothies. Zdrowa żywność wymusza standaryzację produkcji i wytwarza popyt na owoce przeznaczone dla przemysłu.
Owoce miękkie, w tym omawiana malina, rządzą się wieloletnimi cyklami produkcyjnymi. Owe cykle związane są m.in. z ilością wykonanych nasadzeń przez konglomeraty i polityką wykorzystania rynku przez wielkich przetwórców takich jak Döhler. Na cenę wpływa jednak wiele czynników:
-
cykl życia owoców;
-
zmieniające się trendy konsumentów;
-
nowa konkurencja w postaci bezcłowych niskojakościowych produktów z UA;
-
uprzemysłowienie produkcji;
-
skoncentrowane przetwórstwo.
W ostatnich tygodniach dużo mogliśmy usłyszeć o malinach, o rynku owoców i ogólnie o rolnictwie. Z poznanych przez nas informacji wynika, że skup czerwonej porzeczki został już zakończony, a ponad 70% polskiej maliny zostało już wykupione z rynku.
Polska wraz z Unią Europejską stoi przed zmianami i problemami wynikającymi ze statusu Ukrainy na arenie międzynarodowej. Zmiany w pewnych sektorach mogą poprzewracać gospodarki wielu krajów członkowskich. O zachodzących zmianach w gospodarce będzie można przeczytać więcej na:
Twitterze @bigsb_research lub na BigShortbets.com oraz Research.bigshortbets .