Ostatnio ustaliliśmy, że Macedończycy dzielą historię z Bułgarami, ale na pewnym etapie wsiąkli w serbską strefę wpływów, a ok. 100 lat później utworzyli własne państwo. Wcześniej, w okresie średniowiecza ziemie macedońskie na zmianę przechodziły z rąk do rąk między Grekami, Serbami i Bułgarami, by ostatecznie trafić pod panowanie Turków.
Jak historia wygląda z ich perspektywy i jak działają na nerwy państwom ościennym?
GRECJA
Swój mit założycielski opierają o greckiego Aleksandra Greckiego, zwanego też Macedońskim. To trochę jak z Niemcami - nazwę Prusy przejęli przecież od bałtyckich pogan z terenów m.in. dzisiejszych Mazur. Ale plemienia Prusów już dawno nie ma, więc nikt nie rości pretensji.
Z tą różnicą, że współcześni Macedończycy (przynajmniej w oficjalnej propagandzie) całkiem na serio twierdzą, że są potomkami tych starożytnych, którzy z czasem wymieszali się ze Słowianami. By dodać oliwy do ognia, to początkowo przyjęta flaga również wprost odwoływała się do greckich korzeni (opisałem tę historię we wpisie sprzed kilku dni). Ostatecznie Macedonia zmienia flagę (1995) oraz przystępuje do ONZ pod rozjemczą nazwą FYROM (1993). Od 2019 przyjęła nazwę Macedonia Północna.
BUŁGARIA
Bułgarzy również są cięci na swoich "kuzynów". Do tego stopnia, że wetowali rozmowy akcesyjne Macedonii do UE.
Bardzo niechętnie uznają Macedonczyków za osobny naród, a macedoński za odrębny język - i to również na szczeblu parlamentarnym. Padają nawet hasła, jakoby "Macedończycy to zagubieni Bułgarzy, sztuczny wytwór serbskiej propagandy".
W 2020 Bułgaria wyciągnęła dłoń oferując kompromis: uzna macedoński język i tożsamość narodową pod warunkiem, że Macedonia Północna uzna bułgarskie korzenie. Propozycja została odrzucona.
W czerwcu 2022 kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, spotkał się z władzami krajami i publicznie zadeklarował wsparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje bałkańskie. Ostatecznie pod presją UE, Parlament Bułgarii zgodził się na zniesienie veta i w lipcu rozpoczęto negocjacje.
Bułgarzy wbijają szpilę rządowi macedońskiemu i ułatwiają Macedończykom zdobycie swojego obywatelstwa. Paszport Bułgarii może dla wielu jawić się jako łakomy kąsek - to w końcu członek UE, a za tym idzie sporo przywilejów, choćby w kwestii swobody poruszania się oraz pracy za granicą.
W następstwie tej polityki, w przeciągu ostatnich 15 lat ok. 4% obywateli Macedonii otrzymało paszport bułgarski
ALBANIA/KOSOW
Jak wyglądają relacje z Albańczykami? Cóż, Macedończycy muszą walczyć o miejsce dla siebie we własnym państwie, gdyż Albańczycy stanowią obecnie 24% populacji I liczba ta rośnie. Słynna Matka Teresa z Kalkuty była właśnie Albanką z Macedonii.
Przy okazji wojny w Kosowie, w północnej części kraju pojawiła się partyzantka prowadząca działania zbrojne.
Ostatecznie w 2001 osiągnięto porozumienie gwarantujące szereg praw mniejszości albańskiej, w tym obowiązywanie albańskiego jako języka urzędowego na pewnych obszarach w kraju. W zachodniej części Macedonii, ogromne flagi Albanii powiewają dumnie przed domami i ten widok jest na porządku dziennym.
Wyobrażacie sobie jakiej furii dostałyby niektóre środowiska w Polsce, gdyby na Opolszczyźnie mniejszość niemiecka wywieszała flagi na wsiach, na terenie swojej posesji?
SERBIA
Tylko z Serbami można mówić o przyjaznych stosunkach, mimo iż Macedończycy postanowili opuścić projekt jugosławiański. Faktycznie, w ankietach Macedończycy wskazują właśnie na Serbów, pytani o naród, do którego pałają największą sympatią.
Niemniej, nawet i na tym polu możemy znaleźć konflikt.
W 1967 Macedoński Kościól Prawosławny jednostronnie ogłosił autokefalię. Oznacza to tyle, że głowa kościoła (arcybiskup ochrydzki, metropolita Macedonii) jest swego rodzaju "papieżem" - a zatem nie ma żadnego zwierzchnika, nikogo o wyższej randze w hierarchii. Z tego też względu przez wiele lat macedońska Cerkiew była uznawana przez pozostałe Cerkwie za niekanoniczną. Dopiero w 2022 Serbski Kościół Prawosławny udzielił macedońskiemu autokefalii i wznowił kontakty.
32/x
Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior #bzdeciorphoto
Znajdziesz mnie też na YT/IG/FB pod hasłem "bzdecior".
#ciekawostki #ciekawostka #historia #geografia #macedoniapolnocna #macedonia #podroze #bałkany #ohrid #ochryda #polskieblogipodroznicze #gruparatowaniapoziomu
wołam dyskutantów z poprzedniej części
@HolenderskiWafel @cweliat @smierdakow @Maciek @BajerOp @Biegnoncy_z_siekiero @Today @VonTrupka @GrindFaterAnona @MikeleVonDonnerschoss @panbomboni @Schecterro @Dolan @SiostraNieZdradziDziewczynaTak
@bzdecior dzięki za wołanie
@bzdecior część obecnej Grecji, to Macedonia ze stolicą w Salonikach i półwyspem Halkidiki. Obecnie tereny są w dużej części zamieszkane przez lud Greków pontyjskich, którzy byli prześladowani i eksterminowani przez Turków, jak Żydzi przez Niemców. Mój dobry kumpel, jest właśnie Grekiem pontyjskim i poczucie odrębności jest dla niego bardzo ważną kwestią.
@bzdecior Aleksandra Greckiego zwanego też Macedońskim? Chyba Aleksandra Macedońskiego zwanego też Wielkim? Nie słyszałem, żeby ktokolwiek go kiedykolwiek nazywał Greckim. Zagaduję, że sami Grecy go tak nazywają ale sugerowanie, że to jest dominujące nazewnictwo tej postaci to zwyczajna dezinformacja.
Stresznie grekofilskie podejście masz do tematu.
Jasne, że obecni Macedończycy to Słowianie którzy mieszkali się z lokalnymi, nic nowego, podobnie Serbowie Łużyccy się zgetmanizowali, tutaj jest to po prostu odwrócone. Takich przykładów możnaby by mnożyć, Węgrzy to głównie Słowianie którzy przejęli mowę i wiele zwyczajów Madziarskich najeźdźców.
Jak na grupę ratowania poziomów to trochę słabo to wygląda.
@DiscoKhan
> Aleksandra Greckiego zwanego też Macedońskim?
zwykłe przejęzyczenie, widocznie myślałem w trakcie pisania o czymś innym. Oczywiście, że Aleksander Macedoński zwany też Wielkim.
Dlaczego grekofilskie? Przedstawiłem to, jak to widzę. Słowianie przyszli na nowe ziemie i po 2000 lat przypomnieli sobie, że są potomkami starożytnych Macedończyków? Przez setki lat na zmianę ta ziemia była na zmianę grecka, serbska, bułgarska, z dodatkiem tureckim. Miejscowi poczuli własną wspólnotowość, a łączą ich właśnie te skomplikowane dzieje. Ale na Teutatesa, skąd nagle pomysł, żeby odwoływać się do ludu żyjącego 2 tysiąclecia wcześniej?
To trąci trochę polską szlachtą, która wywodzi swoje korzenie od Sarmatów.
Albo jak miałbym szukać jakiejś analogii na szybko, to gdyby mieszkańcy Bośni i Hercegowiny uznali, że będą od teraz nazywać się Iliriami. Chociaż ci (podobno, nie wiem ile w tym pradwdy) są przodkami Albańczyków. No, ale przecież zamieszkiwali tereny BiHu w starożytności, więc pewnie wymieszali się ze Słowianami i to teraz jesteśmy my.
@DiscoKhan o, albo mam, gdyby teraz nagle ni stąd, ni zowąd powstało państwo fenickie albo Kartagina.
I owszem, mamy Egipt, który dziś ma bardzo niewiele wspólnego ze starożytnym Egiptem. Arabowie to inny lud. Ale tam jest zachowana ciągłość historyczna i nikt nie rości sobie pretensji. Inaczej by było, gdyby powiedzmy nie wiem, Libijczycy albo Sudańczycy (nie wiem, jaki był dokładnie obszar starożytnego Egiptu, wymyśłam na bieżąco z głowy) uznali, że co prawda są Arabami, ale tak naprawdę to oni są Egipcjanami, tylko wymieszani na przestrzeni wieków. Wtedy Koptowie z Egiptu raczej mieliby prawo do bycia wkurzonym
@bzdecior to będziesz mieć nieźle zaskoczenie, że w Tunezji normalnie odnoszą się do Kartaginy jako do swoich korzeni i nie ma w tym nic specjalnie dziwnego
Zaraz po rozpadzie Jugosławii to się Grekom nie dziwię, że się trochę bali tego co Macedończycy rozumieją przez bycie Macedonczykiem ale sugerowanie, że oni nie mają nic wspólnego z dawnymi Macedończykami to jest po prostu propaganda Grecka, a nie porządne historyczne podejście do tematu, bo to zwyczajnie nieprawda. W rzeczywistości Macedończycy mają takie podstawy przyznawać sie do tego dzierzictwa do którego nawiązują. Tylko jak się do tego doda specyfikę Bałkanów to właśnie takie głupoty wychodzą, że ktoś poważnie temu zaprzecza.
To nie jest ni stąd nie zowąd, Macedończycy to ani Serbowie, ani nie pasują do Bułgarów to budują swoją tożsamość na dziedzictwie terenów na których żyją i mają do tego takie samo prawo jak Grecy do budowania swojej tożsamości dookoła starożytnej Grecji gdzie tutaj też przecież nie ma solidnej ciągłości historycznej jak przez dobre tysiąc lat nazywali siebie sami Rzymianami, Romanoi.
@DiscoKhan Polacy też się poczuwają do niemieckich osiągnięć z terenów dzisiejszej Polski.
Zaloguj się aby komentować