Cześć
Dzisiaj opiszę akcesoria jakie są dostarczane razem z teleskopem podczas zakupu.
Teleskop dostarczany jest z szukaczem i dwoma okularami.
Szukacz jest to taka mała lunetka. Średnica obiektywu to 50 mm i zapewnia powiększenie 8x. Tuba i uchwyt są metalowe. Obraz jaki daje jest ostry do praktycznie samych brzegów. Jakoś wykonania jest bardzo solidna.
Szukacz służy do nakierowania teleskopy na oglądany obiekt albo w miejsce gdzieś obok szukanego obiektu. Wyposażony jest on w krzyż do dokładnego nakierowania na obiekt.
Z teleskopem dostarczone są dwa okulary. Okular szerokokątny typu Erfle'a o ogniskowej 30 mm z polem widzenia 70 stopni. Jest okularem dobrej jakości w oprawie 2 calowej. Dopiero przy brzegu pola widzenia zaczyna być widoczna gorsza ostrość i delikatne rozmycie gwiazd. Oprawa jest gwintowana od środka, pozwala to wkręcać filtry w okular.
Teraz się nasuwa pytanie: "Co to za dziwne parametry OP podaje??". Niżej wyjaśniam
  1. Najczęściej występują dwa rodzaje opraw. Większe, 2 salowe i mniejsze 1.25 cala. Zasadniczo jest tak, że okulary z większa ogniskową są w oprawie 2 calowej.
  2. Ogniskowa 30 mm. Kady okular ma podaną ogniskową. Jest to parametr który pozwala obliczyć jakie powiększenie można uzyskać w parze z konkretnym teleskopem. Sposób obliczania jest bardzo łatwy. Dzielimy ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu. W moim przypadku, GSO 10 ma ogniskową 1250mm, liczymy tak:
1250/30 = 41,6
Więc z zakładając ten okular uzyskam powęszenie obrazu 41,6 raza. Zakładając ten okular do drugiego teleskopu nad którym się zastanawiałem, Synta 10 z 1200mm ogniskową, uzyskamy powiększenie 40x.
  1. Pole widzenia okularu. Każdy okular ma podany parametr "pole widzenia". Zależy on od konstrukcji okularu czyli ilości soczewek wewnątrz, rodzaju, odległości między nimi , itd. Parametr ten pozwala obliczyć jaki obszar nieba będzie widoczny w okularze. Również prosta matematyka Dzielimy parametr pole widzenia przez uzyskane powiększenie. W tym przypadku będzie to tak:
70/41,6 = 1.68
Pole widziane w tym okularze ma rozmiar trochę ponad półtora stopnia. Dla porównania , Księżyc w pełni ma na niebie rozmiar pół stopnia kątowego. Czyli można by w polu widzenia zmieścić trzy i kawałek Księżyca obok siebie.
  1. Typ Erfl'a. Istnieje kilka typów okularów teleskopowych. Szerze sam nie zagłębiłem się dokładnie w ich konstrukcję i nie czuję się zbyt kompetentny do tłumaczenia jak dokładnie konstrukcja wpływa na działanie okularu. Więc dołączam po prostu link to WIKI
https://en.wikipedia.org/wiki/Eyepiece
Angielska bo na polskiej są tylko obrazki
Trudne rzeczy już za nami więc napiszę jak i do czego go używam.
Jest to najczęściej pierwszy okular jaki ląduje w wyciągu. Dzięki małemu powiększeniu i szerokiemu polu widzenia obraz jest jaśniejszy i łatwiej jest przemieszczać się od gwiazdy do gwiazdy, podążając za mapą nieba, aby znaleźć interesujący nas obiekt. Niektóre ciała niebieskie oglądam tylko tym okularem. Wiele obiektów nie wymaga dużych powiększeń.
Przykładem jest tutaj mgławica Ameryka Północna (NGC 7000) w gwiazdozbiorze Łabędzia. Na zdjęciach wychodzi pięknie. Przez lornetkę widać jej zarys w całej okazałości. Przez teleskop tylko jakieś jaśniejsze fragmenty mi udało się wyłuskać z tła. Powodem jest jej rozmiar. Mierzy ona 2 stopnie kątowe. Tyle co 4 księżyce obok siebie i nie mieście się w polu widzenia.
Wiele gromad gwiazd nadaje się do oglądanie w małych powiększeniach. Plejady (M45), da się całe na raz zobaczyć. Bardzo ładna gromada błękitnych, młodych gwiazd. Przy dobrych warunkach można zobaczyć delikatną błękitną mgiełkę, która otacza poszczególne gwiazdy. Można tą gromadę zobaczyć gołym okiem. Wygląda jak miniaturka asteryzmu Wielkiego Wozu.
Przy małym powiększeniu również widać, w jednym polu widzenia, dwie jasne i bogate w gwiazdy gromady w Perseuszu. Nazywane są Gromadą Podwójną (NGC 844 i NGC 869).
Wady i zalety okularu:
+dobra jakość
+dość dobra cena
+szerokie pole widzenia
-jest dość ciężki
-obraz przy brzegach jest trochę rozmyty
W następnym wpisie opiszę okulary Explorer Scientigfic 14 i 8.8 mm
93bacf96-7da4-40f3-91b1-9f631101da15
06af5304-062d-48d7-bdd9-7e1fd766b2a1
602630d1-c433-4c94-8a66-fc7250d743da
227b01b1-e7a3-4096-8212-21f36144ce7a
132qwe

Zapomniałem drugi okular opisać, jutro uzupełnię

aceventura

@132qwe super. robisz dobrą robotę. czekam na więcej. fajnie jakbyś wrzucił przykładowe zdjęcia robione różnymi okularami np. księżyca (przy 8.8 chyba nie zmieści się cały w okularze, ale i tak chciałbym zobaczyc)

132qwe

@aceventura jak mi się pogoda uda i będzie księżyc to spróbuję. Jestem zły bo od września ciągle pogoda do dupy u mnie

ani jednej lasnej nocy nie było do ponad miesiąc.

Natomiast jakiekolwiek zdjęcia robię tylko z przyłożenia telefonu do okularu. Ciężko jest to zrobić i do takiej "techniki" tylko księżyc się nadaje. Ale spróbuję

Zaloguj się aby komentować