Pora się przywitać
Trochę działam hobbystycznie z #stolarstwo #diy a na zdjęciu dębowa klejonka w trakcie ściskania i przed ściskaniem
Z jakiego rodzaju drewna najbardziej lubicie tworzyć i dlaczego ? Zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam
I cyk później taki o stoliczek.
jestem na etapie wyboru wyrówniarki i grubościówki tudzież wyrówniarko-grubościówki i im więcej czytam tym mniej wiem
@internety a ramę też wyspawałeś?
@merykson si. i dawałem do malowania proszkowego. antracyt w strukturze.
@Ajs świetne hobby! próbowałem bawić się w stolarstwo pod koniec szkoły średniej, brak czasu i pieniędzy na porządne narzędzia przerwał przygodę, mam nadzieję że jeszcze kiedyś wrócę 🤔
@Ajs sam klej? czy jakieś wpusty/kołki? jaka jest grubość?
będe robił taką właśnie klejonke a docelowo parapet z futryny dębowej osiemdziesięcioletniej, musze ją pociąć na deski najpierw. ile to schnęło?
@monk3i pewnie cię zmartwię, ale trzeba mieć na to po prostu solidny budżet. Swego czasu kupiłem bardzo popularnego scheppacha hms i rozczarowany jestem do dzisiaj przeokrutnie.
@Ajs ja co prawda bardziej jakieś małe pierdoły niż duże meble, ale ostatnio eksperymentowałem trochę z afrykańskimi egzotykami i kurde, to jest totalnie inne doświadczenie. Samo to że po przejechaniu delikatnie brązowego drewna olejem nagle robi się prawie czarne... ( ͡ಥ ͜ʖ ͡ಥ)
@voy.Wu tak, na sam klej. Wspustów nie robię i przy dobrym kleju i dobrym ściśnięciu daje radę. Czekam zazwyczaj tak minimum 12h - ale dużo zależy od temperatury.
@emdet no ja kupiłem HMS 1080, nie jest to sprzęt wysokich lotów to prawda, ale pozwala coś działać. A co Ciebie tak rozczarowało?
Ja najbardziej lubię gruszę bo łatwo się rzeźbi oraz dębinę bo trudno się rzeźbi.
@Ajs siemanko uszanowanko! Co prawda nie działam w drewnie, tylko w metalu, ale zawsze to miło widzieć nową twarz wśród społeczności
@emdet A ile to jest solidny? Powiedzmy na samą wyrówniarkę, celuję w sprzęt używany, myślałem wziąć używaną jaromę lub scm, coś z długim stołem tak w okolicach 5 tys., ale sam nie wiem czy to nie będzie mało.
@Ajs siema, ja lubię klon i orzech, fajny kontrast kolorów. W 2022 wreszcie dorobiłem się grubościówki i warto było, koniec proszenia znajomych o wyrównanie materiału. Świetne hobby i każdy w rodzinie ma już deskę do krojenia ode mnie
@internety fajnie ta rama wygląda...zaweze się chciałem nauczyć coś takiego robic. Masz może jakiś tutorial?
@Ajs pozdrawiam kolegę, ja robię sobie hobbystycznie w sośnie, ale np. taki jesion ma ciekawszy rysunek.
@merykson na yt wystarczy wpisać i wyskakuje Ci multum filmów.
Z jakiego rodzaju drewna najbardziej lubicie tworzyć i dlaczego ?
@Ajs Z buka, bo tani ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@Animol buk ma ładne centki, czasem trafiają się też ładne słoje. Po zaolejowaniu wygląda super
@Ajs musiałem dwa razy robić zwrot (a jak wiesz nie jest to mała maszynka xD), raz blat miał odchył rzędu 5* względem odbiorczego, drugi raz zupełnie nie działała regulacja wysokości blatu i cały latał. Trzeci raz w sumie też chciałem zwracać bo był trochę krzywy, ale zobaczyłem że ma luźne śruby mocujące i dokręcając je urwałem xD Więc już ze mną została.
No a z samej pracy, tragicznie reguluje się noże i jak na razie nie udało mi się nigdy uzyskać równej płaszczyzny przez to, na grubościówce jakbym się nie starał i nie podtrzymywał to zawsze na końcówce mi "zje" te dodatkowe 2mm więc wszystko co strugam muszę mieć z zapasem i docinać, no a to co mnie wkurza najbardziej to to jak długo trwa przepinanie się pomiędzy funkcjami - przez to że trzeba odkręcić całą przykładnicę to najczęściej w ogóle odpuszczam bo mi się nie chce z tym bawić i biorę ręczny strug. Także generalnie, jako że zielony w temacie wówczas byłem zupełnie, to spodziewałem się za taką kasę znacznie lepszej jakości. Teraz już wiem, że to jest praktycznie półka marketowa ¯\_(ツ)_/¯
@monk3i chłopie, jak masz 5k na używaną wyrówniarkę i miejsce na to żeby to był duży i solidny sprzęt to się o nic nie martw (może poza początkowym serwisem, ale to się nie znam)
Pytanie do stolarzy, mój bukowy stól zaczął się odkształać w kształt łódki, tj. krawędzie zaczynają podnosić się do góry. Narazie delikatnie, ale już zauważalnie. Czy jest możliwość cofnięcia tego procesu ?
@ciemek a jak duży jest ten stół? Teoretycznie pod wpływem wilgoci można drewno znów odszktalcać, ale gwarancji nie masz, że całkowicie wróci do pierwotnej formy.
@enkamayo 150 x 90 cm
@ciemek no to nie aż tak ogromny. Osobiście stosowałem tę metodę na małych deskach. Blat stołu musisz nawilżyć, np. Mokrymi ręcznikami, albo garnkiem z parującą wodą pod stołem. Potem go zaciskami itp. wyprostować, ale żeby to miało sens musisz zapobiec temu, żeby się znów zdeformował a to zależy od tego, jak to jest skonstruowane. Może ma ktoś tutaj lepsze pomysły?
Hej stolarze
@hejtom ja swój stół tylko myję, potem daję warstwę wosku zmieszanego z pomarańczą i olejem carnuba. Myślę ze jak masz 3 letni stół to powinno wystarczyć. Niektórzy używają papieru ściernego żeby zedrzeć starą warstwę ale to więcej roboty i ja widziałem papier ścierny użyty raczej przy starych i zniszczonych meblach.
@silo1408 piękna robota
@Ajs dziękuję
@Ajs Póki co nie mam miejsca na takie zabawy ale chcę za jakiś czas zrobić altankę na działce. Ulubionego drewna jeszcze nie mam ale z tego co robiłem, to chyba najbardziej lubię takie, które jest od razu proste po zakupie
@Endrius trzymam kciuki za fajną altankę
@enkamayo a co myślisz o tym, żeby wylać wodę na środek stołu i tak pozostawić do wchłonięcia ?
@ciemek wtedy masz wilgosc tylko od góry, może wygnie ten blat jeszcze bardziej. Ale nie wiem, może wystarczy. Poeksperymentuj trochę. Załatw sobie dobre zaciski i jakieś grubsze deski czy płyty, żeby ten blat dobrze wyprostować,jak już się podda.
Zaloguj się aby komentować