z jednej z japońskich korpo związanej z samochodami, wczesniej przez ponad 2 lata byłem Team Leaderem w pewym warszawskim softwarehouse.
Czy mamy tu aspirujących programistów poszukujących mentora lub pomocy w znalezieniu pierwszej pracy? Jako teamleader przeprowadziłem sporo rozmów oraz widziałem niejedno CV. Chętnie pomoge wam zacząć kariere!
Moge zrobić wam code review, przejrzeć wasze CV lub zwyczajnie porozmawiać o branży.
(mam juz pewnie doświadczenie, prowadziłem 2 osoby które znalzły juz prace w IT)
Odpowiadając zawczasu: Bootcampy to wielkie no no w branży (spotkałem się z sytuacją ze HR ma automatyczne filtry i CV z bootcampem leci automatycznie do kosza)
EDIT: Moje główne techologie to Java/Spring, SQL, kiedyś PHP/Symfony oraz hobbystycznie flutter
Jak wyglada praca jako programista? Dostajesz jakies zadanie i limit czasowy w jakim masz to zrobic? Mozesz korzystac z innych rozwiazan z githuba uzywajac roznych bibliotek?
@MESSIAH Dostajesz zadanie które wcześniej zazwyczaj w raz z zespołem "wyceniasz"(bardzo zalezy od firmy/projektu jak ten proces wygląda i czy w ogóle sie wycenia)
Jeżeli sie nie zmiescisz w czasie to menago bedzie smutny i nic wiecej sie nie dzieje, chyba ze ostro przegniesz z czasem, zazwyczaj jednak inni programisci z zepsołu będą cie bronić ze faktycznie były trudnosci(czasem ich nie ma ale tego menago wiedzieć nie musi)
Co do bibliotek to tak, mozna je uzywać, niektóre wieksze frmy mają polityke ze trzeba dostać zgode czy mozna danej libki uzyć ale są to przypadki marginalne. w Allegro jest lista "dozwolonych" bibliotek, jezeli czegoś tam nie ma to musisz poprosic odpowiedni dział o pozwolenie, zazwyczaj chodzi o względy bezpieczenstwa, czy w takiej libce nie ma jakiegoś backdoora, ktoś ją sprawdza i wydaje zezwolnie
Jak to jest teraz z zarobkami w IT tak naprawdę? Programiści nic nie robią i 15k netto? Czy jednak na to 15k netto trzeba trochę popracować i pierd*leniem jest to, że właściwie co drugi tyle zarabia i to jest "proste"?
Każdy byle junior 10k na dzień dobry?
Czy jednak eldorado juniorów się skończyło i teraz nie wystarczy tylko skończyć informatyki żeby zostać juniorem?
Oczywiście wiemy, że specjaliści specjaliści to mogą zarobić duuużo. Jak w większości branż. Ciekawi mnie po prostu jak to jest teraz z juniorami, takimi entry-levelami i w sumie jak to jest w praktyce
Nie jestem ze ścisłego IT, ciekawi mnie po prostu ta branża od środka.
@niochland Programowanie to praca koncepcyjna i czesto to "nic nie robienie" to szukanie inspiracji, ja czesto gram w pracy w szachy na chess.com i nie zlicze ile razy myśląc jak tu ruszyć się pionem wpada mi pomysł do glowy jak coś zakodzić, stąd moze wynikać ten mem o opierdalaniu sie w pracy, realnie kodzisz 3-4h
Z Juniorami jest ten problem ze kazdy wali drzwiami i oknami do branży, w SH gdzie byłem TL na juniorskie stanowisko wpadało po 300+ CV z czego 70% ludzi nic nie potrafi kolejne 20% ma oczekiwania finansowe z dupy.
Najlepszym sposobem jest dostac sie na juniora za naprawde psie pieniądze, nawet 2-3k/msc, po pół roku jak sie pokażesz z dobrej strony to idziesz po podwyzke i te pare miesiecy biedowania bardzo szybko sobie odrobisz.
@qcek Co wyróżnia juniorów, którzy potem osiągnęli sukces.
@qcek No a co byś polecił na początek?
Ja próbowałem z podręcznikiem cisnąć C# ale szło mi to po prostu strasznie topornie i przepisywanie książki niezbyt mi pasowało. Fajnie by było mieć po prostu nauczyciela który powie co robimy, nakreśli co i jak i myk zadanie domowe. Napisz to i tamto.
@S2k0 Zacięcie i chęć do pogłębiania wiedzy, w tej branży trzeba sie ciągle uczyć inaczej sie cofasz. Bardzo dobre wrażenie(przynajmniej na mnie) robi to ze potencjalny junior nie znając odpowiedzi na pytanie prosi o krótkie wytłumaczenie albo info gdzie może sie na jakiś temat wiecej dowiedzieć.
Sukces to tylko cięzka praca i pogłębianie wiedzy. Znalezienie pierwszej pracy nie oznacza końca nauki.
@PanHeniek Skąd sie uczyć to bardzo indywidualny temat, ja sie uczyłem głownie z tutoriali na youtube, znam jednak osoby które własnie wolą ksiązki. Trzeba spróbować pare sposobów i znaleźć ten najlepszy
@PanHeniek Po za tym na ksiązki trzeba uważać, wiedza w IT bardzo szybko sie stażeje i ucząc sie z 5 letniej ksiązki jest duza szansa ze to co w niej jest jest juz nieaktualne, bo np wyszła nowa wersja frameworka/jezyka. Spróbuj znaleźć jakiś w miare aktualny tutorial na youtube i idź razem z nim
@qcek czego się uczyłeś, żeby się rozwinąć będąc już na poziomie mida? Sam jestem na tym etapie i się zastanawiam, bo pewnie bardziej w stronę designu programów racja? Ja jestem c++, ale still chętnie się dowiem coś
@qcek Jasne, kumam
@JakTamCoTam ja becac midem oglądałem z uporem maniaka nagrania z konferencji(4Developers, JDD, Confitura itp) oraz patrzyłem oferty pracy dla seniorów czego oczekują
@qcek Tak, właśnie miałem z tym problem. Literatura była po prostu absurdalnie nieaktualna i nauka była bez sensu. Trzeba ogarnąć do końca Linuxa, coś z SQLa i iść na przód
@qcek hejo, robiłeś jakieś płatne kursy/certyfikaty? Sam jestem javowym midem i zastanawiam się, czy warto robić np taki Oraclowy egzamin z Javy https://education.oracle.com/java-se-11-developer/pexam_1Z0-819
Ktoś w ogóle na to patrzy? xD
@Oczk Nigdy sie nie spotkałem z wymogiem posiadania certyfikatu, nawet nikt mnie o niego nie zapytał. Jednak ja mało chodze na rozmowy i przez całą moją kariere zmieniłem prace 2 razy.
@qcek nie no, domyślam się że nie są wymagane, bardziej pytam czy przy rekrutacji certyfikaty są jakoś dodatkowo punktowane
@qcek jestem pracownikiem akademickim z zawodu, ale myślę o przekwalifikowaniu się w kierunku IT. Mam doświadczenie w systemach CMS (Drupal, Wordpress i trocję Joomla) oraz w Linuxach (Arch, trochę Fedora, opensuse i niestety też Ubuntu)
@Oczk nie wiem bo nie mam XD a ja nigdy nie miałem kandydata z certyfikatem(albo sie tym nie chwalił)
@qcek ok, rozumiem
@qcek @PanHeniek - akurat jestem programistą frontendowym ale w moim przypadku idealnie do nauki sprawdza sie dokumentacja frameworka. Z reguły mają też już jakieś tutoriale dla początkujących.
Najważniejsze to jest mieć pomysł na aplikację, siąść i kodzić - nie ma innej drogi niż ciężka praca.
Sam zaczynałem jako junior mając 3k na rękę kilka lat temu - uznałem, że to sprawa drugorzędna dla mnie na tamten moment. Najważniejsze to zdobywanie wiedzy, umiejętności i mieć dobrych mentorów w pracy.
@qcek "Chętnie pomoge wam zacząć kariere!" Czy macie w firmie system poleceń? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SteveJohnny Mamy, ale juniorów aktualnie nie szukamy ( ͡°Ĺ̯ ͡° )
No a co byś polecił na początek?
@PanHeniek nie jestem autorem watku ale: wymysl sobie projekt do zrobienia (najlepiej taki z jakiego bys chetnie sam korzystal), wybierz technologie ktorej chcesz sie nauczyc i wykonaj ten projekt.
Na poczatek cos malego (ja sobie sam w ramach nauki kolejnych jezykow pisze raz na jakis te same narzedzie do tworzenia faktur w pdf na podstawie parametrow podanych przez uzytkownika).
I potem ksiazki, tutoriale, wideo i dokumentacja to beda rzeczy wtorne sluzace do zrobienia projektu. Bedziesz czytal dokumentacje i podreczniki bo bedziesz mial motywacje by to robic, a nie czytal dla czytania bo moze ewentualnie kiedys cos w tym jezyku napiszesz.
@RobertCalifornia O! To jest złota myśl. Mam w sumie taki projekt (jeden udało się nawet zrobić ale no stoper który gada i kolorki zmienia to nic poważnego), ba nawet co nieco tam napisałem ale oczywiście nie działało xD
ALe tak chyba zrobię. Cel jeden i próbować na wszelkie sposoby
@qcek a kogo szukacie? :v
@Oczk Mid/Senior Java, milewidziana kafka, jak chcesz wiecej szczegółów to ci moge na PW podesłac
@qcek a to poproszę info
@PanHeniek Kilka standardowych pomysłów:
-
Todo list - w sumie trywialny przykład CRUD
-
Menadżer wydatków
-
Menadżer magazynów
-
Tracker do aktywności fizycznej
Idąc na przykład od menadżera wydatków najpierw prosty CRUD ( create, read, update, delete)z importem i exportem do txt albo json, potem możesz zmienić na bazę danych, dodać wyszukiwanie, filtrowanie. Napisać testy do aplikacji, Potem możesz dodać połączenie się z zewnętrznym API w celu przeliczenia wydatków na EURO. Możesz pobawić się architekturą i wdrożyć SOLID
@S2k0 No to brzmi już bardziej skomplikowanie
@qcek Znam troche PHP ale nie na poziomie advanced i umiem poruszac sie w SQL. Gdzie mozna zobaczyc jakis nie wiem filmik z dnia pracy jako programista. Chcialbym wiedziec czy podolam zadaniom ktore nalezy wykonywac. Nie mam zadnych studiow ani kierunku - sam sie wszystkiego uczylem a jedyne moje doswiadczenie to moje wlasne serwisy www w kotrych zmienialem kod PHP z gotowych aplikacji.
@qcek jeżeli nie trzeba znać się na programowaniu, to ja jestem chętny
20 lat temu coś się tam bawiłem w HTML, CSS, i PHP
@qcek Dobrze widzę, że masz 26 lat i 8 lat expa jako programista? Jak ja mam w wieku 32 lat konkurować z 18-latkami o stanowisko juniora XD.
@Lucor tak, poszedlem do zawodu od razu po liceum xD
Pracowałem jako automatyk i pisałem kody na sterowniki PLC, a że ciągnie mnie trochę do IT to przeszedłem na SCADA'owca, choć nie mogę się całkowicie odciąć od sterowników. Jako SCADA'owiec na razie głównie siedzę w SQL'u. Robiłem bootcamp z Udemy(Tim Buchalka, moim zdaniem spory). Zacząłem tworzyć aplikację, która ma przwidywać produkcję farm wiatrowych i fotowoltaicznych(mam w tym jakąś wiedzę z obecnej pracy). Podsumowując, coś tam programuję, ale nie wiem jaki jest próg wejścia do IT i jak dużo mi brakuje.
Wiesz może jak mógłbym ocenić, gdzie są moje umiejętności programistyczne i ewentualnie jak dużo mi brakuje?
@qcek siemka. Jestem starszy ale mam miej expa
domyślam się że nie są wymagane, bardziej pytam czy przy rekrutacji certyfikaty są jakoś dodatkowo punktowane
@Oczk zależy od firmy. Zależy od jej klientów. Niektóre firmy wymagają, by przenieść część biznesu, do (np.naszego) kraju potrzebujesz N osób z certyfikatami. To daje zarządowi jakąś tam gwarancję, że pchają biznes do miejsca, gdzie są jakieś tam kompetencje. Obstawiam, że jest to jakieś 5% rynku. Innymi słowy, dla większości firm to nie ma znaczenia
Zaloguj się aby komentować