Czesc,
Dzisiaj odrobine inna ciekawostka - cos z dziedziny propagandy (bo opublikowane przez KP) cos z #ekonomia ale nade wszystko Rosja i dobre wiesci z niej plynace. Ale zanim do sedna to najpierw odrobina podstawowych informacji o bohaterce naszego artykulu, firmie Rusnano - high tech z Moskwy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rusnano
"Rusnano Group (Russian: Роснано АО, lit. 'Rosnano plc.') is a Russian state-established and funded company. The Rusnano Group's mission is to create competitive nanotechnology-based industry in Russia. Rusnano invests directly and through indirect funds into all major knowledge-based areas where nanotechnology is widely implemented: electronics, optics, telecom, classic and renewable energy, healthcare and biotechnology, materials and metallurgy, engineering and chemistry."
Gdzie podziały się setki miliardów i co ma z tym wspólnego Czubajs: Rusnano znów stoi w obliczu bankructwa?
Jak i dlaczego Rusnano, najbogatsza korporacja państwowa, zbankrutowała?

Rusnano Corporation ponownie na skraju bankructwa.

TO SIĘ NIGDY WCZEŚNIEJ NIE ZDARZYŁO, A TU ZNOWU TO SAMO
My, dziennikarze działu ekonomicznego, już ziewamy od takich wiadomości. Ale ludzie wciąż są podekscytowani takimi "sensacjami". A "Rusnano" rzuca je z godną pozazdroszczenia regularnością, jak skandalizujący artysta, którego popularność zniknie bez kolejnej porcji smażonych faktów.

Tak więc korporacja założona przez Anatolija Czubajsa "Rosnano" ogłosiła groźbę bankructwa. I znowu. Stwierdzenie to znaleźliśmy w raporcie za pierwsze półrocze, który został opublikowany przez korporację. Cytujemy:

"Biorąc pod uwagę wielkość zobowiązań w postaci kredytów i pożyczek obligacyjnych, które mają zostać spłacone do końca 2023 r., obiektywnie niemożliwe jest, aby RUSNANO w pełni wypełniło swoje zobowiązania dłużne wyłącznie ze środków własnych".

I wniosek: jeśli akcjonariusze (czytaj - państwo, ponieważ jedynym akcjonariuszem Rusnano jest Federacja Rosyjska) nie pomogą, "istnieje wysokie prawdopodobieństwo oznak bankructwa", czytamy w dokumencie.

Krótko mówiąc, to koniec.

Prezes mówił też o tym, że korporacja się wypala. "Jest tam ogromna dziura finansowa, duże liczby" - powiedział Władimir Putin we wrześniu na Wschodnim Forum Ekonomicznym. - Najwyraźniej wydaje się, że takie działania z ekonomicznego punktu widzenia, z finansowego punktu widzenia, on (Czubajs - red.) zawiódł.

Według raportu finansowego, na koniec półrocza korporacja zgromadziła długi w wysokości prawie 96 miliardów rubli. I tylko rosną - w porównaniu do 2022 r. wzrosły o 5 mld rubli.

- Rząd zajmuje się tą kwestią" - powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. - Przygotowywane są odpowiednie propozycje. Rzeczywiście, są tam problemy.

Firma miała dokładnie takie same "problemy" rok temu - pomysłodawca Anatolij Borysowicz również płakał o ryzyku bankructwa. Wówczas, niemal w ostatnim dniu dostępnym na spłatę długów wobec banków, Ministerstwo Finansów przekazało korporacji niezbędną kwotę pieniędzy. Teraz również cała nadzieja jest w Ministerstwie Finansów.

Stąd logiczne pytanie: może "łatwiej ich zastrzelić, żeby nie cierpieli"? Może pozwolić im zbankrutować? Ale to jest trudne. Jak wielokrotnie wyjaśniali eksperci, Rusnano jest nadal korporacją państwową, i to dużą, więc jej bankructwo może spowodować brak zaufania do innych firm państwowych. A ich papiery wartościowe spadną. Nawiasem mówiąc, to już się stało z Rusnano: po ogłoszeniu "ryzyka bankructwa" obligacje spółki natychmiast spadły o 40%.

CO MA Z TYM WSPÓLNEGO CZUBAJS?
Ale jak bezchmurna i obiecująca wydawała się przyszłość! Przypomnijmy, że historia firmy zaczęła się od tego, że w 2007 roku władze kraju uznały nanotechnologię za jeden z priorytetowych obszarów rozwoju nauki i technologii. W ten sposób powstała państwowa korporacja Rusnano. Chubais stanął na jej czele w 2008 roku - wcześniej był szefem państwowej firmy energetycznej RAO UES. Samo stworzenie Rusnano kosztowało 130 miliardów rubli.

Celem państwowej korporacji jest znalezienie obiecujących młodych firm, których praca związana jest z nanotechnologią (mikroskopijnymi cząsteczkami) i zainwestowanie w nie pieniędzy. A jednocześnie pomagać tym firmom w rozwoju. Oto cały model biznesowy: jeśli "młoda firma" się rozwija, Rusnano się bogaci. Jeśli firma upadnie, inwestycje państwowe idą w błoto.

Istnieje jednak poważny problem z "młodymi obiecującymi firmami": są one znacznie bardziej narażone na niepowodzenie niż na osiągnięcie zysku. Można zapytać: dlaczego Rosnanovsky nie pomógł im się rozwinąć, nie powiedział im, jak prawidłowo prowadzić nanobiznes? Dlatego, że sami nie wiedzieli, jak to zrobić.

- Zespół Chubaisa zajmował się wcześniej sektorem energetycznym, a następnie zajął się nanotechnologią. Jest to jednak bardzo specyficzny obszar. Trzeba zrozumieć wiele rzeczy, ponieważ nanotechnologia może być wykorzystywana w wielu branżach, od farmaceutycznej po produkcję rur. Uczyli się, popełniali błędy, zdobywali doświadczenie.... To zajęło dużo czasu" - wyjaśnił Dan Medovnikov, dyrektor Instytutu Zarządzania Innowacjami w Wyższej Szkole Ekonomicznej, w jednym z naszych licznych dochodzeń dotyczących działalności Rusnano.

Wynik jest ponury. W 2013 roku Izba Obrachunkowa Federacji Rosyjskiej przeprowadziła audyt pierwszych pięciu lat działalności Rusnano.

"Szereg transakcji przeprowadzonych kosztem inwestycji nosi znamiona prania brudnych pieniędzy i legalizacji funduszy" - stwierdzono w raporcie audytorów. Sformułowanie to zostało powtórzone również w późniejszych raportach. Wynagrodzenie Czubajsa w latach 2010-2013 (po tym okresie informacje o wynagrodzeniach kierownictwa zniknęły z publicznego dostępu) wahało się od 20,5 mln do 23 mln rubli rocznie.

Inni menedżerowie najwyższego szczebla również nie zostali obrażeni: w ciągu pierwszych pięciu lat na same pensje i różne świadczenia socjalne wydano 7 mld rubli. Średnia miesięczna pensja na pracownika wzrosła w ciągu tych lat z 65 do 593 tysięcy rubli. W tym czasie, przed sankcjami, kurs wymiany wynosił 30 rubli za dolara.

Jednak w 2014 roku, kiedy straty firmy wyniosły 8,4 miliarda rubli, "sprawiedliwy" Czubajs, najwyraźniej w ramach kary za niepowodzenie, obniżył swoją pensję do 13,6 miliona rocznie. Daje to dokładnie milion miesięcznie netto - też nieźle. A reszta pracowników nie przestała żyć na wysokich obrotach. Nie sposób nie przypomnieć sobie słynnego zdania Czubajsa, wypowiedzianego na imprezie firmowej z okazji spotkania w 2016 roku. "Mamy dużo pieniędzy. Jest ich po prostu tak dużo. To oznacza, że mamy drugą nagrodę oprócz pierwszej!".

Pod koniec 2020 roku Chubais opuścił firmę. W następnym roku okazało się, że okręt flagowy myśli naukowo-technicznej, jak jego założyciel prezentował swoją firmę przez 10 lat, znajduje się w stanie przed upadłością. Według nowego szefa firmy, Siergieja Kulikowa, oznaki bankructwa pojawiły się już w 2016 roku.

PUŁAPKA ZADŁUŻENIA
Jak to się stało, że państwowa korporacja z szyldem bardziej solidnym niż cokolwiek innego, działająca w obszarze zaawansowanych technologii, na które istnieje zapotrzebowanie w kraju, nagle znalazła się pod groźbą bankructwa?

Rozwój został zahamowany przez ogólną traumę administracyjno-zarządzającą, tkwiącą w wielu przedstawicielach oficjalnej władzy. Inwestując pieniądze w akcje tej czy innej młodej firmy, menedżerowie państwowi zbyt aktywnie ingerowali w jej sprawy.

- Często działo się to w ten sposób: poprzedni menedżerowie byli wypychani, a przedstawiciele Rusnano zaczynali grać pierwsze skrzypce" - wyjaśnia Medovnikov.

A doświadczenia i wiedzy potrzebnej do pracy z nanotechnologią, jak już wspomniano, menedżerowie państwowi nie mieli. A "młoda firma", która niedawno wydawała się obiecująca, powoli (a czasem szybko) osuwała się do finansowego grobu pod ostrożnym zarządzaniem przedstawicieli Rusnano.

Pieniądze szły w błoto. A Rosnano nigdy nie nauczyło się, jak samodzielnie zarabiać pieniądze na spłatę długów. Ale skąd wziąć fundusze na inwestycje? Zgadza się, pożyczyć pieniądze. W co "Rusnano" aktywnie się angażowało. W rezultacie pożyczyła setki miliardów rubli (patrz "Tylko liczby"). To właśnie stamtąd pochodzi dług w wysokości 96 miliardów rubli, o którym mowa w najnowszym raporcie Rusnano.

Rusnano ma jednak jeszcze czas na spłatę swoich długów... A raczej na znalezienie pieniędzy na spłatę wierzycieli. Najbliższy termin spłaty zadłużenia to 12 grudnia. Podobnie jak rok temu, eksperci uważają, że państwo ponownie rzuci koło ratunkowe.

- Myślę, że korporacja otrzyma pomoc z budżetu - mówi ekonomista Denis Raksha. - Chociaż zdaję sobie sprawę, że Ministerstwo Finansów będzie starało się nie dać pieniędzy. Ponieważ te pieniądze po prostu znikną, jak w beczce bez dna. "Od wielu lat Rusnano wydaje więcej na finansowanie projektów venture (wysokiego ryzyka - red.), niż na nich zarabia.

DOSIER "KP"
Najbardziej nieudane projekty korporacji państwowych

Krzemowe bagno

Około 10 lat temu obwód irkucki planował utworzenie przedsiębiorstwa do produkcji krzemu polikrystalicznego (wykorzystywanego w energetyce słonecznej). Zainwestowano prawie 14 miliardów rubli. Projekt jednak upadł. Okazało się, że Chińczycy produkują ten produkt czterokrotnie taniej.

Jednocześnie, według Izby Obrachunkowej, Rusnano wiedziało, że ceny krzemu spadają z powodu zwiększonej produkcji w Chinach. Audytorzy znaleźli "oznaki prania pieniędzy i legalizacji funduszy".

Zagięty ekran

Innym projektem z wczesnych "dziesiątek" był superinnowacyjny tablet z wyginanym ekranem. W projekt zainwestowano 7,5 mld RUR. Nowość okazała się jednak niezdolna do konkurowania z iPadem.

Lit i on

Chubais i jego zespół włożyli około 15 mld rubli rosyjskich w nowosybirską firmę Liotech, która miała być "największą na świecie fabryką do produkcji baterii litowo-jonowych". Jednak na produkty giganta nie było popytu. Ponadto Izba Obrachunkowa wykryła stratę w wysokości 513 milionów rubli - audytorzy dopatrzyli się w tym "oznak oszustwa".

W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja  #ukraina
667d658a-84c7-4be9-afe6-f429520e0112
d65847d6-9bbe-4b66-a259-8bfdac976c63
beetroot

Większy kraj to Izera też większa 😆

xniorvox

Rusnano jest nadal korporacją państwową, i to dużą, więc jej bankructwo może spowodować brak zaufania do innych firm państwowych.


Tak tak, drodzy rosyjscy przyjaciele, cały świat ufa rosyjskim firmom państwowym, nie pozwólcie więc za żadne skarby na upadek Rusnano i dalej pompujcie tam kolejne miliardy. Los się przecież odmieni i kiedyś będziecie produkowali nanorzeczy biez anałoga w mirie. Dobrze radzę, możecie mi wierzyć

Zaloguj się aby komentować