Co polecacie do zasadzenia na nieużytkową skarpę?
Dotychas mam kilka jagód kamczackich, rozwijają się spoko i zastanawiam się czy dosadzić ich więcej albo może co innego?
Drzewka słabo dają radę bo wydaje mi sie, że raz skarpa szybko wysycha i dwa zimą jest odsłonięta od zimna
Mam kilka drzewek, ale tam gdzie skarpa się zaczyna więc jest jeszcze spoko ale potem jest dość duzy spadek
#ogrodnictwo
ewa-szy

Róże, te krzaczaste, dzikie. Kosodrzewina ładnie ukorzenia zbocza i ma dużą odporność na chłody. Coś z płożących pięciorników.

razALgul

@anervis wybieraj takie rośliny, które będą tolerowały, zwiększające się temperatury. Iglaki powoli przestają być odporne na nasze warunki (oczywiście nie wszystkie). Skoro skarpa szybko wysycha, to jakaś luźna gleba jest, duże doły z nową ziemią musiałbyś wykopać.

https://www.florini.pl/blog/jakie-rosliny-rosna-dobrze-na-glebach-piaszczystych-jalowych/


Zobacz ten link, może coś Cię zainteresuję.

anervis

@ewa-szy @razALgul dziękuję, za pomoc. zastanawiam się czy nie spróbuję z agrestem w tym sezonie i czy wytrzyma do kolejnego,

@razALgul skarpa nie jest piaszczysta ani luźna, to jest gleba gliniasta jak wszędzie u mnie, skarpa ma najwięcej ok. 1.5 metra wysokości i jest obrośnięta w dużej części trawą, po której nie widać aby nadmiernie wysychała.


Wydaje mi się, że wody jest za mało ale dla drzewek owocowych bo kilka sadzonek się nie przetrzymało,

Określiłbyś dokladniej o co chodzi z tymi dolami z ziemią?

razALgul

Ja mam taki pagórek, wał zgarnietej ziemi na swoim terenie. Jest to ziemia pomieszana z gruzem i tak dalej, dość luźna. Kiedy cokolwiek na niej chce posadzić, wykopuje spory dół i wrzucam, minimum jeden worek nowej ziemi, wymieszanej z kompostem i dopiero mogę coś kombinować z roślinami. Ty piszesz, że masz glebę gliniastą, czyli wolniej przepuszczającą, to nie powinieneś mieć problemu z nadmiernym wysychaniem. Mimo wszystko, skoro masz skarpę, to jednak grawitacja swoje robi. Istnieje jeszcze opcja, że nie wszędzie gleba jest taka sama. Mógłbyś podesłać zdjęcie terenu? Kiedyś na studiach miałem i geologię i botanikę. Może coś mi tam jeszcze w głowie zostało, że starych pomysłów.

ewa-szy

@anervis agrest jest dość niewygodny w obsłudze a zbocza nie lubią deptania. Przycinanie, zbiory, raczej nie posadziłabym takiej rośliny na skarpie. Jeśli myślisz o czymś użytkowym, może leszczyna? Powinna sobie radzić znacznie lepiej od drzewek, to bardziej mocno wybujały krzew.

anervis

dziękuję Wam szczególnie za pomoc

@ewa-szy leszczynę też mam popatrzę co mają na stanie fajnego w sklepie, w którym robię teraz większe zakupy ogrodnicze, może ta róża będzie

@razALgul znalazłem coś podobnego w necie, to jest dosłownie coś takiego tylko że całe obrośnięte trawą, też pod ogrodzeniem i bez tego cokołu;

4c4ad16c-77c7-4a42-9bc6-bbafb548d590
razALgul

Czyli podejrzewam, że masz taki wałek zrobiony z ziemi z terenu po lewej, czyli prawdopodobnie dobrej ziemi, bo zdarta została ta pierwsza warstwa, z tego co pamiętam, to próchniczna. Ale to zależy od klasy gleby, jak wartościową jest. Czy posiadasz jakieś urządzenie do mierzenia pH gleby? Mi bardzo pomogło to w doborze roślin do stanowiska.

anervis

@razALgul nie mam właśnie, muszę się zaopatrzyć bo bez tego trochę lipa kupować np. sadzonki borówek

a co do skarpy to wsadziłem właśnie jeden ładny odkład z agrestu, zobaczę co będzie,

razALgul

Polecam takie najprostsze pHmetry z płynem Helliga https://www.castorama.pl/kwasomierz-glebowy-z-plynem-heliga-35-ml-id-1052052.html

Jeszcze w kwestii przesuszania, to tam, gdzie gleba jest gorsza(luźniejsza), może warto, na przykład, punktowo wkopac roll bordery, albo mniej inwazyjnie, posiać trawę mocno ukorzeniającą, żeby jakoś tej wodzie utrudnić i wsiąkanie i odparowywanie.

anervis

@razALgul Dziękuję tam jest gęsta naturalna trawa, pomyślę nad jakimś płotkiem na dole, może trochę ziemii nawiozę żeby to wyrównać jeszcze

theicecold

@anervis bardzo fajny wątek


traktuj jako podbitkę

e4456f94-5c4f-49b6-8076-0795a5be726c

Zaloguj się aby komentować