@tomasz-frankowski śmiechlem xd
@tomasz-frankowski 7887
@Przejazd ciekawe jak się tym liczyło. Zapis dziesietny był rewolucją w liczeniu, bo łatwo się dzięki niemu ogarniało wszelkie liczby, z różnych rzędów wielkości. Zwłaszcza jak pojawiło się zero które dopełniło dzieła.
@plemnik_w_piwie Ciekawe czemu nie używali zera
@Johnnoosh bo zero się pojawiło żeby ogarnąć problemy w zapisie dziesietnym. Samo 0 nie ma sensu w prostch rachunkach.
Powyższy zapis nie potrzebuje zatem formalnie zera
@Johnnoosh Nie było wtedy ani Ziobra, ani Bodnara.
@plemnik_w_piwie przecież to jest zapis dziesiętny, masz dziesiątki z tym że znak to składowa 4 ćwiartek. Jakby dorzucili kolejny rządek na dole to nawet i 1-100k mogli jednym znakiem złożonym ogarnąć.
@plemnik_w_piwie poza tym w zapisie 12tkowym czy 2kowym też masz pozycję, bo wydaje mi się że zamiast dziesiątkowy chciałeś napisać pozycyjny gdzie pozycja wskazuje w jakiej potędze danej podstawy jest liczba. 10 w dziesiątkowy oznacza 1x10^1+0x10^0 a w dwójkowym byłoby dokładnie tak samo 1x2^1+0x2^0
@Xianth tak, masz rację, źle się wyslowilem, ale chyba ludzie zrozumieli co mialem na myśli. Dzięki za sprostowanie:)
Ja tu widzę sporo więcej niż jeden znak.
@dolitd to już jest pytanie czy np. Ó to jest jeden czy dwa znaki, głębsza sprawa xD
@DiscoKhan Sądząc po alfabecie chińskim, jest to jeden znak. Natomiast O to jest drugi znak, A trzeci itd. Na powyższym obrazku każdy numer jest reprezentowany przez inny zna...aaaaa...teraz załapałem xD Jezu, jaki blond moment, aż mi wstyd.
@dolitd ja to byłem pewien, że do sposobu zapisu np. 6000 piłeś, to jeszcze lepiej jak tak xD
Zdarza się najlepszym ; )
Jezu jakie to gowniane xD daj coś wiecej na temat odczytu tych znaczków bo przecież je można czytać w każdą stronę i za każdym razem wychodzi inna liczba xDD
@JanPapiez2 zapis jest rzeczywiście mało praktyczny. Być może służył jako wewnętrzny szyfr do poufnego przekazywania informacji? Ale jak dokładnie to rozkminisz, to okaże się, że wcale nie wychodzi inna liczba. Zawsze zaczynasz od zdekodowania największej liczby i schodzisz po kolei do najmniejszej. W taki sposób nigdy nie wkradnie się błąd.
@JanPapiez2 właśnie temu to nie miało szans się przyjąć. Właśnie przewaga cyfr arabskich nad tym czy nawet cyframi rzymskimi jest różnorodność: momentalnie odróżniasz 7 od 8, a przy VII i VIII już nie jest to tak szybkie. A tutaj z tymi patykami to już w ogóle musi ci to zająć chwilę nim zobaczysz różnice między 5, 50, 500 i 5000
@RobertCalifornia @JanPapiez2 @Przejazd jak się popatrzy na zapisy kolumnami, a nie wierszami, to wychodzi, że trzeba zapamiętać 9 znaków (dygresja - jak wygląda zero?). Jedności jest zawsze zwrócony w prawą stronę u góry, dziesiątek to odbicie lustrzane w pionie, setki to odbicie lustrzane jedności w poziomie, tysiące to odbicie lustrzane jedności w poziomie i pionie.
A zapis kompletnej liczby to jest już ccccombo breaker, bo trzeba płynnie umieć to rozszyfrować.
@JanPapiez2 że niby jak? xD
Wow wyglądają jak z filmu predator
@Przejazd zajebiste.
I serio czytelne... .
@Przejazd Podoba mi się to jako ćwiczenie umysłu. Podobne zadania są w testach na inteligencję.
@Przejazd no nie wiem czy taki zwarty. Zobaczcie ile pikseli kwadratowych zajmuje zapis cyfra a ile tym znaczkiem (a nie może być zbyt zmniejszony żeby był czytelny). Poza tym, nieintuicyjne jest to że np. 3 w jednościach i dziesiątkach jest kreska skierowana ku górze a setki i tysiąc w dół, a 4 odwrotnie. Jak chciałem sobie samemu odczytać znaczek to zapamiętałem sobie na początku że. Strzałka w dół to 3 i się naciąłem na setkach i tysiącach (wiem że to pierdola ale musiałem się dopieprzyć do czegoś xD)
Niecierpie cyfr cysterskich
Zaloguj się aby komentować