Ciekawostka na dziś ...
Krótkofalarstwo jest hobby polegającym na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Nawiązanie łączności krótkofalarskiej odbywa się według ściśle określonych reguł. Znalezienie rozmówcy rozpoczyna się przez wywołanie ogólne lub wywołanie określonego znaku. Po wymianie raportów o słyszalności swojego rozmówcy i sile sygnału oraz podaniu swojego imienia i miejsca nadawania. Przechodzi się do luźnej rozmowy na dowolnie wybrany temat. Ważną zasadą jest to, iż na pasmach amatorskich obowiązuje zakaz poruszania tematów politycznych oraz religijnych. Bardzo wysoki nacisk kładziony jest na wysoką kulturę osobistą. Przed zakończeniem konwersacji krótkofalowcy mogą poprosić o wysłanie karty QSL, będącej potwierdzeniem nawiązanej łączności.
Początki zorganizowanego krótkofalarstwa w Polsce zaczynają się od 1924 r., kiedy pojawiły się pierwsze zarejestrowane kluby radiowe oraz ukazały się pierwsze pisma radioamatorskie, takie jak: Radio-Amator oraz miesięcznik „Radio-Ruch”. W roku 1924 zmieniono również ustawę z dnia 27 maja 1919 r. o poczcie, telegrafie i telefonie, dopuszczając zakładanie i używanie na podstawie odpowiednich zezwoleń – prywatnych odbiorczych stacji radiotelegraficznych oraz radiotelefonicznych.
Krótkofalowcy w Polsce używają znaków wywoławczych zaczynających się od liter prefiksów: HF, SN, SO, SP, SQ, 3Z (prefiks SR ma zastosowanie jedynie dla stacji bezobsługowych). Na świecie zarejestrowanych jest ponad 4 miliony krótkofalowców. Najwięcej z nich jest w Japonii, USA i Niemczech. W Polsce wydanych jest około 13 500 pozwoleń służby radioamatorskiej osobom fizycznym.
Wśród najbardziej znanych osobistości, które posiadały licencję krótkofalarską, znajdziemy: Marlon Brando (znak FO5GJ) – aktor, Chet Atkins (WA4CZD) – amerykański muzyk, Maksymilian Maria Kolbe (SP3RN) – polski franciszkanin, Charles Brady (N4BQW) – amerykański astronauta.
-.. --- -... .-. . --. --- / -.. -. .. .-
// Witam wszystkich debiutantów i przypominam, że inne wpisy z serii możecie znaleźć w #ciekawostkanadzis. A jeżeli jesteście głodni wiedzy to zajrzyjcie na #qualitycontent
51a26adc-2818-41ac-a67b-68af35aae75c
f632bbc1-5ecb-4947-956c-151508adf77c
2ab67e87-206e-4814-8216-60c686c7f798
piwowar

@Mia Że Ojciec Kolbe był krótkofalowcem... no tego bym się nie spodziewał. Chociaż wsm… aktywny wielokierunkowo to był człowiek. Widziałem kiedyś jakieś przedwojenne czasopismo zajmujące się tematem radiofonii. Ciekawe jak wielu krótkofalowców zamieszkiwało tereny Rzeczpospolitej przed wojną.

pescyn

takie posty to ja szanuje! nie miałem pojęcia, że takie asy korzystały z tego medium!

deaduser

Ale... Przypomniały mi się czasy z wojska: siedziałem na kluczu na R-140M...

Między innymi

tymszafa

Chciałem zacząć się w to bawić, ale zobaczyłem, że trzeba zrobić egzaminy itd. Odpuściłem.

Zaloguj się aby komentować