Chleb z mąki ze świerszcza? Unia Europejska dała zielone światło

Chleb z mąki ze świerszcza? Unia Europejska dała zielone światło

hejto.pl
Jeszcze do niedawna byłoby to nie do pomyślenia – owady kojarzyły się bardziej ze szkodnikami niż ze zdrową żywnością. Teraz będziemy mogli znaleźć je m.in. w chlebie czy w ciastkach. Wszystko za sprawą unijnego rozporządzenia, zezwalającego na wprowadzenie do obrotu mąki ze świerszcza domowego (Acheta domesticus).
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa wskazuje, że wykorzystanie owadów jako żywności jest szczególnie aktualne ze względu na rosnące koszty pozyskiwania białka zwierzęcego. 
 Świerszcze zawojują rynek gastronomiczny?
 Już w 2022 roku Komisja Europejska orzekła, że świerszcz domowy jest pokarmem i jako taki może być wprowadzony do obrotu. Dołączył tym samym do dopuszczonych wcześniej: larwy mącznika młynarka i szarańczy wędrownej. 
Od 24 stycznia 2023 r. w obrocie znajdzie się także mąka ze świerszcza. Będzie można ją wykorzystywać przy wypieku chleba, ciastek czy pizzy – wynika z rozporządzenia wykonawczego UE 2023/5 z 3 stycznia tego roku. 
Mąkę otrzymuje się z suszonych lub pieczonych świerszczy hodowanych na fermach. Oprócz białka owady są bogate w zdrowe tłuszcze, żelazo, wapń i witaminy z grupy B. 
Szacuje się, że już teraz owady stanowią część tradycyjnej diety co najmniej dwóch miliardów ludzi. 
Całość artykułu
#bedzieszjadlrobaki #uniaeuropejska #rolnictwo #teoriespiskowe #szuryzm #foliarstwo
Pan_Wiesio userbar

Komentarze (7)

Alalai

już były u nas farmy świerszczy i się nie przyjęły zbyt dobrze, jak ktoś chce to żreć to niech żre.

Pan_Wiesio

@Alalai unia dała tęczowe światło dla szerszego wykorzystania robali w przemyśle spożywczym. Pewnie niebawem wyjdzie na wierzch więcej szczegółów.

matips

Już od jakiegoś czasu pojawiały się teksty i materiały promujące wiedzę o jedzeniu owadów. Główny problem to oczywiście nasza kultura - w Europie jedzenie robaków jest tematem tabu. Na świecie (np. w Azji) robaki się je i nikt od tego nie umiera (gdy oczywiście zachowane są warunki hodowli). W tym kontekście niedopuszczanie przez UE robaków do spożycia przez ludzi było bez sensu - skoro można je bezpiecznie jeść, to dlaczego miałyby być zakazane?


Główny strach ludzi, to obawa, że "lewacy" mogą naciskać na zastąpienie tradycyjnego mięsa robakami. Choćby poprzez opodatkowanie albo utrudnienia prawne. W sumie to nie wiem co o tym sądzić - jest to obawa uzasadniona, bo tak samo agresywnie UE zwalcza samochody spalinowe.

Z drugiej strony, jeśli "rewolucja" sprowadzi się do kilku nowych typów mąki w sklepach, to należy się cieszyć i popierać różnorodność wyborze.

4Sfor

@matips Wszystko jest w porządku dopóki masz wybór. Ok, półka w sklepie dla fanów robaków? Jak najbardziej! Nie mam nic przeciwko. Grunt to dywersyfikacja. Ale jeśli nie będę mieć wyboru i do dyspozycji zostaną tylko robaki - o, taka wersja mi nie odpowiada. A jakoś mam dziwne przeczucie, że rzeczywistość zaczyna dryfować w stronę braku wyboru...

Lime

Ecoweganie pewnie zachwyceni

4Sfor

@Lime Oczywista oczywistość, przecież to takie trendy móc na instagrama wrzucić focię z zupą z robali.

Zaloguj się aby komentować