ChatGPT to przełom. A przy okazji – wielki eksperyment społeczny, w którym wszyscy bierzemy udział
oko.press#sztucznainteligencja #chatgpt #ai #technologia #informatyka
No spoko, fajnie że świat się rozwija. Problemem są internetowi celebryto-eksperci, którzy nie do końca wiedzą jak to wszystko działa a najgłośniej wypowiadają się na popularne tematy
@poliheina "Następne dwa, trzy lata będą w całości należeć do generatywnej sztucznej inteligencji."
Owszem, w umysłach piewców AI. I tak mniej więcej od 20 lat. Zupełnie jak Rok Linuxa.
@ngserve Jak to się ma do artykułu?
@kowalski_2022 Linux wbrew pitoleniu was windowsiarzy do czegoś się nadaje. Generatywna sztuczna inteligencja to zabierze pracę tylko copywriterom i różnym blogerom oraz zasypie nas petabajtami pitolenia z którego nic użytecznego nie wyniknie.
"AI" takie jak #gpt3 czy inne "generatywne AI" to nie jest wielki przełom. Cośtam wygenerują,ale jakość tego czegoś to jedna wielka zagadka, dupy raczej to nie będzie urywało.
@kowalski_2022 Ale najzabawniejsze jest to że Linux już wygrał tylko ty tego nie widzisz. Android jest przecież dystrybucją Linuksa i używa go więcej osób niż Windowsa czy IOS, dodatkowo rozwiązania serwerowe są oparte prawie wyłącznie na Linuxie i jego dystrybucjach.
@dsol17 w tej chwili z chatGPT korzystam częściej niż ze stackoverflow xD
@fishboun też korzystam z chatGPT. Według mnie świetnie przyspiesza prace jaką byś wykonał za pomocą klasycznej wyszukiwarki. Bonus dla twórców za to, że jak poprosisz to chatGPT podaje Ci źródła na czym bazuje i gdzie możesz przeczytać więcej.
@fishboun i co,kompiluje ci się to cudo chociaż ?
Yop! Do Pythona sprawdza się świetnie (nie muszę pamiętać o wszystkich bibliotekach xD) , do konwersji Python=>Java . Mega fajne jest to ,że rozumie kontekst i jest wstanie poprawić swoje błędy
Wiadomo ,że nie jest to IDEALNE rozwiązanie ,ale jak coś wyleciało z głowy to mega pomocna sprawa
@tomek-krzysiu
Nienawidzę takich artykułów. Jak ktoś siedzi w ml to widzi dobry progres ale nie ma takich wielkich "przełomów" jak ludzie w mediach próbują przedstawiać że są. Co najzabawniejsze to że parę dni temu pojawił się wywiad z Altmanem (CEO OpenAI i jednym z twórców chat gpt którzy pracuję nad gpt-4) który sam mówi "people are begging to be disappointed and they will be" https://www.theverge.com/23560328/openai-gpt-4-rumor-release-date-sam-altman-interview
I nie zrozumcie mnie źle naprawdę zaawansowane AI(słabe/mocne AGI) to będzie moim zdaniem największe osiągnięcie ludzkości które wprowadzi totalną rewolucję i ma szansę pojawić się za życia większości użytkowników ale do tego jeszcze najprawdopodobniej 20-30 lat i naprawdę bardzo sporo nam brakuje.
Ale gadanie takie jak w artykule "Następne dwa, trzy lata będą w całości należeć do generatywnej sztucznej inteligencji." to po prostu bzdury.
Eh już widac wysyp komentarzy ekspertów. Prawda jest taka, że narzędzia bazujące na chatgpt faktycznie są gamechangerami. Mówię to z perspektywy osoby codziennie korzystającej z chatgpt 3 lub pokrewnych do wielu różnych zadań tekstowych.
Najbardziej ekscytujący jest fakt, że postęp jaki się dokonał w ostatnim roku jest wręcz wykładniczy i jeżeli intensywność prac i środków wydawanych na badania nad AI będzie na takim samym poziomie to kolejne wersje gpt będą przynosić coraz to nowsze "rewolucje".
Oczywiście dla wielu ignorantów nie ma powodu do obwieszczania rewolucji. Tak było, jest i będzie nawet kiedy roboty będą im dostarczać paczki albo wycierać tyłki... Oh wait.
@fishboun @xseror @dsol17 @poliheina @kowalski_2022
@xseror
Android jest przecież dystrybucją Linuksa i używa go więcej osób niż Windowsa czy IOS
Argumentum ad androidum xD, czyli linux tak odseparowany od usera, że w ogóle go nie widzi, a 99% apek to java xD
dodatkowo rozwiązania serwerowe są oparte prawie wyłącznie na Linuxie i jego dystrybucjach.
Zwłaszcza AD, może jeszcze na sambie? Albo mssql, no bankowo.
Ale prawda, że do serwerów poza tymi dwoma przypadkami, linux nadaje się lepiej.
Mówię to z perspektywy osoby codziennie korzystającej z chatgpt 3 lub pokrewnych do wielu różnych zadań tekstowych.
@hej : No tak,jak jesteś "blogerem" czy "dziennikarzem" to możesz być tym zachwycony.Narzędzie który potrafi "zmyślić" tekst na podstawie modelu językowego.
Koniec końców i tak tekst trzeba będzie poprawić po nim. Mało tego - jak pisałem gpt3 zmyśla odpowiedzi,więc jest antytezą systemu ekspertowego i ewolucyjnie wygląda wręcz na ślepą uliczkę w rozwoju ku silnej SI czy nawet słabej. Dlaczcego ? To "twórczy" system działający 100% odtwórczo i nie przetwarzający danych logicznie. Może nie dopuszcza się plagiatu,ale kompiluje (tu nie w znaczeniu programistycznym) teksty na podstawie ogromnego modelu który stworzył. I ta kompilacja nie zawsze ma sens.
GPT3 to "Chiński pokój" a nie żadna inteligencja.
@hej Przecież nikt nie przeczy że chatgpt jest kolejnym bardzo przydatnym narzędziem(i do tego całkiem potężnym). Ale od strony samego "uczenia" nie jest to wielka rewolucja(ba powiedziałbym że chinchilla openmind'a jest dużo dużo ciekawsza dla ludzi z branży).
Ludzie myślą że to prawie "agi" a to nawet blisko nie jest, współczynnik wyciągnietej wiedzy z danych jest wciąż niestety beznadziejny(podobne problemy są z kontekstami gdzie tak naprawdę chatgpt po prostu lepiej maskuje to że ich nie rozumie).
Ot podobna sytuacja jak z pierwszą teslą gdy ludzie myśleli że 3 lata później będą prawdziwe samojeżdżące samochody gdy wciąż nasze głęboke sieci neuronowe są na to sporo za głupie.
I znów podkreślam jak najbardziej uważam że na AI trzeba stawiać i ono osiągnie gigantyczne skoki za 2-3 dekady bo dzisiejsza ewolucja na to wskazuje, ale poziomu rewolucji którą próbują przedstawić media nie ma.
@dsol17 ChatGPT może z powodzeniem zastąpić wszystkie wyszukiwarki internetowe i ich algorytmy. Testuję od miesiąca pod względem zapytań matematycznych, programistycznych, statystycznych i pomimo rzadkich błędów w obliczaniu odpowiedzi, to zawsze podaje dobre definicje problemu. To jest gamechanger.
@kowalski_2022 Rok Linuxa jest już od dawna. Windows przoduje w komputerach domowych, Mac u twórców multimediów, Linux we wszystkim innym. Sprzęt specjalistyczny, serwery, centra danych, Android, to wszystko Linux.
@dsol17 "Linux wbrew pitoleniu was windowsiarzy"
Toś teraz piedrolną jak w parapet. Ja wciąż czekam na zwycięstwo Linuxa (na stacjonarnych, bo nie mówię o androidach). Tylko, że dla mnie musi powstać JEDNA kanoniczna wersja, na której wszystko będzie działać. Różne forki sobie jak najbardziej mają istnieć dla pasjonatów, czemu nie?
A tak to sobie co jakiś czas instaluję tą czy inną dystrybucję, ogólnie fajnie, aż chcę coś niestandardowoego i zonk. Skok do googla - dziesiątki różnych porad. Raz któraś zadziała, raz nie i huj panie...
Komputer to dla mnie tylko narzędzie, a nie pasja.
@xseror "Linux już wygrał tylko ty tego nie widzisz. Android jest przecież dystrybucją Linuksa i używa go więcej osób niż Windowsa czy IOS, dodatkowo rozwiązania serwerowe są oparte prawie wyłącznie na Linuxie i jego dystrybucjach."
Tak, wiem o tym. Tylko, że w tym pojęciu roku linuxa chodzi o stacjonarne/laptopy: kompletne wyparcie wingrozy. Dla "sekretarek" i masowych zwykłych użytkowników. A to jest nadal masowy rynek - w końcu małomiękki z czegoś się utrzymuje. Już kilka lat temu był ruch przechodzenia przez administrację wielu miast na Linuxa - no i jakoś jednak nie. A swoje osobiste doświadczenia opisałem w poście do kogoś innego.
@poliheina Filon z Bydgoszczy, prawdziwa inteligencja.
@dsol17 masz rację, ale muszę przyznać że przyspiesza mi prace. Programy pisze o wiele szybciej kosztem tego, że mniej myślę. Więc ostatecznie tracę bo robota szybciej leci ale mózg cofa się w rozwoju
@dolitd Tak, ale samo hasło roku Linuxa pochodzi z czasów, gdy nie było żadnych smartfonów. Były serwery i tam owszem, Linuxy wygrywały z win. Z tym, że "zwykły" użytkownik z nimi nie miał interakcji bezpośrednio. Moim zdaniem (tam dokładniej pisałem innym) "rok" linuxa będzie wtedy, kiedy będę miał dobrą alternatywę KANONICZNEJ wersji dla PC/lap.
@xseror Nazywanie androida pełnoprawnym systemem
@dsol17 Linuxa nikt "normalny" nie używa. Nie po to windows wszystko upraszcza, że już nawet panel sterowania jest za trudny. Czatgpt nikomu żadnej pracy nie zabierze, chyba że przejdzie test Turinga, na co w obecnej formie nie ma szans.
@poliheina Aleksandra Katarzyna Przegalińska-Skierkowska – polska filozof, futurolog, doktor nauk humanistycznych i doktor habilitowana nauk społecznych, publicystka. XD
@czysty_rigcz kwestia paru lat.
@Omgzpwnd Tak mówili o hyperloopach
@ngserve Babka jest akurat uznanym naukowcem pracującym na styku technologii i socjologii. To, że nie jest programistą, to nie znaczy, że nie ma pojęcia o tym jak ta technologia wpływa na społeczeństwo i jak kształtuje zmiany. Dalej nie rozumiem Twojej próby jej dyskredytacji.
@poliheina Czyli podsumowując - wypowiada się o świecie cyfrowym na temat technologii którą zna tylko z opowieści (bo przecież nie ma i nigdy nie miała z nią bezpośredniej styczności). Niczego nie dyskredytuje, wyraziłem swoją opinie i odpowiedziałem na twoje pytanie
@ngserve Dużo założeń jak na jeden komentarz
@Tomek07 : tylko te programy które teoretycznie "piszesz" szybciej to generujesz cholera wie z czego i cholera wie z jakimi bugami. Fakt,nie jestem programistą,no przynajmniej zawodowo nie jestem,ale czy ty sobie zdajesz sprawę czym jest narzędzie którego właśnie używasz ?
Że się tak bardzo złośliwie wyrażę - chatboty na GPT3 to taka eliza tyle że po ewolucji w papużkę falistą z velciraptora
Jak sama nazwa wskazuje to jest GENERATYWNA "sztuczna inteligencja". Generatywna bo generująca z przykładów w oparciu o to co ma wyćwiczone sieć neuronowa. A nie wiadomo jak sieć neuronowa to interpretuje,samo uczenie maszynowe nawet jak jest nadzorowane,to wpływ "uczącego" algorytm jest ograniczony do weryfikacji zgodności z przykładami. Sieci neuronowe można tylko uczyć bo to nie jest prosty kod,stąd debugowanie ich to ingerencja w sposób nauki sieci i jeden wielki bóóóól dupy.
Czytałeś chociaż ten artykuł Panie zawodowy programista ?
https://www.theverge.com/2022/12/5/23493932/chatgpt-ai-generated-answers-temporarily-banned-stack-overflow-llms-dangers TAK ! Tak to wygląda.
Koniec końców będziesz musiał po tym bocie sprawdzić i może poprawić. A refaktorowanie czyjegoś - nie zawsze dobrze napisanego - kodu jest mniej przyjemne niż pisanie czegoś od zera. Choć zgoda - szybciej to napiszesz.
ChatGPT może z powodzeniem zastąpić wszystkie wyszukiwarki internetowe i ich algorytmy
@dolitd : Tia,a media społecznościowe czy tam Chiński Wechat zastąpić mogą zastąpić i zastąpią internet. Poprzednie zdanie przez wielu będzie brane serio,ale to był sarkazm. Wiesz dlaczego sarkazm ?
Puk puk Krzysie Kolumby - to nie są Indie,co wy odkryliście ? Co ja właśnie wam delikatnie komunikuję ?
Testuję od miesiąca pod względem zapytań matematycznych, programistycznych, statystycznych i pomimo rzadkich błędów w obliczaniu odpowiedzi, to zawsze podaje dobre definicje problemu.
Albo dajesz łatwe zagadnienia albo może być i tak nie rozumiesz odpowiedzi na tyle by nie zauważyć błędu.
To jest zaawansowane narzędzie,ale ze względu na generatywność - nie można na tej "sztucznej inteligencji" polegać
bardziej niż na pytaniu do przeciętnego "hivemindu" ludzi na hejto. Pewnie,dostaniesz mnóstwo dobrych odpowiedzi,ale i trochę złych.
Albo dajesz łatwe zagadnienia albo może być i tak nie rozumiesz odpowiedzi na tyle by nie zauważyć błędu.
@dsol17 Zadaję pytania w dziedzinie w której się specjalizuję i zarabiam grubą kasę. Trochę nie trafiłeś. Tak jak napisałem - czasem podaje złe rozwiązania, ale pisze dobre definicje i kroki, dzięki którym użytkownik może rozwiązać zadany problem. Ciągle to ulepszają i za jakiś czas będzie o wiele lepiej.
@dsol17 bardzo dobrze napisane, oczywiście, że muszę po nim poprawiać ale o wiele szybciej da sie rozwiązać niektóre problemy za pomocą GPT, chociażby proste funkcje napisze mi samo i ja tylko sprawdze czy ok. Narzędzie przydatne ale nie zawsze rozwiaże problem.
Zaloguj się aby komentować