Budowlane Tomki przychodzę z pytaniami dwoma do bubli na jakie pozwoliłem przy budowie swojego domu.
Bubel numero uno - brak przepustów na WLZ, zasilanie i sterowanie bramy/furtki
Bubel numero secundo - brak uziemienia fundamentowego.
1. jak najsensowniej wprowadzić te kable? Odkopać fundament i przebijać się? Wyciąć pasek izolacji fundamentu i puścić po chudziaku?
2. Uziom otokowy, pionowy? Pionowy najchętniej bym umiejscowił w garażu przy rozdzielnicy, tylko czy można wbijać szpile w budynku?
@vanrzuf w takim wypadku uziom tylko i wyłącznie otok. Głównym zadaniem uziomu nie jest odprowadzenie prądów zwarciowych/udarowych do ziemi lecz wyrównanie potencjałów. Tak by cała bryła budynku była na jednym potencjale. Więc tylko fundamentowy lub otokowy daje takie możliwości. Szpilki możesz sobie powybijać na rogach otoku.
A co do przepustów, bierz otwornicę lub przebiciówke i wierć. Minimum to 3 aroty 40mm. A jak dasz 5 to będzie na zapas.
@myoniwy Ile wytrzymuje uziom otokowy @ bednarka wykonana z stali ocynkowanej?
Słyszałem legendy że po 10-20 latach to już uziomu nie ma. Co mówi praktyka?
Na szczęście mam młotowiertarke z sds max to przebicie powinno pójść gładko, polecasz jakąś budżetową przebiciówke na te kilka wierceń? Do przebicia bloczek fundamentowy i chudziak.
@Marchew Praktyka mówi że 50 letnia bednarka jest na tyle wytrzymała że koparki mają problem ją wyrwać.
Tak czy siak co 5 lat robi się pomiary, więc co pięć lat masz test czy uziom jest jeszcze sprawny czy nie.
A jak się obawiasz o trwałość bednarki to nie bierzesz najtańszej 30x3 tylko 40x5 i już masz kilkadziesiat lat dłużej, a jak wciąż masz obawy i pieniądze to robisz z nierdzewki i masz dożywotnio.
Myślicie że kilka metrów pręta 16 jako szpilka nie zardzewieje? Zardzewieje i to pewnie szybciej niż myślicie. Sprawdźcie jaki prąd wyrównawczy płynie w waszym uziomie jeśli macie poprawny układ TNC-S. Nie raz się zdarza że są setki mA a czasami i pełne ampery. A teraz policzcie powierzchnię gdzie dochodzi do wymiany jonów na szpilce i na pełnym otoku.
@myoniwy Prąd wyrównawczy i gęstość prądu. Nowa wiedza, dzięki!
Uziom szpilkowy. Sam nie miałem przepustów na prąd i wodę bo u mnie wykonawca nie chciał. Miał wiertnicę i się przebił bez problemu. Plus jest taki, że zmieniło mi się wejście z wodą.
@ulsterboy Ekwipotencjalizacja, mówi panu to coś?
Zaloguj się aby komentować