Brutalizm w stronach internetowych
hejto.plto mój pierwszy wpis, zatem warto się przedstawić. Pracuję w webdesignie od 3+ lat dla klientów zagranicznych, ale też Polskich - w tym przypadku głównie biznesy karkonoskie, skąd jestem.
Obecnie studiuję - robię magistra na kierunku Human-Centred Interactive Technologies na University of York w Anglii. Wcześniej skończyłem trzyletni Bachelors w Web Design and Development na uczelni w Preston. Jestem samoukiem, ale z umiejętnościami akademickimi, które mi dały wiele. Jeżeli będą zainteresowani, to może też coś powiem o studiach tutaj?
Na swoim Instagramie zamieszczam regularnie wskazówki i ciekawe terminy w szeroko pojętym UX, są one w języku angielskim, ale chętnie też zamieszczać je będę w języku polskim na Hejto, co właśnie teraz robię.
Brutalizm
Sam termin brutalizm odnosi się do architektury, dorastając w Polsce niełatwo jest uniknąć bloków z wielkiej płyty, które są idealnym przedstawicielem i przykładem budynku w stylu brutalistycznym.Termin "brutalizm" powstał w latach 70. jako sposób na opisanie głównie architektury instytucjonalnej, która charakteryzowała się dużymi, ciężkimi estetycznie budynkami, w których występowały ogromne płaty odsłoniętego betonu. [1]
Brutalizm w projektowaniu stron internetowych
Brutalistyczne strony internetowe to współczesny trend, który wykorzystuje antyestetyczne elementy interfejsu, aby stworzyć produkt wizualny o wysokim stopniu zwracania uwagi. [2]Można łatwo zauważyć, że wiele stron teraźniejszych wygląda tak samo, a przynajmniej podobnie. Wiele konwencji jest powielanych, nie ma w nich nic odkrywczego, posiadając taką stronę w swoim biznesie może być ciężko się wyróżnić. W tworzeniu stron minimalistycznych i prostych nie ma nic złego. Wiele z projektantów (mam nadzieję) czerpie inspiracje z heurystyk Nielsena , zasad projektowania Toga stąd strony powielają schematy, które są nam znane i dzięki temu możemy przeglądać sieć bez wielkich problemów. Wiemy co kliknąć, czego oczekiwać od większości interakcji. (Wyjątkiem może być najnowszy #bekazwykopu tam ktoś nie podumał)
Strony brutalistyczne opierają się głównie na wizualnym efekcie wow, charakteryzują się jedynie atrybutami prowokacji i twórczej wolności, co zbliża je do innych współczesnych nurtów w postmodernistycznego projektowania graficznego, takich jak New Ugly. [3]
Takie strony zdecydowanie zwracają na siebie uwagę, tutaj usability czy dostępność są odsunięte na dalszy plan , a najważniejsze są duże teksty, rubaszne, kanciaste i toporne kształty. Nie ma żadnego "frameworka", żeby określić czy strona jest brutalistyczna czy nie, jest to subiektywna ocena, choć wiele z elementów można uznać za brutalistyczne.
Oto kilka przykładów stron w tym stylu:
2020
cargo
Yale School of Art
Dennis Snellenberg
Warte uwagi jest badanie, gdzie dostępność takich stron była sprawdzana - Web Brutalism: Assessing Usability of an Ugly Web
A tutaj badanie, gdzie w skrócie sprawdzane jest dlaczego większość stron internetowych wygląda tak samo
Investigating the Homogenization of Web Design: A Mixed-Methods Approach
Co sądzicie o takim nurcie? Co raz więcej stron idzie w tym kierunku, głównie strony firmowe, właśnie w celu zwrócenia uwagi, bo nie wyobrażam sobie korzystania z mediów społecznościowych w takim stylu ( co w sumie powyższe badanie potwierdza )
Za tydzień zaczynam mój 7-tygodniowy projekt badawczy, gdzie będę głównie badał czy takie strony bardziej angażują użytkowników w porównaniu do klasycznego designu. Z pewnością zapostuje tutaj wyniki ów projektu.
[1] Ganci, A. and Ribeiro, B. (2017) “On web brutalism and contemporary web design,” Dialectic, I(1)
[2] Palacios, A. (2022) “Web brutalism: Assessing usability of an ugly web,” Communications in Computer and Information Science, pp. 100–108.
[3] Suárez-Carballo, F. (2019) “El lenguaje visual del diseño web brutalista,” Doxa Comunicación. Revista interdisciplinar de estudios de comunicación y ciencias sociales, (28), pp. 111–131.
Tagi:
#ux #webdesign #webdev #programowanie (?) jeżeli programowanie nie życzy sobie takich wpisów na swoim tagu, to proszę powiedzieć #ui