Blokada reklam może czasami zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników - zwłaszcza tych starszych, bardziej podatnych na manipulacje. Jak to możliwe?
  • Wiele osób poszukuje strony do logowania do swojego banku w wyszukiwarce. Może tak trafić na fałszywą reklamę banku. Ostatnio było sporo takich przypadków: Bank Pekao , Bank Millennium , Bank BNP Paribas .
  • Sporo osób nie wie, że w wyszukiwarce mogą być reklamy. Łatwo nie zauważyć oznaczenia "reklama" jeśli się o nim nie wie. Nie wierzysz? Spytaj swoich rodziców.
  • Na fałszywą stronę możesz trafić poszukując programu do pobrania. Zamiast oficjalnej strony na pierwszym miejscu wyświetli Ci się reklama przestępców. Były już fałszywe reklamy menadżerów haseł czy narzędzi dla YouTuberów.
  • Żeby opublikować reklamę musi ona przejść weryfikację. Problem w tym, że po weryfikacji można zmienić zawartość strony. Najpierw witryna wyświetla zdjęcia kotków a dopiero później złośliwą zawartość.
  • Nie każdy Adblock blokuje wszystkie reklamy. Acceptable Ads to standard, który definiuje jakie kryteria muszą spełniać reklamy aby były pokazywane użytkownikom adblocków, którzy wyrażą na to zgodę.
  • W programach Adblock i Adblock Plus te zgody są standardowo włączone po instalacji. Możesz je odznaczyć samodzielnie w ustawieniach.
  • Blokery mogą też utrudnić dostęp do niektórych złośliwych stron. Możesz do nich dodać listę ostrzeżeń CERT Polska. Każdy może przesłać do nich adres potencjalnie niebezpiecznej strony. Takie zgłoszenie jest oceniane ręcznie przez przynajmniej dwóch analityków. Jeśli uznają, że strona jest złośliwa - dodają ją do specjalnej listy.
  • Istnieją też inne filtry, które blokują strony phishingowe. Zazwyczaj wystarczy je tylko włączyć w opcjach.
  • Filtry mogą też korzystnie wpłynąć na wydajność - zwłaszcza na starych komputerach. Mniej żądań to szybciej działająca strona. To też mniej JavaScriptu, który przecież musi się wykonywać w przeglądarce.
  • Minusy? Głównie aspekty moralne. Przeciwnicy blokowania reklam twierdzą, że odbierasz środki do życia ludziom, którzy zarabiają na reklamach. To prawda. Bo jeśli reklamy się nie wyświetlają - to ciężko na nich zarabiać.
  • Ale możesz dodać stronę do wyjątków. Możesz próbować odwdzięczyć się twórcy w inny sposób. Kupując jego produkty, usługi, koszulki. Możesz używać YouTube Premium. Możesz kupić abonament na swoją ulubioną gazetę/portal.
Ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Warto jednak wiedzieć, że takie ataki mają miejsce i stają się coraz popularniejsze.
Porozmawiaj ze swoimi bliskimi. Pokaż im jak wyglądają oznaczenia reklam w Google.
To tylko skrót większego artykułu, w którym nieco dokładniej opisuję niektóre elementy.
A Wy co sądzicie o tym pomyśle?
b9895891-8f96-4a7c-9e81-1f1a0a10b97b
Denis

@KacperSzurek dzięki za info, od siebie mogę polecić uBlock Origin ^^

Zaloguj się aby komentować