Beton żelowy – innowacyjna technologia dla budownictwa opracowana na ZUT

Beton żelowy – innowacyjna technologia dla budownictwa opracowana na ZUT

Dzienniknaukowy
Zaczyn cementowy z dodatkiem skrobi, mieszany i podgrzewany jak kisiel, pozwala stworzyć beton żelowy, wytrzymalszy od betonów komórkowych i lepiej zatrzymujący ciepło; nad nowym materiałem pracuje dr inż. Jarosław Strzałkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

- Idea była prosta: uzyskać porowaty materiał, który będzie miał dobre właściwości termoizolacyjne. W betonie komórkowym porowatość uzyskuje się poprzez napowietrzanie proszkiem aluminium, tutaj polega to na żelowaniu. Nikt na to nie wpadł wcześniej – tak swój wynalazek przedstawił dr inż. Jarosław Strzałkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. [...]

- Przygotowujemy zwykły zaczyn cementowy, czyli woda plus cement, i do niego dodaje się skrobię. Zimny zaczyn jest mieszany. Kiedy zawiesina jest jednorodna, zwiększa się temperaturę i zaczyna się żelowanie, czyli tworzy się żel skrobiowy, tak jak w kisielu – wyjaśnia Strzałkowski.[...]

#budownictwo #nowetechnologie #beton #wynalazek #innowacja

Komentarze (3)

dez_

Zabrakło dość istotnego elementu z artykułu:

"beton komórkowy 3 MPa ma przewodność cieplną ok. 0,14. Beton żelowy o podobnych właściwościach cieplnych będzie miał wytrzymałość 7 MPa"


Dajmy na to Ytong ma 4Mpa i lambdę około 0,16. Kisiel z betonu jeśli nie będzie cenowo kosmiczny może być całkiem fajną alternatywą.

DEATH_INTJ

@dez_ tylko jak to musi smierdziec po jakims czasie jak skrobia zacznie sie rozkladac.

szczelamseczasem

@DEATH_INTJ pewnie jak jajka w zaprawie murarskiej stosowanej przez krzyżaków

Zaloguj się aby komentować