baba próbowała karmić kaczki. Zakupiła w tym celu kasze i pestki. W necie też pisali że warzywa i owoce spoko, więc doszło trochę brokuła gotowanego i papryki.
I co się okazało. Że rzucane do wody idzie na dno i kaczki nie ogarniają co się dzieje, a rozrzucone na brzegu sobie leży. Te łażą obok i mają to w dupie.
Kill me.
#zalesie #niedojebaniemozgowe
ba2365b9-4b0c-409b-89d2-083e4c2efedc
ErwinoRommelo

Ehh jeszcze smaka zrobilas tymi przysmakami.

Trismagist

Trzeba było wziąć chlebek, bez chlebka się nie najedzą.

koszotorobur

@Trismagist - jeśli to nie troll komentarz to kaczek nie wolno karmić chlebem - szkodzi im.

Weathervax

@koszotorobur ja tam nigdy nie widziałem żeby im szkodziło, a zawsze chętnie jedzą.

aberotryfnofobia

@Weathervax właśnie te kurwy jak ktoś im rzuca chleb to się przepychają o niego, a na moje kasze i ziarna mają wyjebane XD

koszotorobur

@aberotryfnofobia - ludzie też rzucają się na słodycze a im szkodzą

Wagabundowy

@koszotorobur 


Ostatnio w podcascie Radio Naukowe Adam Zbyryt biolog z Uniwersytetu w Białymstoku "obalał" ten mit i mówił, że nie ma dowodów na to, że chleb szkodzi ptakom i powoduje zapychanie żołądków, zakwaszenie żołądków, anielskie skrzydło.


Kaczki można karmić chlebem, nie powinien być jednak podstawą diety ptaka, więc przy dużych skupiskach ludzi jak np. Łazienki Warszawskie jest zakaz karmienia chlebem.


Źródło:

18:13

https://spotify.link/mUR16IxWvDb

#163 Ptaki inaczej - czym się narkotyzują i czyjego moczu się boją? | Adam Zbyryt

#163 Ptaki inaczej - czym się narkotyzują i czyjego moczu się boją? | Adam Zbyryt

Listen to this episode from Radio Naukowe on Spotify. Ptaki nie mają łatwo. Bywa, że padają ofiarami ryb, owadów, a nawet ślimaków. Jak możliwe? Z owadami sprawa ma się tak: – Atakującymi są modliszki. Ten owad poluje z zasiadki, ptak musi podlecieć bardzo blisko, dlatego najczęstszą ich ofiarą są kolibry – wyjaśnia w Radiu Naukowym Adam Zbyryt, biolog z Uniwersytetu w Białymstoku. W Polsce oczywiście kolibrów nie ma, ale za to modliszek coraz więcej i zdarza się, że atakują rodzime ptaki unieruchomione na przykład w sieciach ornitologicznych.Znacznie groźniejszy dla piskląt i jajek znoszonych w kraju nad Wisłą jest natomiast… ślimak, dość często mnożący się w naszych ogrodach ślinik luzytański. To gatunek inwazyjny, ptaki nie nauczyły się rozpoznawać go jako zagrożenie i bez problemu wpuszczają go do swoich gniazd.Historie z modliszkami i ślimakami wyczytałam w najnowszej książce Adama „Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki”. Z odcinka dowiecie się także, że ptaki mają świetny węch (kto by pomyślał patrząc na te dzioby), uzależnić się od narkotyków (niewesoła historia łabędzi ze Słowacji), uzupełniać dietę krwią (dziobiąc inne ptaki w kuper).Mojego gościa pytałam też o jego doświadczenia jako obserwatora przyrody. A musicie wiedzieć, że Adam bywa w tej roli dość ekscentryczny… Dowiecie się też, jakie kolory dobrze włożyć na siebie na wycieczkę do lasu, gdzie najlepiej udać się jesienią w poszukiwaniu ornitologicznych wrażeń (tu hasłem wiodącym będzie klangor) i jak być dobrym obserwatorem przyrody tak, by jej nie szkodzić. A warto: - Ludziom jest często ciężko uwierzyć w to, że ten nasz szarobury, zimny kraj jest ciekawy i mogą w nim żyć barwne, ciekawe zwierzęta – komentuje.Rozmowa pachnie jeszcze wakacjami, bo nagraliśmy ją latem w plenerze, u ujścia Rospudy. „Sensacyjne życie ptaków” wydało Wydawnictwo Poznańskie, a Radio Naukowe objęło nad nią patronat medialny. Serdecznie polecam spotkanie autorskie Adama Zbyryta w warszawskiej Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 (12 września, godz. 19:00). Wydarzenie będzie można również śledzić online za pośrednictwem FB księgarni. Podcast powstał we współpracy z Wydawnictwem Poznańskim.Radio Naukowe nadaje:🎧 radionaukowe.pl🎧 Spotify🎧 Google Podcast🎧 Apple Podcast🎧 YouTube🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

Spotify
koszotorobur

@Wagabundowy - jak to w naukowym świecie nie ma konsensusu do każdego negatywnego wpływy chleba na kaczki i inne ptactwo i wiedza na ten temat ewoluuje. Niemniej przeważa opinia, że chleb szkodzi choćby ze względu na wysoką zawartość węglowodanów oraz, że łatwo pleśnieje (do tego ludzie często karmią kaczki spleśniałym chlebem i kaczki kumulują toksyn wytwarzane przez pleśnie).

Do tego ciężko pominąć szerszy negatywny wpływ chleba wrzucanego do zbiorników wodnych na środowisko opisany w linkowanym przeze mnie artykule.

Opornik

@koszotorobur No szkodzi a żrą od setek lat i żyją.

koszotorobur

@Opornik - no my niby też - ale co to za życie

Wagabundowy

@koszotorobur tylko artykuł który podlinkowałeś ma 8 lat i nikt się pod nim nie podpisał nazwiskiem.


W artykule jest:


"Od dawna było wiadomo, że dieta obfitująca w pieczywo – zwłaszcza biały chleb – może szkodzić ptactwu, a nawet wywołać deformacje skrzydeł."


W podcascie do którego podlinkowałem

Adam Zbyryt biolog z Uniwersytetu w Białymstoku mówi, że szukał badań na potwierdzenie obu z tych tez i ich nie znalazł.


Ja jako pospolity zjadacz chleba(hehe) nie czytający badań naukowych zaufam gospodyni podcastu Radio Naukowe Karolinie Głowackiej, że zaprosiła kompetentnego biologa i pozostanę przy tym co usłyszałem.


Co do pleśni i wpływu na środowisko to nie wiem, nie znam się.

koszotorobur

@Wagabundowy - ale ja doceniam, że podzieliłeś się tym podkastem!

Dzięki niemu dowiedziałem się więcej!

Weathervax

@koszotorobur chłopie ja sobie jaja robię.

Nie wiem po co dokarmiać ptaki inna porą niż zima.

Hate

@aberotryfnofobia Przecież kasza nie idzie na dno. Do tego najlepsza opcja to imo kukurydza, albo otręby

wombatDaiquiri

@aberotryfnofobia ja kupiłem smaczki będę ludziom psy karmił pozdrawiam xD

Alalai

@aberotryfnofobia a po co je karmić jak mają obecnie w uj żarcia, tak naprawdę to powinno się je karmić jak wszystko jest przykryte śniegiem

bizonsky

Nie tak się nadziewa drób

Zaloguj się aby komentować