Jako że jadę na kilka dni na Majówkę, to na szybkości ogarnąłem sobie dolewkę grawitacyjną do akwarium. Ubywa mi około szklanka wody na dobę, więc po 4 dniach by zwiał już litr wody i zasolenie się zwiększyło.
Zasada działania jest prosta. Szczelny pojemnik z wodą z dwiema rurkami. Jedna rurka dłuższa jedna krótsza. W momencie gdy dwie rurki są zanurzone w wodzie nie dostaje się do pojemnika powietrze i woda nie leci. Gdy poziom wody w akwarium spadnie poniżej krótszej rurki (która wyznacza poziom wody jaki chcemy utrzymać w akwarium) powietrze się dostanie i zacznie nią lecieć woda. Do momentu aż naleci jej tyle by zakryć dostęp powietrza do rzeczonej rurki.
Koszt czegoś takiego w sklepie 150zł wzwyrz.
Ja kupiłem pojemnik na żywnoiść za 25zł. Wyciąłem w nim otwór wielkości szyjki od butelki, wkleiłem kawałek szyjki od butelki klejem na gorąco i wieko pojemnika też zalałem/uszczelniłem tym klejem. Nawierciłem 2 otwory na rurki (które zrobiłem z długopisów) w nakrętce od butelki i uszczelniłem wyżej wspomnianym klejem.
Teraz łatwo dolewam wody, po prostu odkręcając tą zakrętkę z rurkami.
Gotowe. Koszt 25 zł. pojemność 2 litry (czyli teraz przez jakieś 8 dni nie muszę wody dolewać. Latem pewnie parowanie wzrośnie i wodę będę uzupełniać w dolewce co 3-4 dni). Pojemnośc 2 litry, bo nawet jak się coś rozszczelni to mi te 2 litry akwarium nie przeleją.
spoko patent, ja sobie chce z akrylu skleic takie ATO. No ale, mam dwa pytania:
-
Co ty robisz, ze az tyle wody ci paruje? U mnie 2 litry to bedzie ponad tydzien.
-
Po co przejmujesz sie parowaniem i zasoleniem wody, kiedy nie bedzie cie raptem pare dni, a w srodku nie ma zycia. No chyba, ze jest...
@siRcatcha
Ad 1: Miieszkam w bloku, mam ciepło i tyle paruje. Nie robię nic
Ad 2: Nie wiem jak zmiana zasolenia wpłynie na bakterie, a i wolę potem (jak będzie życie) raz na tydzień dolać wody do tej dolewki niż raz dziennie szkalnkę wody, bo czasem zapiję i mogę zapomnieć ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
@SST82 nalej sobie od razu do dzbanka, to coś tam jeszcze się ostanie tej wody żeby wlać do akwarium
@SST82 taka "zmiana zasolenia" to na nic nie wpynie... a zwaszcza na bakterie nitryfikacyjne LOL Mozesz sobie sprawic ATO z bajeranckimi wykresami i potem trzymac otwarty baniak, z mega falowaniem i jeszcze dac ze dwie dmuchawy na to, to bedziesz mogl kolegom wykres dolewek pokazywac xD a tak serio... Ja to biore i dolewam dwa razy w tygodniu... Jak mi sie chce. Przeciez jakby bylo tak jak wieszcza ci co wydali gruby hajs na automatyke, to wystarczyloby sie odlac z lodki na rafe koralowa, zeby wszystko zdechlo z miejsca, wiekszy deszczyk, wieloryb robiacy duza kupe w poblizu LOL
@SST82 Nie słuchaj tego malkontenta. Dolewka to przede wszystkim wygoda. Niezależnie czy oparta na rozwiązaniach grawitacyjnych czy na elektronicznych - roz na jakiś czas dolewasz wody do dolewki i zapominasz o sprawie. Przy dużym falowaniu powierzchni wody i dobrej wentylacji w pomieszczeniu odparowanie jest naprawdę spore i nie wyobrażam sobie nie skorzystać z udogodnień automatyki. Tym bardziej, że przy odrobienie wiedzy z elektroniki i programowania można sobie zrobić sterownik do akwarium za śmieszne pieniądze.
@SST82 nie sluchaj mnie, tylko zbieraj kase na elektroniczne ATO, bedziesz mogl zapomniec o dolewaniu wodu w silnie falujacym zbiorniku i dobrej wentylacji. To faktycznie jest wygoda. A to, ze paruje ci tyle wody, to przeciez ATO doleje, po co zastanawiac sie nad przyczyna, skoro ATO to wygoda i doleje.
@lipa13 ty siebie w ogole czytasz? Ma spore parowanie (przez argumentacje, ze falowanie - no wszystkie morskie musza falowac oraz, ze mieszka w bloku, tylko ze sezon grzewczy to juz za nami), ty nie podales rozmiaru swojego zbiornika nawet. "Doradzasz" z punktu widzenia posiadania ATO z wykresikami z pompy i tyle, a wystarczy kawalek szyby na gore dac... No ale malkonent juz nic nie bedzie pisac. @SST82 lubi wydawac hajs na pierdoly przeciez
@siRcatcha Jak bym chciał, to bym bez problemu ogarnął elektroniczną dolewkę. Tylko musiała by być z pływakiem chyba. Pompkę mam 600l/h kupioną, miała być do panelu ale okazała się głośna, więc kupiłem kolejną, z regulacją. Zauważyłem, że jak mi woda paruje, to poziom w akwarium się nie zmniejsza, tylko zmniejsza się w panelu filtracyjnym. A panel jest czarny, więc ta dolewka (czujnik) co się przykleja na szybę odpada.
Tylko z dolewką to się boję, że jak się zjebie to mi zaleje sąsiadów z dołu. Dlatego wolę taką grawitacyjną, co ma małą pojemność i nawet jak się rozszczelni to akwarium nie przeleje.
@SST82 ja mam u siebie czesci juz wszystkie zeby zlozyc sobie z plywakiem wlasnie taki do panelu. Tylko nie spieszy mi sie bo... to nie ma sensu
nie dam rady smigac z butelkami nad ocean po wode.
@siRcatcha Ale to na podmianę ta woda, rozumiem?
Bo do dolewania to RO (demineralizowana), bo paruje Ci tylko woda, a sól zostaje. I jak byś soloną robił dolewki to stężenie wzrośnie.
@SST82 na podmianke, ale I na start hahaha osiem baniakow po 25 litrow wody z klifu.
@SST82 Bardzo fajny pomysł, lubię takie DIY przy akwarium. Bardzo małe masz to parowanie. U mnie codziennie ubywa ~0.5l
@lipa13 ten pomysl to starszy od akwarystyki
@lipa13 Bo kostka ma 40x40x40cm. Czyli z 64litry. Czyli mala powierzchnia parowania to i mało paruje.
@SST82 moja jest 35x35... nie mam takiego parowania, w duzym baniaku tez nigdy tyle wody mi nie szlo. Do tego jeszcze nie w upaly. LOL
Komentarz usunięty
UPDATE. Dolewka dala radę.
Zaloguj się aby komentować