Aktywność fizyczna w przebiegu zaburzeń depresyjnych i lękowych.
<br />
Na łamach „British Journal of Sports Medicine” opublikowano analizę dotyczącą związku aktywności fizycznej z objawami występującymi w zaburzeniach depresyjnych i lękowych.
<br />
Najważniejsze wnioski:
- Aktywność fizyczna jest niezwykle korzystna dla poprawy objawów występujących w zaburzeniach depresyjnych oraz lękowych.
- Największe efekty aktywności fizycznej obserwowano u osób z depresją, kobiet w ciąży, osób zdrowych oraz zakażonych HIV lub z chorobami nerek.
- W przypadku osób z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, bardziej intensywny wysiłek fizyczny z krótkimi lub średnimi seriami był skuteczniejszy od ćwiczeń o mniejszej intensywności trwających długo.
- Każdy rodzaj aktywności fizycznej był korzystny, w tym także ćwiczenia aerobowe jak spacery, pilates tudzież joga.
- W cytowanym badaniu aktywność fizyczna, w niektórych przypadkach, okazała się ok. 1,5 razy bardziej skuteczna od między innymi leków stosowanych w terapii depresji i jest zalecana – podobnie jak farmakoterapia - jako podstawa leczenia (to badanie wykazało, że aktywność fizyczna może być czasami skuteczniejsza od leków stosowanych w terapii depresji, jednak NIE ZNACZY TO, aby unikać leków na rzecz aktywności fizycznej – o tym zawsze decydować powinien specjalista).
https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/03/02/bjsports-2022-106195
https://www.medscape.com/viewarticle/990819
<br />Źródło: https://twitter.com/bfialek/status/1649334633002090497?s=20
@szasznik czyli ten mem to prawda XD:
@Legitymacja-Szkolna tak, szczególnie ten fragment o Falubazie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szasznik czyli generalnie ludzie w depresji to lenie ktorym sie od dobrobytu w dupach poprzewracalo
@Macer zabrzmię jak Janusz teraz trochę XD, ale uważam że tak jest. Żeby zaznać szczęścia trzeba zaznać też smutku czy jakiegoś znoju, bo skoro cały czas odczuwasz szczęście i nie wychodzisz poza swoje bariery komfortu to wtedy już nie będzie szczęście tylko stan normalny i potrzebujesz czegoś więcej żeby poczuć się szczęśliwy. A teoretycznie w dzisiejszych czasach żyjemy w permanentnym szczęściu każdy z nas ma dach nad głową, ciepło, ma co jeść, ma ubrania, wszystkie podstawowe potrzeby są spełnione, nie stresujemy się że nas dzik zaatakuje w lesie czy coś, miasto jest oświetlone więc nie stresujesz się jak idziesz nocą itp.
KAŻDA aktywność w depresji działa wspomagająco. Co nie znaczy, że jest to remedium na ten stan. Leczenie depresjii to długi i skomplikowany proces prowadzony przez psychiatrę i w głównej mierze psychoterapeutę.
@szasznik dieta też ma wpływ na to. Witaminy itd. jak ktoś chujowo je to jest to proszenie się o kłopoty.
Zaloguj się aby komentować