No więc na awersie (przód monety) mamy popiersie cesarza typu B1 (tzw golas) w wieńcu laurowym zwrócone w prawo oraz inskrypcje CONSTAN_TINVSAVG. Przerwanie inskrypcji między N i T oznaczało starszeństwo co miało znaczenie gdy był więcej jak jeden cesarz (ale o tym innym razem), natomiast samą inskrypcje tłumaczymy jako Konstantyn Boski (AVGUSTVS). Warto zwrócić uwagę że w łacinie nie było litery U której rolę pełni tu V.
Rewers to "brama obozu wojskowego" typ z dwoma wieżami bez wrót z gwiazdą nad w/w. Inskrypcja głosi PROVIDEN_TIAEAVGG co oznacza opatrzność boska w tym przypadku opatrzność boskiego Konstantyna przez dwa G
Średnica 18mm
Waga 3.5g
Rzadkość C1 (dość powszechna)
No i opisana w Biblii mennictwa rzymskiego "Roman Imperial Coinage" tom VII str.615 nr. 90
Mam nadzieję że komuś się przyda.
#rzym #numizmatyka #hobby #historia #ciekawostki
Drogie są takie monety z czasów Rzymskich?
@slec21 zależy w jakim stanie i z jakiego okresu ale można coś sensownego kupić już za £10-£15 oczywiście gorsze stany można dorwać nawet do £5. Ogólnie polecam bo można zacząć nawet z niewielkim budżetem.
Ta konkretna w takim stanie to jakieś £50 z tym że można kupić dokładnie to samo w czytelnym stanie za £10
@Towarzysz_Moskvin kolejny złoty kontent! Może założyłbyś tag autorski? Bardzo chętnie go zasubskrybuję.
Kompletnie nie znam się na numizmatyce, ale na moje oko kompletnego laika ta moneta robi ogromne wrażenie. Jaka była jej wartość w epoce? To był powszechny środek płatniczy dostępny dla większości obywateli?
I tak na marginesie - poleciłbyś jakieś wprowadzenie do rzymskich monet? Może być po angielsku
@Towarzysz_Moskvin Wrzucaj tag, albo chciaż wrzucaj ciekawostki. Z chęcią będę czytał.
@TheLastOfPierogi Dzięki cumplu. Na tag autorski myślę że jest trochę za wcześnie. Nie mam na tyle czasu żeby regularnie coś wrzucać a jako że na tagu numizmatyka niewiele się dzieje myślę że subskrypcja w/w przez zainteresowanych powinna wystarczyć
To były raczej drobne (follis) jako ciekawostkę podam że moneta oryginalnie była posrebrzana. Chaos i psucie monety w III wieku sprawiły że zawartość srebra w monetach spadła z litego srebra do 2-3% w mojej monetce na której jak się dobrze przyjrzeć widać ślady owego srebrzenia.
Co do cen polecam robotę naszego hejtowego kolegi @imperiumromanum
https://imperiumromanum.pl/en/roman-economy/roman-goods-prices/amp/
@Lukasq Będę coś tam od czasu do czasu wrzucał pod numizmatyka
@Towarzysz_Moskvin no i namówił na subskrypcję tagu numizmatyka - może mamy więcej hejtowiczów wkręconych w zbieranie monet, bo naprawdę uwielbiam czytać takie wpisy (ech chętnie bym poczytał też o znaczkach pocztowych, bo kiedyś byłem filetalistą :D). Ech, z jednej strony kupiłbym kilka tanich monet z ostatnich lat Cesartwa na Zachodzie (mój ulubiony okres rzymskiej historii) tylko po to, żeby móc poobcować z czymś tak starym. Z drugiej strony boję się wkręcenia w kolejne zbieractwo xD.
Jak kiedyś doczekam się potomka to mam taki plan, żeby kupić jakieś tanie monety i pochować je w piaskownicy, żeby trochę w dziecku zaszczepić miłość do przeszłości i odkrywania świata.
@TheLastOfPierogi Powiem tak jest sobie taki sprzedawca na ebayu który sprzedaje monetki gorszych stanów często w skamieniałych grudkach ziemi. Jak masz ze 250zl wolnych polecam. Wrzucasz wszystko do oliwy z oliwek i po tygodniu powoli zdrapujesz osad wykałaczką (uwazaj żeby nie uszkodzić patyny). Następnie próbujesz odczytać co się da i znaleźć monetki w katalogu. Zabawa przednia
https://m.ebay.co.uk/seller?sid=vitez88&_trksid=p2349624.m3561.l49544
Zaloguj się aby komentować