4. Autoterapia #postoicku - praca nad wyobrażeniami

Nie znam genezy stoickiej pracy nad wyobrażeniami, wiem jednak, że filozofem, który największy nacisk kładł na tę autoterapeutyczną część stoicyzmu był Epiktet.
Piszę tu o autoterapii ponieważ nurt terapeutyczny poznawczo-behawioralny wywodzi się właśnie ze stoicyzmu. Jest to nurt uznany za ten najbardziej skuteczny i najczęściej zalecany przez lekarzy. Czytałem publikacje psychologów i terapeutów, gdzie podawane przez nich ćwiczenia, czy sposoby myślenia były albo 1:1 skopiowane od starożytnych myślicieli, albo zawierały jakieś drobne zmiany, były ujęte współczesnym językiem psychologii, jednak ogólny sens pozostawał ten sam.

Na czym polega praca nad wyobrażeniami?

Praca nad wyobrażeniami jest to praca przy poznawaniu siebie, próbie wyłapania różnego rodzaju błędów poznawczych oraz niekorzystnych schematów myślowych, które w nas funkcjonują, a następnie zmiana ich na takie, które działają na naszą korzyść. Jest to praca nad swoją narracją o świecie, a także o sobie samym. Chodzi w niej by zacząć żyć świadomie, przestać się oszukiwać i zaakceptować życie takim jakie jest w możliwie najbardziej prawdziwy i neutralny sposób.

Fałszywe wyobrażenia

Często jest tak, że w skutek czynników losowych lub dawnych błędów nasze życie nie wygląda tak jakbyśmy tego chcieli. Mamy wtedy tendencję do rozpamiętywania dawnych niepowodzeń, lub zastanawiania się co by było gdyby. Tego typu myślenie nie prowadzi do niczego dobrego i to od nas zależy czy będziemy żyli tymi szkodliwymi wyobrażeniami, czy skupimy się na naszym obecnym życiu oraz tym co możemy z niego wycisnąć, jakie by ono nie było. Człowiek potrafi odnaleźć się nawet w najgorszych okolicznościach tylko trzeba tego chcieć i włożyć trochę wysiłku w zmianę swojego sposobu myślenia. Bo nie to co nas otacza tylko to w jaki sposób myślimy decyduje o naszym poczuciu szczęścia.

Mamy tendencję do myślenia w sposób, że muszę zrobić to czy tamto, a wtedy to już będę szczęśliwy, wtedy już na pewno będę czuć się dobrze. Wystarczy tylko, że:
znajdę sobie drugą połówkę/ osiągnę stabilność finansową/ zwiedzę świat/ zrobię karierę/ zrobię studia/ zapewnię moim dzieciom dobrobyt/ kupię sobie Ferrari/ cokolwiek innego
Oczywiście to czego chcemy i do czego dążymy ma dla nas wartość i jest czymś ważnym. Jednak łączenie swojego poczucia szczęścia i spełnienia z tym czego chcemy nie jest zbyt zdrowe dla naszej psychiki. Bo co jeśli pomimo naszych starań jednak nam się nie uda? Albo nawet gdy nam się uda, to te nasze chciejstwa nigdy się nie skończą, będą tylko się mnożyć i prowadzić do następnych, co spowoduje, że nigdy nie będziemy zadowoleni z tego co mamy i nigdy nie będziemy szczęśliwi/usatysfakcjonowani, będziemy odczuwać wieczny niepokój.
Tu pewnie znajdzie się kilka osób, które będą twierdzić, że to jest motor napędowy do rozwoju, żeby ciągle chcieć więcej i to zdobywać. Nie twierdzę, że tak nie jest, twierdzę jednak, że nie czując wewnętrznej presji i niepokoju w dalszym ciągu można chcieć więcej i to zdobywać. Można jednak wtedy mieć ten luz na głowie, że jak się nie uda to trudno i dalej być szczęśliwym pomimo niepowodzenia w naszym dążeniu. Bo można czuć się dobrze ot tak, po prostu, bo prawdziwe, trwałe szczęście może pochodzić jedynie od nas samych.

Drugą rzeczą jest to co wtedy gdy pragniemy czegoś nieosiągalnego: chciałbym, żeby moja partnerka nie odeszła/ chciałbym, żeby moje dziecko nie było niepełnosprawne/ chciałbym nie musieć opiekować się przez lata zniedołeżniałą matką/ chciałbym, żeby moja córka nie umarła
Co wtedy? Czy to oznacza, że mamy być już zawsze nieszczęśliwi? No nie, bo w każdej sytuacji można się odnaleźć i wyszarpać dla siebie kawałek szczęścia nawet gdy los nie był dla nas łaskawy i sytuacja wydaje się beznadziejna. Z wyżej wymienionych przykładów znam osoby, które pomimo sytuacji w jakiej się znalazły radzą sobie i są szczęśliwe. Znam też takie, które w tego typu sytuacjach znajdują pretekst do użalania się nad sobą (robią to mniej lub bardziej nieświadomie). No cóż, życie nieraz jest ciężkie, dla niektórych niebywa łaskawe, lecz to czy poradzimy sobie pomimo wszelakich przeciwności zależy wyłącznie od nas samych, od pracy jaką włożymy w nasz sposób myślenia. Dopiero wtedy powiedzenie: 'Co nas nie zabije to nas wzmocni' może okazać się prawdą, bo bez tego, co nas nie zabije, równie dobrze może nas pogrążyć.

Jak zmienić sposób myślenia?

Praca nad wyobrażeniami nie kończy się na uświadomieniu sobie co tam w nas nie zagrało jak powinno. Tu nie wystarczy przeczytać mądry cytat, albo np. znaleźć w tym tekście coś co faktycznie pasuje do Twojej sytuacji i być może coś z tego co tu napisałem ma dla Ciebie sens. Sama tego świadomość niewiele pomoże, bo jest to jedynie początkowy etap pracy nad sobą. Twój dotychczasowy sposób myślenia, jego błędy i schematy wynikają z nieświadomego przyjęcia pewnych wyobrażeń, a następnie wielokrotnego ich utrwalenia w różnego rodzaju okolicznościach. Tu nie wystarczy sobie coś powiedzieć, tu potrzeba pracy niekiedy trwającej wiele dni, bądź tygodni, przy próbie zmiany swojego sposobu myślenia na wielu poziomach. Można to zrobić w trakcie przeglądu siebie, a później starając się wprowadzać pożądany sposób myślenia w świecie rzeczywistym. Gdy w ciągu dnia dopadną Cię złe myśli, a Tobie uda się je uciąć i nie podążać za nimi wiedząc, że są one fałszywe, szkodliwe i są tylko myślami i dopóki za nimi nie pójdziesz to nic nie znaczą. Gdy zamiast tego uda Ci się wrócić do sposobu narracji jaki chcesz mieć, będzie to już niemały sukces. Należy go sobie przypomnieć i utrwalić w trakcie przeglądu siebie i odczuć satysfakcję z dobrze wykonanej roboty. Później jeszcze kilka razy powtórzyć i wtedy już idzie z górki, zaczynasz myśleć bez szkody dla siebie i odczuwasz wewnętrzny spokój.

#stoicyzm
Dan188

"Tu pewnie znajdzie się kilka osób, które będą twierdzić, że to jest motor napędowy do rozwoju" ja zawsze na takie coś odpowiadam że rozwój jest drugorzędny. Ludzie działają pod wpływem popędów bo są nieprzyjemne i dążą do uczucia zadowolenia które pojawia się po zaspokojeniu popędu. Jeśli potrafisz być szczęśliwy sam z siebie poza tymi popędami to po co masz dbać o jakiś tam rozwój. Większość ludzi i tak nie dba o rozwój tylko właśnie o to aby być szczęśliwymi, ale podążają nieefektywnymi drogami.


Co do rozwoju to spójrzmy nawet na wiele współczesnych społeczeństw. Wiele dąży do produktywności ciągłego rozwoju i oczywiście ma to pozytywne skutki, ale duchowość ludzi jest zaniedbana.

splash545

@Dan188 masz rację. Ja jednak pisząc co napisałem miałem na myśli swój przykład kiedy będąc pod presją jedyne co potrafiłem to uciekać w używki i prokrastynować, a jak złapałem odrobinę tego luzu i przestałem uzależniać swoje szczęście od tego co osiągnę, to dopiero wtedy dało mi to motywację do jakiegokolwiek działania i rozwijania się na wielu płaszczyznach. I to naprawdę wcale się nie gryzie, a nieraz może i pomóc.

Dan188

@splash545 ogólnie dzisiaj też zacząłem czytać "Sztuka życia według stoików" i pierwszy rozdział jest na temat wyobrażeń. W sumie ten pomysł na temat wyobrażeń mocno mi się skojarzył z Buddyjskim współzależnym powstawaniem. W sensie według łańcucha współzależnego powstawania jeszcze przed kontaktem zmysłowym lub z jakimś zjawiskiem umysł utrzymuje jakieś poglądy itd. dokonuje ingerencji w dalsze części łańcucha. To jest podobne do tego czym są wyobrażania. W sensie wyobrażenia barwią doświadczenie i w zależności od naszych wyobrażeń można różnie reagować na dane zjawisko.

splash545

@Dan188 a poleć jakąś książkę o buddyzmie, wrzucę sobie w kolejkę. Póki co czytałem tylko "Gdziekolwiek jesteś bądź".

Dan188

@splash545 nie wiem co polecić. Na sasanie pl jest http://sasana.wdfiles.com/local--files/o-nas/Thanissaro%20Bhikkhu%20-%20Szlachetna%20strategia-160216.pdf Szlachetna strategia to bardzo króciutka(około 40 stron) książka na temat pewnych podstawowych doktryn. Co do bardziej rozbudowanych doktryn to zależy jaki konkretnie temat cię interesuje. Na https://www.dhammatalks.org/books/#/books/ jest cała masa dobrych anglojęzycznych książek.

To jest przykładowo wprowadzenie https://www.dhammatalks.org/books/BuddhasTeachings/Section0000.html


Jest tam też życiorys Buddy(w sumie jest to dobra książka bo wyjaśnia mniej więcej genezę i motywację do założenia tej religii) https://www.dhammatalks.org/books/NobleWarrior/Section0001.html

Plus ogólnie dość rozbudowana lektura i zaawansowana lektura https://www.dhammatalks.org/books/Wings/Section0000.html "Skrzydła Przebudzenia" to dosłownie wyjaśnienie Buddyzmu w jednej książce gdzie są objaśnione wszystkie doktryny(jak np. współzależne powstawanie czy kamma) jak i kwestie praktyczne. Nie czytałem lepszej książki w tym temacie. Ale jest też ogromna i obszerna więc może być nieprzystępna.

Dan188

@splash545 Spis treści tej ostatniej książki

1421679c-1e9c-4fab-be47-0c2a8f71bf10
splash545

@Dan188 no u mnie z czytaniem po angielsku to tak sobie, jakieś krótkie teksty to owszem, jednak wielka kniga o rozwoju wewnętrznym to ciężko to widzę

Dan188

@splash545 na samej sasanie.pl w sumie jest dużo krótkich tekstów. Szczególnie polecam przetłumaczone teksty Ajahna Thanissaro(trzyma się mocno tekstów kanonu) http://sasana.wikidot.com/thanissaro-bhikkhu

Zaloguj się aby komentować