33+1=34
Autor: Marek Hłasko
Tytuł: Ósmy dzień tygodnia; Cmentarze; Następny do raju
Kategoria: Literatura piękna
Cykl: Utwory wybrane 2
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1986-01-01 
Liczba stron: 438 
ISBN: 8307019931
Kontynuuje swoją przygodę z Panem Markiem. W wymienionej książce mamy do dyspozycji 3 rożne opowiadania, nasycone brutalizmem powojennej rzeczywistości. Dzieła dla mnie napisane fenomenalnie, uwielbiam klimat który panuje w dziełach Pana Hłaski, jednakże z Cmentarzami miałem problem. Wydaje mi się, że dla millenialsa jest opowiadanie ciężkie do zrozumienia w pełni, jak dla osoby żyjącej w czasach paskudnego, zakłamanego komunizmu.
Moim faworytem z tej książki pozostanie Następny do raju. Opowiada o losach ludzi w bazie przewozowej drewna, gdzieś pod Bystrzycą Kłodzką. Najbardziej intrygują mnie słowa Pana Marka z zakończenia, napisałem kiedyś opowiadanie, które jest hańbą mojego życia, i którego tytulu za nic nie przytoczę; ale jedna scena tej książki była już w tym opowiadaniu. Jestem ultra ciekawy o którym pisał, więc w dalszych lekturach będę na nie polował. Teraz biorę się za 3 cześć utworów wybranych Pana Hłaski, i jak zawsze mocno polecam jego dzieła.
#bookmeter #czytajzhejto #hlasko #literaturapolska #literaturapiekna #ksiazki
18073d28-f73a-49db-b763-9995068dc686
Unmonitoredalias

@Abovd O ekranizacji "Następnego do raju" pewnie wiesz? Hłasko mistrz, bez dwóch zdań. Uwielbiam zwłaszcza jego krótkie opowiadania.

Abovd

@Unmonitoredalias tak, wiem ale czytałem, że przez odejście reżysera od oryginału Pan Marek zażądał usunięcia swojego nazwiska z czołówki. Obejrzę tak czy inaczej

Unmonitoredalias

@Abovd Punkt dla Ciebie, nie wiedzialem


Film był powodem konfliktu między scenarzystą a reżyserem. Pierwotnie tytuł filmu miał brzmieć Głupcy wierzą w poranek, stanęło jednak na Bazie ludzi umarłych[5]. Również ze zmian w treści Hłasko nie był zadowolony. W zakończeniu filmu, inaczej niż w noweli, jest akcent optymistyczny - partyjniak Zabawa i jego najzagorzalszy przeciwnik Warszawiak w zgodzie pozostają w opuszczonej bazie i słyszą nadjeżdżające, długo wyczekiwane nowe ciężarówki.[5]. Propagandowa wymowa filmu skłoniła Hłaskę do wycofania swojego nazwiska z czołówki oraz zmiany tytułu adaptacji[6].

Zaloguj się aby komentować