Telewizja polska nadała na swoich falach program z udziałem Mieczysława Fogga, a później zaprezentowała pierwszy w swojej historii film – dramat historyczny "Barbara Radziwiłłówna" w reżyserii Józefa Lejtesa.
Emisja miała miejsce podczas otwarcia drugiej Dorocznej Wystawy Radiowej. Sygnał był nadawany z nadajnika zamontowanego w 1936 na dachu wieżowca Prudential przy placu Napoleona, a odebrały go co najmniej trzy odbiorniki w Warszawie.
Pierwszy eksperymentalny sygnał telewizyjny nadało w Polsce w 1931 radio Katowice. W 1936 rozpoczęto tworzenie publicznej telewizji. Wybuch wojny zatrzymał jej rozwój aż do 1952 roku.
Film z Jadwigą Smosarską i Witoldem Zacharewiczem (zginął w KL Auschwitz w 1943) reklamowany był jako pierwsza polska superprodukcja ("pierwszy monumentalny film polski"). Opowiada o miłości króla Zygmunta Augusta do pięknej Litwinki.
#ciekawostki #technologia #historia
Źródło: @maciej_kunigas x.com
Ciekawe kto i po co miał odbiorniki jak nie było nic nadawane…?
@NatenczasWojski
pewnie po jakichś ośrodkach naukowych, wątpię że to było w prywatnych domach
@NatenczasWojski Internet we wczesnych latach 90. też nie miał zbyt wielu użytkowników, a jednak się upowszechnił.
@NatenczasWojski ogladali vod
Ciekawe jakby wygladala RP i europa, gdyby ta wojna nigdy nie wybuchla? Z drugiej strony multi-kulti bylo grube wtedy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KKLKK Dla nas bez większych zmian. Mając kacapów na Wschodzie robilibyśmy dokładnie to, co Ukraina teraz. Tylko Zachód miałby nas w dupie. Drugie zwycięstwo jak w 1920 mogłoby być trudniejsze lub niemożliwe za sprawą tępaków i złodziei z sanacji, którzy osłabiali kraj.
@KKLKK jak? srak. chłop dalej byłby ciemny, głupi, niepiśmienny a Jaśnie Pan Hrabia Potocki by na kurwy jeździł do Paryża
@superhero Jaśnie Pan Hrabia Potocki nigdy by czegoś takiego nie zrobił!
#pdk
To za długo się nie nadawali
Zaloguj się aby komentować