21 polskich grzechów głównych: Rozbieżność biurokracji i życia (18/21)

"Rozbieżność biurokracji i życia polega na tym, że polska biurokracja nie stanowi narzędzia do porządkowania rzeczywistości i zarządzania nią. Nie służy do aktywnego współtworzenia rzeczywistości, ale jest zorganizowanym systemem ucieczki od odpowiedzialności. Nasza biurokracja jest wtórna wobec życia i oderwana od niego. Rzeczywistość sobie, a biurokracja sobie. Najpierw coś się w życiu dzieje, a dopiero potem w jakiś mniej lub bardziej fikcyjny sposób „uzupełniamy papiery”, „wpasowujemy w ramy” czy „kreatywnie księgujemy”. Proces ten zachodzi zarówno w realu, jak i w naszych głowach – nasza biurokracja rozbiega się z życiem, a my już nawet nie oczekujemy, że będzie się z nim zgadzać. Mamy głębokie przekonanie, że tak jest, było i być musi.

Ale uwaga, rozbieżność biurokracji i życia to nie to samo co obiegowa diagnoza o nadmiarze biurokracji. Tu nie chodzi po prostu o mętność przepisów czy przerost papierkowej roboty. Bo zwróćmy uwagę, że są w Polsce miejsca, gdzie biurokracji jest ewidentnie za mało, a nie za dużo. W niejednej polskiej instytucji praca biurowo-formalna rozkłada się nierównomiernie i nieraz się zdarza, że wszystko wisi na jednej osobie, która nominalnie jest tylko pracownikiem administracyjnym, a w praktyce – menedżerem całości. I oczywiście nie może podołać tej pracy, bo ma za mało rąk do niej – tylko swoje. To jest przykład niedomiaru biurokracji. Taka osoba powinna mieć całe biuro do pomocy, a nie zarządzać wszystkim jednoosobowo. Z drugiej strony, deficyt biurokracji objawia się w braku procedur. Dla przykładu, w naszych miastach brakuje często standardów projektowych dla małej architektury, takiej jak ławeczki, lampy uliczne czy przystanki autobusowe. Tutaj znów przydałoby się więcej biurokracji: więcej norm, standardów, ustalonych praktyk regulacji.

Polska biurokracja jest bardzo bierna. Nie jest środkiem do zarządzania światem, nie jest praktycznym ramieniem idei, ale raczej pasywną ramą, w którą wpasowujemy to, co i tak się dzieje. Większość, a może i wszystkie twórcze i świeże przejawy polskiego ducha powstały całkowicie niezależnie od jakichkolwiek prawnobiurokratycznych procedur, a zaksięgowane w dokumentach zostały dopiero po fakcie. I nie chodzi przy tym o to, że biurokracja coś wprost utrudnia czy sabotuje (choć o to też), ale przede wszystkim o to, że nie ułatwia. O to, że życie rozgrywa się jakby poza nią, że to są dwa całkowicie różne wymiary świata. Dopiero później, kiedy już zdarzy się to, co się zdarzy, i uda się to, co się mogło udać, my zabieramy się za „ogarnianie papierów”. „Sprawna biurokracja” to nie jest dla nas taka, która aktywnie działa, ale taka, która biernie opisuje. Trudno nam wyobrazić sobie, że biurokracja mogłaby być bliżej życia, że mogłaby być bardziej rzeczywista, a mniej fikcyjna."

#21polskichgrzechowglownych #polska #ksiazki
#owcacontent
moll

@bojowonastawionaowca bo papier ma być, nie ważne czy zasadnie poza istotą swego istnienia samą w sobie

DiscoKhan

@bojowonastawionaowca jak byłem na praktykach w Urzędzie Skarbowym... Bogowie, nawet nastolatek widział ile tam jest nieefektywnych procesów i na spokojnie można byłoby to lepiej zorganizować, nawet jeżeli w niewielkiej części ale zawsze coś. Tylko często idiotyczne procedury to był przykaz z góry od kogoś kto w ogóle nie miał pojęcia jak wyglądają realia i jak możnaby rozsądniej pewne rzeczy ogarnąć.


Swoją drogą to kto tutaj może się pożalić, że miał zakwasy od przybijania pieczątek? xD

moll

@DiscoKhan datownik pocztowy się liczy?

DiscoKhan

@moll ujdzie w tłoku. Ale datowniki to i tak lajcik, jak trzeba było walnąć po trzy pieczątki na dokument w niektórych przypadkach, ręka musiała latać jak wściekła.


Jeszcze młody i głupi byłem to się spinałem jak cholera.


Taki mi się przypomniało jak tam procedury bezpieczeństwa wyglądały, jakby ktoś chciał to wszystkie dane bez najmniejszych problemów, bez wykrycia konkretnej osoby za to odpowiadzialnej dało się wyprowadzić. Chochliki w głowie aż prosiły żeby poszukać jakiejś firmy i zobaczyć ile by się na tym dało zarobić ale trochę za przyzwoity jestem na takie coś.


To że ludzie mogli wnosić elektronikę i niepilnowany w archiwach siedzieć godzinami to był ewenement i wątpię czy coś się przez ten czas poważniej zmieniło, bo bramek i ochrony tam dalej nie widuję.

moll

@DiscoKhan masakra

Mikel

@bojowonastawionaowca

Trudno nam wyobrazić sobie, że biurokracja mogłaby być bliżej życia, że mogłaby być bardziej rzeczywista, a mniej fikcyjna.

Trudno?!!

Zmiana mentalu w PL jest praktycznie niemożliwa. Mówię to jako osoba która tworzy i weryfikuję biurokrację w firmie której pracuje. Zaznaczam, że nie poruszam tematu biurokracji w urzędach bo to jest patola do kwadratu.


Jeżeli chcesz żeby ludzie zaczęli szanować biurokrację - to musi ona mieć jakiś sens. A jak chcesz przekonać ludzi że ma ona sens skoro od małego kombinujemy i jak węgorz lawirujemy pomiędzy tym co jest a tym co powinno być. Mam wrażenie że według naszego narodu biurokracja zabija kreatywność. Kreatywność, której celem nie jest stworzenie czegoś nowego niczym artysta, o nie nie. Taką kreatywność posiada tylko garstka. Chodzi o kreatywność którą mamy we krwi i która pozwala kombinować na potęgę. Bo tu trzeba zaznaczyć że jako naród pracujący - jesteśmy ambitni. Tylko niestety ta ambicja i dążenie do celu powoduje, że w dupie mamy procedury (Anytproceduralizm 5/21) (zdjęcie powiązane). A jak masz szanować coś co daje Ci więcej złego niż dobrego? No bo co to za zyski z unifikacji czy dupokryjki, którą zapewnia biurokracja. Łatamy więc ten kraj na trytytkę i nikt nam nie udowodni że to pierdolnie, dopóki nie pierdolnie (Optymizm magiczny 8/21). A jak wiadomo, mądry Polak po szkodzie


Btw. Dodowanie linków też przestało działać? Chciałem podłączyć te z Twoich wcześniejszych wpisów, bo się fajnie łączą:

https://www.hejto.pl/wpis/21-polskich-grzechow-glownych-optymizm-magiczny-8-21-quot-optymizm-magiczny-to-p

https://www.hejto.pl/wpis/21-polskich-grzechow-glownych-antyproceduralizm-5-21-quot-antyproceduralizm-to-b

32731db6-e4b3-4e8e-96ed-c55496f46cf1

Zaloguj się aby komentować