Doliczając to do poprzednich kosztów, czyli projekt, adaptacja, przyłącza itd
Mamy już ok 30 tys zł.
Jutro będzie geolog z jakąś tam sonda, a potem geodeta wytyczy osie budynku, a początku października wjeżdża ekipa i zaczynamy zabawę. Także jutro chyba kolejne 2 tys wydam.
Czekam na wycenę materiałów z hurtowni.
Dodatkowo złożyłem wniosek o wycinkę drzewa, dziś był pierwszy pilarz z podnośnikiem, wycenil wycinkę na 3tys(i sam mam posprzątać)
Czekam na opinie kolejnych trzech, mają być do końca tygodnia,bo wydaje mi się to za drogo.
Przez te kilka dni rozmawiałem przez telefon dłużej niż przez ostatni rok.
#buildbyduck
Dlaczego musisz pytać o zgodę na wycinkę drzewa? I dlaczego to tak dużo kosztuje?
@Bercikk Takie jest prawo jesli drzewo przekroczy (bodajze) jakis obwod pnia - za samowolna wycinke mogliby mu wlepic kilkadziesiat tysiecy grzywny
Nie można bez zgłoszenia /pozwolenia wycinać drzew które prekrwczaja jakieś tam wymiary. Wierzba może mieć 100cm obwodu mierzone na wysokości 5cm od gruntu, moja ma ponad 4.metry więc musialem złożyć wniosek i sam tego nie zrobię bo się boję, mam pile z prowadnica 35 cm i obok stoi budynek sąsiada (ośrodek wypoczynkowy) więc musi być podnośnik i ktoś kumaty, a czemu tak drogo to nie wiem. Z usunięciem gałęzi zawołał 5tys.....
Kiedyś można było walić w opór bez zgłaszania, ale szybko to zmienili, żałuję że wtedy jej nie ściąłem
@Dzika_kaczka_bez_dzioba Budujesz dom obok ośrodka wypoczynkowego? Nie obawiasz się imprez i hałasów?
Kolego, tutaj w okolicy mam same ośrodki wypoczynkowe, domki hotel. W wakacje jest głośno, ale taki urok mieszkania 400 m od Morza
@Dzika_kaczka_bez_dzioba ej a o co chodzilo z ta niebieska glina, co ktos mowil, ona ma jakies zle wlasciwosci?
Woda była na głębokości 180cm, była. Konieczna wymiana gruntów, jeśli badanie jutro wyjdzie ok to leje zwykla ławę. Zamiast płyty.
@Dzika_kaczka_bez_dzioba 3 tysiące za wycięcie drzewa? A to drzewo rośnie w jakimś trudnym miejscu? Jest wokół zabudowa, linia energetyczna?
@Sahelantrop bez kitu, niektórzy zarabiają tyle za miesiąc roboty, a ten przyjedzie na jeden dzień z wypożyczonym podnośnikiem i jeszcze sam sobie posprzątaj. Chyba bym parsknęła prosto w nos na taką ofertę.
Jest budynek, ale. 3 tys to za grubo moim zdaniem.
@Dzika_kaczka_bez_dzioba Zmieniam chyba profesje, kilka takich wierzb w miesiącu i programista ze swoimi 15k na miesiąc się chowa xD
Komentarz usunięty
@Dzika_kaczka_bez_dzioba Przez te kilka dni rozmawiałem przez telefon dłużej niż przez ostatni rok.
Bez obaw, przez kolejny rok nagadasz się więcej niż przez ostatnie dziesięć lat. Been there, done that.
@Dzika_kaczka_bez_dzioba Sondowanie da Ci tylko informację w jakim stopniu grunt jest zagęszczony, przyjedzie geotechnik/geolog wbije stalowe żerdzie i na tej podstawie określi czy grunt jest dobrze zagęszczony.
W celu rozpoznania podłoża należy jeszcze wykonać odwierty w gruncie np. świdrem okienkowym link.
W skrócie, geotechnik/geolog robi dziury w ziemi, wyjmuje grunt, maca go i ogląda (analiza makroskopowa gruntu) i mówi czy jest dobry czy zły i tak w paru miejscach na działce, pod domem itd. Dzięki temu może zrobić karty otworów badawczych i wyznaczyć w pewnym przybliżeniu na ich podstawie przekrój geotechniczny.
Dopiero na podstawie odwiertów w ziemi, rozpoznania makroskopowego gruntów i sondowań w celu wyznaczenia zagęszczenia gruntów może powiedzieć, czy jest źle (np. w strefie przemarzania występuje grunt wysadzinowy np. glina) czy jest dobrze (np. w strefie przemarzania występuje grunt niewysadzinowy np. piasek)
Na dodatek możesz skorzystać z rozpoznania pod takim kątem, że jak masz na działce glinę w pewnych miejscach blisko wierzchu. to może Ci tam stać woda po opadach, a jak zrobi Ci odwiert w tym miejscu gdzie jest glina, i okaże się, że pod nią jest piasek, to zasypujesz tą dziurę żwirem i woda spływa Ci do warstwy piasku, a nie stoi na glinie.
Jest taka strona, gdzie można znaleźć opis obrazkowy jak zrobić rozpoznanie makroskopowe gruntów http://www.tajnikigeotechniki.pl
Kolego, ale ja miałem robione odwierty, dlatego doszło do wymiany gruntów, po wymianie gruntu po co odwierty, skoro zostało to zrobione według jego, konstruktora i architekta zaleceń?
@Dzika_kaczka_bez_dzioba To po co Ci geolog z sondą? Żeby sprawdzić jak zagęścili grunt z wymiany? Jeśli tak, to pamiętaj, że sondą nie bada się pierwszych 60 cm (chociaż są korelacje, ale to w dużym przybliżeniu dają wyniki).
Tak, że żeby sprawdzić czy jest osogniete wymagane zagęszczenie, mialo być 0.97
Projektant potrzebuje papierka od geologa żeby to klepnąć.
No a co wyszło to opiszę może w niedzielę bo wiele się działo dziś.
Już wiem że drugi raz bym się nie zdecydował na to. Kupiłbym używany xD
@Dzika_kaczka_bez_dzioba tak z ciekawostek, nasypy drogowe mają wymagane zagęszczenie 0,97, ale ne górne warstwy nasypów już są wymogi np 1,00. Jak kiedyś będziesz chciał coś zagęszczać, to najlepiej zagęścić grunt przy jego wilgotności optymalnej, wtedy mniej pracy włożysz w to (powiedzmy, że lepiąc kulkę z ściśniętego gruntu, ma się nie rozpadać, ale nie może wydobywać się z niej woda).
Tak z ciekawości ile bierze teraz kasy za badanie zagęszczenia (ile metrów wbijał żerdzie i ile sztuk)?
150zl za metr odwiertu
@Dzika_kaczka_bez_dzioba wiele osób chętnie 'sprząta' po drzewach a raz nawet dopłacił ktoś xD
Drewno to ja zawijam, na przyszła zimę bedzis jak znalazł, w starym domu mam śmieciucha xD
@Boltzman Popularna opcja to widzę na olx że ludzie wystawiają drzewa w zamian za wycinkę. Przyjeżdżają, wycinają i zabierają za free.
@Dzika_kaczka_bez_dzioba Jam mówię nie tylko o drewnie ale też gałęziówce.
@Dzika_kaczka_bez_dzioba nie wolisz poczekać jeszcze do wiosny z startem tak aby grunt sam się naturalnie zagęścił?
Nigdy nie będzie odpowiedni moment. Mieliśmy ruszyć z 3 lata temu albo i lepiej, a to covid, a to wojna, teraz inflacja. No i na wiosnę też coś się znajdzie.... Koniec czekania, na wiosnę to ja okna chce mieć wstawione:)
Zaloguj się aby komentować