1890 "Strzyżenie baranów" ("Shearing the Rams") - Tom Roberts (1856–1931)
Australia, proszę Państwa:

  • XIX wiek to czas powolnego powstawania australijskiego społeczeństwa - od 5 tys. w 1800 r. do 3,7 mln w 1900 r. Obecnie populacja wynosi koło 27 mln.
  • Jako że obraz kipi męskością, warto wspomnieć o australijskim XIX-wiecznym problemie - sporym niedoborze kobiet. Od Europy kontynent dzieliło kilka miesięcy morskiej podróży, więc wyrównać to nie takie hop-siup; stale wypatrywano statków z dostawami kobiet i skarżono się, że zsyłane są im jakieś nędzne wybrakowane, a to że urzędnicy i oficerowie mieli prawo zaklepać sobie najlepsze doprowadzało czasem do burd. Zdarzało się też, że kobiety zwyczajnie porywano lub je kupowano - z braku laku nawet te chrome, brzydkie, zesłane jako złodziejki czy prostytutki. Nowa fala mężczyzn-imigrantów po odkryciu złota w 1851 r. pogorszyła sprawę i dopiero pod koniec wieku proporcje zaczęły się poprawiać.
  • W czas powstania obrazu hodowla owiec i przemysł wokół wełny odgrywały ważną rolę w gospodarce kraju - stąd też najpewniej obranie takiej tematyki. Pan Roberts - autor obrazu - był członkiem pierwszego ważnego australijskiego ruchu artystycznego Heidelberg School - łączył on impresjonizm, naturalizm, uchwycanie specyfiki australijskiej i częste malowanie w plenerze (fr. en plein air)

#historiazpaszkom #malarstwo #australia
UmytaPacha userbar
7845c053-db23-40c3-86ca-b9da0f592190
DziwnaSowa

@UmytaPacha zastanawiam się co czuć względem takiego tła historycznego. Z jednej strony sausage party, no ale większość osiedleńców miała wyroki karne w tamtych czasach (choć nie sprawdzałem za co, więc możliwe, że można współczuć komuś, kto z głodu ukradł jabłko i trafił do Australii), z innej kobiety, jako dosłownie towar.


Chyba postawię na "niekomfortowo". Fajny wpis.

UmytaPacha

@DziwnaSowa nie no ponoć w 1890r. już było w miarę dobrze. Od pierwszego transportu skazańców w 1788r. do ostatniego w 1868r. zwieźli ich 160 tysięcy. Za prof. Chwalbą:

Nie byli to cywilni osadnicy, lecz kryminaliści z wyrokami sądowymi, z reguły drobni przestępcy, złodzieje, sutenerzy, prostytutki, więźniowie polityczni z katolickiej Irlandii, skazani m.in. za nieokazywanie szacunku angielskim urzędnikom. [...] W 1840 r. Wielka brytania [...] dalej wysyłała przestępców do Tasmanii i Australii Zachodniej, w tym szczególnie groźnych i recydywistów.

Czytając o gorącze złota od 1851 r. widziałam gdzieś wspomniane, że przemysł dużo lepiej się rozwijał dzięki temu, że w końcu przyjechała większa fala wolnych, przedsiębiorczych ludzi. W koloniach karnych mało komu chciało się być wydajnym.

Z_buta_za_horyzont

Tak mi się skojarzyło z inną odległą krainą.

bb6974ae-87d3-4964-90e2-afd83f25a6bd
splash545

Sytuacja z kobietami w ówczesnej Australii jak na hejto obecnie

A obraz to chyba z dedykacją dla @bojowonastawionaowca

ErwinoRommelo

@splash545 Xd jaka australia, to jest « lata po zawaleniu sie systemu i samowystarczalna spolecznosc #zafirewallem i ich przygotowania do orgi. »

splash545

@ErwinoRommelo zafirewallem se zawsze poradzi czy to owca, czy ryba, czy drzewo. xd Ważne żeby otwór był, a jak nie ma to zawsze można zrobić

UmytaPacha

@splash545 @ErwinoRommelo xdd

Felonious_Gru

@UmytaPacha mydlą barany!

Zaloguj się aby komentować