1. Stop i strzałka warunkowa.
Oba wymienione oznakowania charakteryzują się tym, że aby móc jechać dalej musimy wykonać pełne zatrzymanie. Niby nic skomplikowanego, ale kursantom bardzo często myli się, gdzie jest właściwe miejsce do zatrzymania.
Na pierwszy ogień idzie znak "Stop".
Zgodnie z przepisami:
§ 21. 1. Znak B-20 „stop” oznacza:
-
zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem,
-
obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
2. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku — w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.Niby nic skomplikowanego, ale gdzie jest to wyznaczone miejsce? Miejsce zatrzymania powinno być wyznaczone grubą linią bezwzględnego zatrzymania i właśnie przy tej linii zatrzymanie jest obowiązkowe.
Jeśli na skrzyżowaniu nie ma wyznaczonej linii, to trzeba zatrzymać się w takim miejscu, aby mieć dobrą widoczność na drogę z pierwszeństwem i nie utrudniać nikomu ruchu, czyli przy krawędzi jezdni poprzecznej (dokładnie w takim miejscu, w jakim malowane są linie zatrzymania).
Najczęściej występującym błędem, jest zatrzymanie się przed linią warunkową, namalowaną przed przejściem dla pieszych lub przejazdem dla rowerzystów (czyli mniej więcej na wysokości znaku "stop"). Przed pasami należy zatrzymać się tylko wtedy, gdy chcemy ustąpić pierwszeństwa przechodzącym pieszym (lub odpowiednio przed przejazdem rowerowym – jeśli chcemy przepuścić rowerzystów) albo w sytuacji gdy za pasami lub za przejazdem rowerowym stoi inny samochód i nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy.
Po przejechaniu przez przejście lub przejazd rowerowy i dojechaniu do linii bezwzględnego zatrzymania, trzeba zatrzymać się w każdym przypadku, nawet jeśli już raz wykonaliśmy zatrzymanie, aby przepuścić pieszych lub rowery.
Sygnalizator S-2.
Jeśli chodzi o warunkową strzałkę, to w rozporządzeniu znajduje się następujący przepis:
§ 96. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.Pogrubiłem fragment, w którym ujęta jest zasadnicza różnica między zachowaniem w przypadku znaku „stop”, a sygnalizatorem S-2. Gdy występują światła, zatrzymanie musi być wykonane przed sygnalizatorem (nie bezpośrednio przed jezdnią).
Dokładne miejsce zatrzymania jest zdefiniowane przez:
§ 99. 1. Zatrzymanie pojazdu wynikające z nadawanego sygnału powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku — przed sygnalizatorem.W przypadku strzałki warunkowej, koniecznie trzeba wykonać zatrzymanie w miejscu zaznaczonym linią warunkowego zatrzymania (a gdy jej nie ma, przed sygnalizatorem) i ustąpić pierwszeństwa pieszym, jeśli jacyś przechodzą przez jezdnię (analogicznie rowerzystom - jeśli występuje przejazd dla rowerów). Po przejechaniu za przejście dla pieszych kolejne zatrzymanie nie będzie już konieczne. Wystarczy, zwolnići przepuścić pojazdy jadące drogą poprzeczną.
Najczęściej występujący błąd w takiej sytuacji, to zwolnienie przed linią warunkowego zatrzymania, a następnie zatrzymanie przy krawędzi jezdni poprzecznej.
#naukajazdy #prawojazdy
a ja, proszę Pana, mam to w dupie. prawo jazdy zdobyłem za flaszkę, i się zaczymywał nie bede!
@Instruktor.Prowadzacy pytanie gdzie się zatrzymać jeśli przez drogę podporządkowaną przebiega ścieżka rowerowa i nie jesteśmy w stanie jej nie zastawić tak żeby zapewnić sobie widoczność.
@Instruktor.Prowadzacy jak zdefiniowane jest zatrzymanie sie?
@mickpl Samochód nie jedzie.
@Rusty co to znaczy nie jedzie?
@mickpl pochodna punktu styku opony z podłożem jest równa zero.
@mickpl zgodnie ze słownikiem języka polskiego:
zatrzymać się - spowodować, że coś przestanie się poruszać
@Fulleks
pytanie gdzie się zatrzymać jeśli przez drogę podporządkowaną przebiega ścieżka rowerowa i nie jesteśmy w stanie jej nie zastawić tak żeby zapewnić sobie widoczność.
Przed linią zatrzymania lub przed krawędzią jezdni poprzecznej, nawet jeśli trzeba stanąć na przejeździe dla rowerzystów.
Reguluje to artykuł 49.4
Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
@Instruktor.Prowadzacy na jak długo? jest jakiś minimalny czas zatrzymania?
@mickpl samochód osiąga prędkość 0km/h co oznacza ze stając przez godzinę nie zmienisz swojego położenia.
Można tez powiedzieć ze parkujesz na sekundę.
@Rusty @mickpl @Instruktor.Prowadzacy
Pytanie jest zasadne: z jaką dokładnością należy dokonać pomiaru prędkości?
@Yossarian nie sądziłem ze są kierowcy nie wiedzący co to znaczy zatrzymać się. Mam nadzieje ze jak najszybciej wiedziesz pod pociąg towarowy i poza opóźnieniem w dostawie towaru nie ucierpią niewinni ludzie
@Rusty Nie sądziłem, że są ludzie, co nie tylko nie wiedzą, co to dokładność pomiaru, ale również potrafią życzyć komuś z tego powodu śmierci.
Ignorancja + agresja to przepis na nieszczęście.
Żegnam ozięble.
@Yossarian mogę ci jeszcze życzyć mandatu za niedostosowanie się do znaku Stop
Zaloguj się aby komentować