Zdjęcie w tle
piwowar

piwowar

Wirtuoz
  • 47wpisy
  • 609komentarzy
Mam wrażenie, że mało kto słyszał o bardzo ciekawym portalu Polona.pl będącym intenetową wersją Biblioteki Narodowej. A szkoda bo to chyba jedna z ładniejszych inicjatyw publicznych w polskim internecie. Co więcej jest to najprawdopodobniej najlepsza cyfrowa biblioteka publiczna, szukałem odpowiednika w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych- niczego na podobnym poziomie nie byłem w stanie znaleźć.
Można tam znaleźć głównie materiały z domeny publicznej: starodruki, ulotki, plakaty, ciekawe przedwojenne publikacje na tematy wszelakie i moje ulubione GAZETY. To świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu, czego tam nie ma.
Pojawiły się kilkukrotnie awarie które uniemożliwiły mi czasowy dostęp do moich kolekcji, ale minęły... a właśnie- KOLEKCJE i NOTATKI. Możecie sobie notować na waszym egzemplarzu 100 letniej książki, grupować je w swoje wirtualne małe biblioteczki. Gdybyście preferowali jednak trzymanie książek na dysku na wypadek wojny atomowej, albo chcieli je nawet wydrukować- też nie ma problemu. Poza nielicznymi wyjątkami wszystko możecie pobrać w formie PDF’a i sobie zachować w folderze albo przenieść do świata analogowego.
A to wszystko zupełnie, absolutnie za darmo. Możecie się nawet nie logować, chociaż warto ze względu na notatki i kolekcje.
https://polona.pl/
09333258-303f-47de-901c-b25b76aa63d1
Lebiediew

@piwowar Tylko czasami (rzadko) domena jest niedostępna. W takim wypadku dostaniesz się też poprzez libgen.is, libgen.io, libgen.li, gen.lib.rus.ec lub IP 93.174.95.27 :P.

piwowar

@gacek Ostatnio od kilku dni na głównej nic nowego się nie pojawia. Także trzeba szukać w "Zbiorach". Można sortować, filtrować i wgl. Także powodzenia w szukaniu perełek

9a69d7d6-78e1-48c4-8510-cc1e5cf8c43e

Zaloguj się aby komentować

Skoro i tak mam wrzucać materiały z dziedziny historii regionalnej to pozwolę sobie na pewną autoarcheologię i wrzucę swój filmik na temat historii mojego miasta- Jasła, który nakręciłem w gimnazjum. Nie będę ukrywał- dało się to zrobić lepiej, na końcu chyba zalatuje szuryzmem.
Nie mniej jednak mogę z dumą zawiadomić, że z powodu lenistwa nauczycieli w gimnazjum materiał był gęsto puszczany na lekcjach historii zaraz obok Drewniaka z HBC (trochę wstyd, ale co zrobię).
Link: https://www.youtube.com/watch?v=oUEu-AejNwY&t
piwowar

@lubieplackijohn To był taki krawatowy mikrofon Zalmana, ostatnio jak sprzątałem burdel w szafach to go nawet znalazłem- zmarł śmiercią tragiczną dawno temu

Bipalium_kewense

A w Niemczech to wideo jest zablokowane. Musiałem użyć TOR, żeby poszło.

piwowar

@Bipalium_kewense Pewnie prawa autorskie, w nowym filmiku mam już muzykę specjalnie na ten cel pisaną. Mam nadzieję, że on będzie dostępny

Zaloguj się aby komentować

Historia ogólnokrajowa, przepełniona wielokrotnie wielkimi- przez co trochę suchymi, i odległymi- wydarzeniami stanowi podstawę naszej historycznej świadomości. Jako pasjonat historii przez dłuższy czas byłem zainteresowany jedynie wielkimi bitwami, układami pomiędzy państwami- lokalna gałąź historii pozostawała dla mnie prawdziwą Terra Incognita.
A sądzę, że warto poznać historię swoich rodzinnych stron- bardzo często wydarzenia, które w podręczniku były tam gdzieś wspomniane tutaj zamieniają się w barwne historie dające wyobraźni materiał do wymalowania żywego obrazu tego wydarzenia.
To co na lekcji historii jest jakimś tam zwykłym najazdem Macieja Korwina, dla mnie właśnie przez pryzmat lokalnej historii przybiera kształt wydarzenia naprawdę dramatycznego. Czytam o tym jak to jedno, drugie, trzecie, czwarte lokalne świetnie prosperowało, rozwijało się- i BUM, Jebudu- najazd Węgierski- miasto splądrowane, kobiety zgwałcone, mężczyźni wyzabijani, dorobek pokoleń obrócony w proch. Dopiero to uzmysłowiło mi jak dramatyczne było wydarzenie, które na lekcji historii wydaje się takie zupełnie normalne.
Także zachęcam do zgłębiania w ramach możliwości i zasobów wolnego czasu tego tematu pasjonatów historii, ale nie tylko.
Postaram się od czasu do czasu napisać krótką notkę o jakimś wydarzeniu, postaci albo okresie z mojego regionu. Mam nadzieję, że ta notka się podobała. Do następnego!
piwowar

@lubieplackijohn Wrzucę jak dodam właściwy filmik, czyli najpewniej dziś wieczorem albo jutro. Na kanale raczej wartościowych treści sporo nie ma. Na razie mogę wysłać niedługi filmik, który zrobiłem o głównym mieście powiatu w gimnazjum i do dziś go tam jedna nauczycielka puszcza, ale nie dlatego, że wartościowy tylko się jej nic innego robić nie chce. Ostrzegam jednak... trochę tam jest szuryzmu na końcu.

lubieplackijohn

@piwowar Spoko, jakąś tam tolerkę tutaj mamy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

piwowar

@lubieplackijohn https://www.hejto.pl/wpis/skoro-i-tak-mam-wrzucac-materialy-z-dziedziny-historii-regionalnej-to-pozwole-so

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Wczoraj u Pana Papieża w komentarzu pod postem w sprawie naszej wizji Wiedźmina 4 wspomniałem, że z wielką chęcią zobaczyłbym, jeszcze przed premierą prawdziwego Wiedźmina czwartego, coś w rodzaju Wojny Krwi. Pobocznej gry przybliżającej nam uniwersum w trochę inny sposób. Widziałbym w tym klimacie strategię ekonomiczną, widziałbym total wara, widział bym rts'a. A co Wy myślicie o takim sposobie na rozwinięcie wiedźmińskiego świata? Mamy już książki, 2 seriale, gry, ale też mniej popularne komiksy czy 2 podręczniki do papierowego RPG.
Czemu więc nie rozwinąć tego w wyżej opisany sposób? Teraz wasza rola: jak widzielibyście taką grę w wiedźmińskim uniwersum nie będąca RPG o charakterze 3 ostatnich wiedźminów? Liczę na waszą pomysłowość
cdbdae64-b486-4650-981c-cb55ce07bd98
piwowar

@JanPawel2137 A to nie wszystko konta jednego wielkiego Papieża Polaka?

JanPawel2137

@piwowar bilokacje umiał ojciec pio, ja nie. to podrabiańce

PapaNorris

@JanPawel2137 ojciec Pijo, ale teraz nawet już nie pijo

Zaloguj się aby komentować

W przedpoprzednim poście wspomniałem o sztuce teatralnej, którą swego czasu chciałem z kolegą wystawić na deskach szkolnej auli, niestety plany nie mogły wejść w życie pomimo kilku wcześniejszych prób przez zamknięcie szkół.
Sztuka pt. "Miasto wsi i miastu wieś" jest w zasadzie skróconą, przerobioną i wyposażoną w rymy wersją pierwszego polskiego filmu kolorowego z roku 1954 pt. "Przygoda na Mariensztacie". Akcja została przeniesiona do Jasła (woj. podkarpackie), które podczas wojny zostało zrównane w 97% więc krajobraz filmowej Warszawy będącej jednym wielkim placem budowy jak i Jasła z tej epoki jest bliźniaczo podobny.
Chociaż jestem świadomy tego, że nie jest to sztuka na światowym poziomie to zachęcam do przejrzenia, może komuś się takie połączenie cech spodoba.
[zdjęcie to kadr z pierwowzoru]
link: https://docs.google.com/document/d/16Qlxo-0GKbFQ4XqrGynZdJmggWsnd1plUxPonKi09-g/edit?usp=sharing
piwowar

@lubieplackijohn No i odpowiednio, dzięki. Jakbyś przeczytał to poproszę jakiś komentarz, dobrze byłoby mieć feedback.

Zaloguj się aby komentować

W nawiązaniu do poprzedniego posta, który ukazał się po hasztagiem. #pokazchor Postanowiłem wrzucić link do archiwum Chóru Soli Deo z Jasła. Znajdują się tam zarówno materiały prób z występów jak i jedna starsza płyta. Ich jakość techniczna niestety nie zawsze jest wyśmienita, ale myślę, że i tak ktoś może skorzystać z linka na swój sposób. Polecam wszystkim!
link:
http://nagrania.chorsolideo.pl/
798abcc7-df41-460e-83c4-a44038717053
piwowar

@Bipalium_kewense A to tutaj mamy podobne gusta. Rozmawiałem kiedyś z klasową koleżanką która jest zielonoświątkowcem i poruszyliśmy ten temat. Dopiero wtedy zobaczywszy kontrast w postaci bardziej rozrywkowej muzyki religijnej zacząłem świadomie doceniać tradycyjną muzykę kościelną.

Bipalium_kewense

@piwowar Obecnie nie jestem już osobą religijną (tzn. wierzę w Boga jako Istotę Najwyższą, ale nie w dogmaty żadnej konrektnej religii), ale wciąż lubię tradycyjną liturgię. Kiedy jeszcze chodziłem do kościoła, uczęszczałem na Mszę trydencką (po łacinie). Lubię też np. kolędy śpiewane "normalnie", tzn. bez artystycznego udziwnienia, tak jak śpiewała np. moja śp. Babcia - ogólnie wspaniała Osoba, za którą tęsknię.

piwowar

@Bipalium_kewense Mam takiego podobnego kolegę z biol-chema, można go nazwać niewierzącym ale kulturowo katolikiem. Co do kolęd to jak najbardziej podzielam takie podejście do tematu, może to nie najlepsze podejście ale w święta słuchając kolęd w telewizji to nie mogę poczuć świątecznego klimatu tak mocno jak przy bardziej tradycyjnym wykonaniu. Wgl. lubię lekko niezdarne ludowe wykonania utworów liturgicznych- są takie "prawdziwe". Szczególnie na rezurekcji fajnie to zauważam

Zaloguj się aby komentować

A oto przed Państwem jasielski Chór Soli Deo wykonujący utwór pt. "Z Bożego Narodzenia" autorstwa moich znajomych, tym bardziej polecam przesłuchać i napisać na yt miły komentarz.
Soli Deo to chyba jedyna wartościowa inicjatywa w naszym gównianym liceum. Tym bardziej należy docenić inicjatywę ludzi którym chciało się zorganizować w tej sytuacji chór będący przy okazji miejscem z zarąbistą atmosferą.
Dziękuję za uwagę
https://www.youtube.com/watch?v=mqcITnrvm4w
piwowar

@lubieplackijohn Współautor tej kompozycji właśnie dołączył. Mówi że poogląda a może i coś jutro wrzuci

lubieplackijohn

@piwowar Zajebiście! Może się uda cały chór uzbierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia