Nie da się dodać znaleziska, które w tagach OG ma miniaturkę w formacie WEBP ¯\_(ツ)_/¯
Próbowałem dodać znalezisko z autopromocją swojego bloga i tak się złożyło, że og:image ustawiłem w formacie webp. Przy wpisaniu linka, przez chwilę widziałem miniaturkę, a potem znikła. W konsoli dev widzę, że poszedł request POST na adres
https://api.hejto.pl/uploads?source=url&target=post z linkiem do miniaturki i w odpowiedzi poszło 500. Samo body odpowiedzi nie ma nic ciekawego, tylko wytłumaczenie, że 500 to Internal Server Error.
Jakby ktoś chciał próbować odtworzyć, to chciałem dodać ten link: https://swistak.codes/post/kompresja-obrazow/ (idealnie w temat się wstrzeliłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Myślałem, że to jakiś chwilowy problem z serwerami, albo coś za dużo zabezpieczeń w mojej przeglądarce, ale dodając dowolny link, który w og:image ma plik JPG, wszystko działa. Poszukałem przez Google i znalazłem, że już kilka miesięcy temu ktoś tutaj zgłaszał, że nie może uploadować webp. A bez miniaturki nie da się dodać znaleziska ( ͡° ʖ̯ ͡°). Jak nie chcecie dodawać wsparcia dla WEBP, to chociaż pozwólcie dodać znalezisko bez miniaturki.
(jak coś, dodanie jako dyskusja to nie jest rozwiązanie, to tylko obejście problemu)
EDIT: Tak tylko przekleję z komentarza niżej, że jak wsparcie było usunięte ze względu na CVE związane z lossless webp, to libwebp (i zarazem Chrome) od dawna są naprawione: https://github.com/webmproject/libwebp/blob/main/NEWS
@marmot Oburzające. TIFF i HEIC oraz HEIF też nie wspierają!
Dzień dobry. Przeczytałem twój artykuł. Odpadłem przy wzorach. Raczej nie zanosi się, że opracuje nowy algorytm.
Czy tego typu materiały są treścią zajęć na studiach? Na jakim kierunku?
A jak już jesteśmy przy algorytmach. Czemu zip (z hasłem) jest tak prosty do złamania, a rar już nie?
@em-te Tylko kto używa TIFF czy HEIC do obrazków w sieci ¯\_(ツ)_/¯ A WebP nawet został stworzony do przesyłania obrazków po sieci.
Co do studiów, to na informatyce można trafić na takie rzeczy, ale to dużo zależy od prowadzących i tego, jaki materiał mają. Część tego, co opisałem miałem na teleinformatyce (transformacje, kodowanie sygnałów, DPCM), część na algorytmach/strukturach danych (kodowanie Huffmana). A same kompresje obrazów były na jakimś przedmiocie wybieralnym, którego nazwy już nie pamiętam, coś z przetwarzaniem multimediów. Pamiętam tylko, że prowadząca nazywała RLE jako "kodowanie długości run" ( ‾ʖ̫‾)
A hasłowanie ZIP i RAR - kiedyś ZIP używał jakiegoś słabego algorytmu szyfrującego, dopiero później przeszli na AES. Do tego, jak dobrze kojarzę, w ZIP część danych jest nieszyfrowana i stąd da się łatwiej złamać klucz. Jak dokładnie, tego nie wiem ¯\_(ツ)_/¯
@marmot Dziękuję. Sprytnie, ale nie dość, ominąłeś HEIF! A ja bym używał TIFF i PCX.
A tak poważniej. Raz jeden, oddałem mój obraz do druku i okazało się, że pewien specyficzny odcień zieleni, zmienił mi na... srebrny. Od tego czasu zainteresowałem się nieco bardziej problemami konwersji. Nauczyłem się, że ludzkie oko nie traktuje wszystkich barw z tą samą "rozdzielczością". Zielony, z jakiegoś powodu, rozróżniamy najlepiej. Może stąd, w twoich przykładach, ja zauważam różnice - tam gdzie pytasz.
@marmot przekazuję wyżej
Zaloguj się aby komentować