Zdjęcie w tle
Unknow

Unknow

Fenomen
  • 581wpisy
  • 141komentarzy

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Dodaj do obserwowanych 😎

Już chwilę na Hejto siedzę, a jeszcze nie wspomniałem nic o moim głównym projekcie. Gdyby ktoś z Was chciał się rozwijać w stronę admina (Linux), lub po prostu szukał serwera VPS do postawienia środowiska DEV za grosze, to polecam
https://mikr.us/
To VPSy ze społecznością, więc posiadanie konta na FB jest bardzo wskazane
https://www.facebook.com/groups/mikrusy
98158ab0-41b2-48e4-895c-68004cce9080
Unknow

@webrunner gdybym miał kasy jak lodu i wydałbym ją na zabezpieczenie serwera, to nie byłbym żadną konkurencją dla pozostałych firm (bo i ceny musiałyby być takie, aby mi się to opłacało). Problem polega na tym, że moje usługi są naprawdę tanie

NinomaeInanis

@Unknow jeszcze jedno pytanie, doczytalem sie, ze hostowanie tresci erotycznej tez jest zabronione, dlaczego?

Unknow

@NinomaeInanis bo nie mam jak sprawdzić, czy treść jest legalna, a 99% treści erotycznych to piraty. Wątpię, aby ktoś, kto kupuje konto za 35zł rocznie był producentem polskiej branży porno

Zaloguj się aby komentować

Jak bardzo Twój wygląd odbiega od normy? Sprawdź to w interaktywnym eksperymencie (musisz dać dostęp do webkamery)
https://www.hownormalami.eu/
mejwen

@Unknow świetny projekt do zebrania naszej biometrii

Rastablasta

@Unknow trochę bym się bał zrobić takiego testa. Kolejne potwierdzenie tego jak bardzo jestem porypany

Unknow

@mejwen 100% danych przetwarzanych jest w Twojej przeglądarce (aplikacja w JavaScript) i nic nie jest wysyłane na serwer.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Przez ostatnie lata nauczyłem się jednej, niezwykle pomocnej, życiowej umiejętności. Umiem dość sprawnie unikać ludzi pasywnie agresywnych i nie wdaję się z nimi w dyskusje - nie warto.
Typową agresję każdy z nas umie rozpoznać. Gdy ktoś Cię zwyzywa, czy użyje gróźb karalnych, to już raczej drugi raz do tej osoby dobrowolnie nie zagadasz
Problem zaczyna się, gdy mamy do czynienia z pasywną agresją i zaszytą manipulacją. Z jednej strony trudno ją rozpoznać, z drugiej, to ona najmocniej zatruwa życie.

Postanowiłem pokazać Wam fragmenty wiadomości, jakie dostałem na Facebooku, a które są lub mogą być pasywnie-agresywne, lub zmanipulowane.
"Czy nie uważasz, że..."
Ten początek zdania to mój ulubieniec. Przykład z życia:
"Czy nie uważasz, że powinieneś opublikować na Facebooku przeprosiny dla wszystkich, którzy poczuli się urażeni Twoim ostatnim wpisem na Facebooku?"
Po pierwsze, każde zdanie rozpoczynające się od "czy nie uważasz, że..." zamień na "Według mnie..."
To nie jest pytanie. Rozmówcy nie obchodzi Twoje zdanie. To jest zakamuflowane stwierdzenie, ze zbytecznym znakiem zapytania na końcu. Rozmówca wyraża jedynie swoje zdanie.
Dlaczego to zdanie jest szkodliwe?
Wyobraź sobie, że Stefan mówi do Marysi:
➤ "Czy nie uważasz, że w czerwonym będziesz wyglądać lepiej?"
oraz wersja druga:
➤ "Według mnie, w czerwonym wyglądasz lepiej"
Druga wersja jest słaba. Marysia może ją odrzucić, bo kim niby jest Stefan, aby miała liczyć się z jego zdaniem?
Pierwsza wersja jest za to całkiem fajna. Nie wyraża otwarcie zdania Stefana, a jedynie (albo 'aż') wsadza do głowy Marysi wątpliwości odnośnie jej wyglądu i to jest szkodliwe.
Wracając do mojego przykładu:
➤ Gdybym uważał, że kogoś za coś powinienem przeprosić, to prawdopodobnie bym to zrobił. Tekst od czytelnika nie jest więc pytaniem, a stwierdzeniem "uważam, że powinieneś przeprosić..."
➤ czytelnik wspomina coś o "ludziach, którzy poczuli się obrażeni". Skąd on wie o istnieniu tych ludzi? Nikt taki się do mnie nigdy nie zgłosił. Czytelnik wyraża więc w zdaniu myśl "ja poczułem się urażony", tylko nie ma odwagi tego napisać.
Ostatnio ktoś napisał do mnie:
"Czy nie boisz się o swoją reputację, publikując takie teorie?"
Po przejściu przez Unknow-translate wygląda to tak:
"Tracisz dobre imię w moich oczach publikując takie teksty"
Problem polega na tym, że mi NIE zależy na dobrym imieniu w oczach tego człowieka (bo go nie znam), dlatego musi się on fałszywie powołać na zagrożenie utraty dobrego imienia w oczach innych ludzi. Skąd on wie, że inni ludzie myślą tak, jak on? Nie wie - to manipulacja.
Rozmowa z ludźmi starającymi się wsadzić Ci do głowy własne myśli i używający przy tym presupozycji ("istnieją obrażeni ludzie") jest stratą czasu. Zazwyczaj nawet nie odpowiadam na takie wiadomości. Ostatnio miałem dobry humor, więc kilku odpisałem - nic dobrego z tego nie wynikło
"Myślałem, że <coś pozytywnego>"
To zdanie to kultowy sposób kończenia ze mną rozmowy. Używa go praktycznie każda obrażona na mnie osoba.
Przykład:
Zagaduje do mnie kobieta, lat 60+, która prosi o włamanie się na konto jej ex-męża na Facebooku (ja naprawdę takie teksty dostaję ). Oczywiście odmawiam. Nawet nie umiałbym tego zrobić. Kobieta kończy wiadomość tekstem:
"Myślałam, że zna się Pan na zabezpieczeniach. No cóż.".
Jeśli ktoś używa zwrotu "Myślałem, że X" to znaczy, że właśnie powiedział odwrotność tego zdania. Kobieta ze zdania powyżej po prostu napisała nie wprost, starając się mnie sprowokować:
"Skoro nie włamie się Pan na to konto, to jest to dowód na to, że nie jest Pan ekspertem".
Dziś rano dostałem też tak samo zmanipulowany tekst:
"Myślałem, że ciśniesz po manipulacjach w mediach i wyjaśniasz wiele spraw"
Była to odpowiedź na moją odmowę opublikowania pewnego tekstu, który jest niezgodny z moją wizją świata. Czytelnik stwierdza więc, że popieram manipulację w mediach (lub jestem jej częścią), nie chcąc opublikować tego, co jego zdaniem opublikowane być powinno.
Pozornie niepowiązane ze sobą zdania
"Jakub, jesteś rozsądnym i inteligentnym człowiekiem i pewnie zazwyczaj nie robisz głupot. Powiedz mi, dlaczego używasz Maca?"
Jest to pokazanie pozornej sprzeczności. Na jednej szali jest rozsądek i inteligencja, na drugiej używanie komputera Mac. Problem w tym, że tutaj sprzeczności nie ma, a jedynie wyrażona jest opinia rozmówcy - według niego osoby inteligentne i rozsądne raczej z Maca nie korzystają.
Taki typ wypowiedzi jest szczególnie wredny, bo za każdym razem, gdy zwracam na niego uwagę rozmówcy, dostaję wyjaśnienie:
"Ale o co Ci chodzi? Przecież to są dwa, zupełnie niezależne od siebie zdania! Moja wina, że Ci się w głowie połączyły i ja się z tego muszę teraz tłumaczyć?"
Niektórzy próbują mi wmówić, że tylko ja tam widzę powiązania.
Zrób prosty eksperyment. Będąc w pracy, jakby nigdy nic, powiedz do koleżanki/kolegi, że masz ochotę na seks. Następnie zapytaj go/ją, czy ma jakieś plany na wieczór.
To są dwa, zupełnie niepowiązane ze sobą zdania. Tak Ci się tylko powiedziały jedno po drugim. Pierwsze mówi o Twoim aktualnym stanie (przecież nie wspomniałeś nic o rozmówcy, tylko mówisz o sobie!), a drugie to ciekawość czy koleżanka/kolega ma plany na wieczór. Inteligentna osoba, oczywiście rozdzieli te zdania jako niezależne, a jeśli jest taka jak Mrugalski, to możesz mieć problem, bo jej się one (zupełnie niesłusznie oczywiście!) skleją w głowie
Mówiąc krótko: nie za często zdarza się, że ktoś wypowiada przypadkowo dwa powiązane ze sobą zdania, w tym jedno wartościujące. To jest manipulacja lub wydanie osądu.
Pozorna pochwała
➤ "Piszesz świetne teksty jak na programistę".
Pochwałą byłoby stwierdzenie:
➤ "Podoba mi się Twój tekst"
dopisek "jak na programistę" to taki pstryczek w nos
Nie wierzysz? Prosty eksperyment:
Powiedz do koleżanki z pracy i obserwuj reakcję:
➤ "Pięknie dziś wyglądasz"
a do drugiej:
➤ "Pięknie wyglądasz jak na kobietę w Twoim wieku"
Wypowiadając drugie zdanie, trzymaj gardę i zdejmij okulary jeśli je nosisz.
Zbyteczne przymiotniki
"To może podeślij mi te Twoje rzeczowe i prawdziwe linki wyjaśniające Twój słuszny punkt widzenia"
Zbyteczne słowa: rzeczowe, prawdziwe, słuszny
Do tego zwrot dystansujący: "te Twoje"
Krótko mówiąc, rozmówca robi sobie z Ciebie żarty. Nie chce żadnych linków i nieważne co mu teraz podeślesz, zostaniesz wyśmiany.
Samoobrona
Jak się bronić przed takimi ludźmi?
➤ Na wszelkie pytania "czy nie uważasz..." odpowiadaj szczerze i krótko, czyli: NIE
➤ Na wszystkie "Myślałem, że" nie reaguj. Każdy ma prawo myśleć, co tylko zechce. Te zdania mają Cię tylko sprowokować
➤ Jeśli ktoś wypowie "pozornie niepowiązane ze sobą zdania", zapytaj, dlaczego dodał to pierwsze zdanie, skoro nie jest ono związane z tematem i pozornie zupełnie nic nie wnosi. Tutaj rozmówca zacznie się plątać.
➤ Jeśli dostaniesz pozorną pochwałę, zakomunikuj, że jest to pozorna pochwała, która nijak Cię nie chwali, a momentami nawet Ci ubliża
Zakończenie
Odkąd zacząłem unikać ludzi stosujących ten sposób komunikacji, czuję ogromną ulgę. Bycie stale zatrutym przez uszczypliwe komentarze i wypowiadane nie wprost przytyki jest psychicznie szkodliwe.
Ważna uwaga:
Nie każdy człowiek komunikujący się w ten sposób robi to świadomie, dlatego warto najpierw zwrócić komuś uwagę na sposób wyrażania się.
Jeśli masz jakieś fajne przykłady pasywnej-agresji lub manipulacji ze swojego życia, to się podziel w komentarzach - zbieram takie kwiatki
d2aa2837-f81a-4837-9eb0-0b5a825fd249
UzytkownikHejto

@Unknow Nie uważam, żeby zdania rozpoczynające się "Czy nie uważasz, że..." były toksyczne. Często zadaje pytania w taki sposób, żeby zrozumieć rozumowanie drugiej osoby. Dodatkowo zazwyczaj po tym opisuję swój punkt widzenia, aby odbiorca mógł zrozumieć mój punkt widzenia, żebyśmy doszli do tego np. czemu nasze poglądy się różnią.

  • w przykładzie Marysi z sukienką- Czemu wsadzanie do głowy wątpliwości jest szkodliwe? Może faktycznie stwierdzi, że w czerwonym wygląda lepiej, albo np. stwierdzi, że w czerwonym wygląda jak zdzira.

  • Może kwestia, kto zadaje takie pytanie ma znaczenie, czy Stefan który jest jej mężem czy Stefan który jest jej wujkiem

UzytkownikHejto
  • może to tylko ja tak robię, ale czasami nie mam zdania na te "stwierdzenie", które podaję i czekam na argumenty jakie ma druga osoba
Unknow

@UzytkownikHejto teksty, do których się odwołujesz, podałem jako przykłady manipulacji. Nie jest to zazwyczaj toksyczne ani jednoznacznie szkodliwe (nie podałem tego w tekście, to Twoja opinia). Co nie zmienia faktu, że jest formą manipulacji, czyli wpłynięcia w sprytny sposób na decyzję lub sposób myślenia drugiej osoby.


"Wsadzanie do głowy wątpliwości" nie jest zazwyczaj szkodliwe. Jest manipulacją. Można przekazać swoje zdanie drugiej osobie i wtedy ta osoba może je odrzucić np. rzez to, że status osoby mówiącej jest za niski (np. obcy gość z internetu). Przy wsadzeniu myśli do głowy, trudniej jest oddzielić, co jest myślą naszą, a co umieszczoną w głowie podstępem. Czy to jest szkodliwe? Nigdzie tego nie napisałem. Czy to jest manipulacja? Tak.

Zaloguj się aby komentować

Hetty - darmowa, otwartoźródłowa alternatywa dla Burp Suite Pro / OWASP ZAPP (local proxy + MITM)
https://github.com/dstotijn/hetty
Unknow

@object_Object jeszcze nie. Jestem fanem Burpa (używam komercyjnej wersji) i nie za bardzo odczuwam potrzebne przesiadki na cokolwiek innego

dlaciebiepanmarcin

@object_Object Ja używałem przez chwilę. Ubogie to, mało funkcji. Daleko jeszcze do burpa czy zapa. Na plus to że klikasz i masz

Zaloguj się aby komentować

@hejto - sugestia:
przypięte posty powinny mieć opcję "ukryj".
Wpis taki przeczytam raz, ale później jestem skazany na jego oglądanie już na zawsze (aż go odepniecie). Obecnie, aby zobaczyć nowe wpisy, muszę przewinąć 2 ekrany w dół, bo przypięte posty mi zasłaniają. Jest to szczególnie uciążliwe na smartfonie
hejto

@Unknow racja - dzięki, postaramy się wprowadzić taką opcję przy następnych przypiętych wpisach

NinomaeInanis

@hejto fajnie jesli by to bylo w kazdym wpisie, a nie tylko przypietych

Zaloguj się aby komentować

Zrobiłem to - abyś Ty nie musiał. Spędziłem tydzień na Clubhouse
Ostatnio sporo się mówi o tej sieci, głównie ze względu na jej niedostępność. Trzeba mieć zaproszenie, aby się tam dostać, a o to nie jest tak łatwo. Jeśli nie masz znajomych w sieci, to za przyjemność dołączenia zapłacisz od kilkudziesięciu do nawet 100zł (po tyle w necie chodzą zaproszenia).
Początek przygody z aplikacją
Dostałem zaproszenie, zainstalowałem aplikację i tutaj pierwsze niemiłe zaskoczenie.
Aplikacja zaczęła męczyć:
  • udostępnij nam swoją listę kontaktów
  • Nie
  • nooo weź udostępnij!
  • Nie!
  • jak nie udostępnisz, to nie dostaniesz 2 zaproszeń i nie będziesz mógł zapraszać nikogo!
  • nie udostępnię!
  • no to nie…
Tak oto stałem się użytkownikiem Clubhouse bez możliwości zapraszania kogokolwiek, ale za to dane moich znajomych nie wyciekły do chmury

Po rejestracji przyszedł czas na wstępną konfigurację konta. Pytają tylko o imię i nazwisko oraz fotkę/awatar.
Podałem to, co chcieli. Następnie musiałem wybrać zainteresowania.
Lista jest… noo…. jakby to powiedzieć
Oto lista kategorii i opcji do wstępnego wyboru.
Identyfikacja: LGBTQ, Czarni, Azjaci, Niepełnosprawni, Kobiety
Nie pasuję do żadnej
Wiara: Buddyzm, Judaizm, Islam, Hinduizm, Ateizm, Agnostycyzm i na końcu taka jedna najpopularniejsza religia na świecie była jeszcze
Inne: Wellness, Medytacja, Zdrowie, Fitnes, Samorozwój itp.
Moje pierwsze wrażenie:

Ale bieda! A gdzie są komputery, biznes, marketing, startupy?
Okazuje się, że są i można je bez problemu wybrać, ale nie na starcie. Trzeba wejść w ustawienia zainteresowań i wtedy widać wszystkie dostępne kategorie. Zaznaczyłem więc to, co trzeba.

Ciekawe jest to, że Clubhouse podpowiedział mi, kogo mogę obserwować. Nie mam pojęcia jak on to dobrał (zgaduję, że kilkadziesiąt osób ‘wyciekło mój numer telefonu’), bo nie udostępniłem kontaktów, ani nie zaznaczyłem wtedy jeszcze żadnych zainteresowań, a zobaczyłem listę naprawdę świetnie dobranych pod moje zainteresowania ludzi. To jest plus! Miłe zaskoczenie.

Dodałem garść osób do obserwowanych i wylądowałem na swoim ‘wallu’. Miałem tam dwie trwające rozmowy. Jedna o tym co to jest Clubhouse, a druga o tym… dlaczego warto mieć konto na Clubhouse
Kliknąłem ‘explore’ aby zobaczyć, co aktualnie ‘leci na Clubhouse’ i znalazłem jakąś rozmowę o biznesie w social mediach. Dołączyłem, posłuchałem, a po kilkunastu minutach nawet wirtualnie wszedłem na scenę i podzieliłem się swoimi przemyśleniami.
Tak średnio uczestniczyłem w jednej dyskusji dziennie, słuchając rozmów (puszczone w tle) po około godzinę dziennie.
Taki tam miły czasoumilacz w tle. Zamiast radia jest OK. Na 8 sesji odezwałem się w trzech.
Moje przemyślenia
➤ Clubhouse to piekło introwertyka. Lubisz chodzić na afterparty po konferencjach? Często odszywasz się przy wspólnej posiadówce przy stole? U cioci na imieninach jesteś duszą towarzystwa? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi ‘NIE’, to obawiam się, że możesz być podobny do mnie i Clubhouse nie jest dla Ciebie
➤ Ta sieć to ekstremalny zjadacz czasu połączony z nieefektywną komunikacją. Nie lubię komunikacji synchronicznej. Nie lubię także słuchać czegoś, czego nie mogę puścić na 150% szybkości. Clubhouse to taki podcast, tylko że w trakcie słuchania każdy może dorzucić coś od siebie.
➤ Clubhouse bardzo przypomina mi telewizję. Masz teraz godzinkę wolnego? No to masz pecha, bo na temat programowania rozmawiamy o 20:10, a o 19:30 masz sesję marketingową. Czasami trzy sesje nakładają się na siebie i możesz słuchać tylko jednej. Oczywiście nie da się wrócić do tego co było, więc pielęgnujesz FOMO (Fear Of Missing Out).
➤ Zabranie głosu było dla mnie skrajnie trudne. Czasami próbowałem wbić się w dyskusję po 5-6 razy, zanim ktoś skończył swój słowotok. Ale to nie wina aplikacji, a moich zdolności komunikacyjnych (czy tam ich braku).
➤ Im więcej osób obserwujesz, tym lepsze i ciekawsze polecane rozmowy dostajesz. Niestety, jest jeden mały problem. Obserwując zaledwie 39 osób, dostawałem około 10-15 powiadomień o nowych ciekawych rozmowach dziennie. Fizycznie nie da się w tylu uczestniczyć. Po kilku dniach wyrzuciłem powiadomienia.
➤ Rozmowy anglojęzyczne są naprawdę ciekawe, ale ciągną się godzinami… szkoda mi czasu, a wszystko jest na żywo bez możliwości zatrzymania, cofnięcia itp.
➤ Polska scena Clubhouse to w zasadzie samorozwój, autopromocja, magia przyciągania, produktywność i inne rzeczy, od których trzymam się z daleka
➤ Gdyby nie inicjatywa ‘DEV-Radio’ (info znajdziesz w dzisiejszym #unknowNews), to nie miałbym czego szukać na Clubhouse. To na polskiej scenie jedyna sensowna grupa eventów, w których uczestniczyłem (nie mówię, że nie ma innych. Mówię, że w innych ciekawych nie uczestniczyłem).
➤ Na Clubhouse nie obserwujesz ludzi, których lubisz. Obserwujesz ludzi, których ZAINTERESOWANIA lubisz. Z tego powodu mam w obserwowanych znajomych oraz kilka losowych osób, których dobrze nie znam (albo i wcale nie znam), ale mają fajne zainteresowania, dzięki czemu 'dziedziczę' od nich powiadomienia o ciekawych eventach.
Podsumowanie
To nie jest sieć dla mnie. Kończę przygodę z Clubhouse po około 7 dniach.
Nie jest to sieć zła, ale potrzebujesz mieć czas, kochać poznawać nowych ludzi, uwielbiać rozmowy z obcymi… czyli w skrócie musisz niebyć mną. Wtedy wszystko będzie OK
Aplikacja nadal się ze mną targuje. Dzisiaj powiedziała, że za moją książkę kontaktów da mi 5 zaproszeń, ale jestem twardy i kontaktów nie oddam
c130d885-684f-447b-a2d6-53a8fbee0238
arcy

@Unknow Piszesz, że zabranie głosu jest trudne. Nie ma w pokojach żadnych moderatorów dyskusji, którzy nią sterują?

A co do listy kontaktów: ależ Ty masz silną psychikę

lubieplackijohn

@hackerman coś dla Ciebie!

hackerman

@Unknow Kiedy napiszemy coś lepszego z możliwością nagrywania. A tak serio to dla mnie trafiają dwie osoby co się udzielają. Andrzej i Oskar. Btw ta na Androidzie apka działa!

Zaloguj się aby komentować

#unknownews
Zestawienie ciekawych linków z branży IT na ten tydzień
  1. Ogrzewanie domu poprzez... kopanie Ethereum (kryptowaluta)
https://blog.haschek.at/2021/how-i-heat-my-home-by-mining.html
INFO: autor do tej pory ogrzewał dom prądem. Koparka pokrywa 50% kosztów ogrzewania domu i zarabia na swoje utrzymanie.
  1. Oh My GIT! - 'karcianka' w wersji komputerowej, osadzona w świecie GITa oczywiście
https://ohmygit.org
INFO: zobacz film, aby zrozumieć, jak to wygląda. Gra działa na Windowsie, Linuksie i Macu
  1. DEV Radio - kalendarz polskich spotkań dla branży IT na Clubhouse
https://dev-radio.pl/
INFO: Agregator eventów dla branży IT. Sporo tematów. Od twardych po miękkie, związane z programowaniem, architekturą czy chmurą
  1. Jak i dlaczego warto używać GITa, pracując lokalnie i samodzielnie nad projektem?
https://mikkel.ca/blog/git-is-my-buddy-effective-solo-developer/
INFO: GIT jest świetnym narzędziem do pracy grupowej, ale może przydać Ci się także gdy pracujesz sam
  1. HTMX - a gdyby tak móc programować w czystym HTMLu? Ciekawa koncepcja
https://htmx.org
INFO: to biblioteka JavaScript, która rozszerza możliwości HTMLa o gotowe funkcje JS. Można napisać requesty Ajaxa, edytować dane itp. A to wszystko bez ani jednej linijki pisanego JS.
  1. To nie branża WEB się zmieniła - to Ty się zmieniłeś
https://remysharp.com/2021/02/11/the-web-didnt-change-you-did
INFO: "dawniej to łatwo było tworzyć strony, a teraz próg wejścia jest tak niesamowicie wysoki..." - czyżby? ciekawe przemyślenia
  1. Automat do przejmowania serwerów (autoexploiter)
https://github.com/liamg/traitor
INFO: wrzucasz na serwer, uruchamiasz jako zwykły user i jeśli system ma jakąkolwiek podatność, to jesteś rootem
Jak zupełnie za darmo zorganizowano konferencję online FOSDEM dla ponad 30 tysięcy osób?
https://matrix.org/blog/2021/02/15/how-we-hosted-fosdem-2021-on-matrix
INFO: wykorzystano do tego sieć "Matrix". Ciekawe rozwiązanie techniczne.
  1. Lubisz znaczniki Markdown? To rozszerzenie pozwoli Ci ich używać wszędzie gdzie zechcesz
https://markdown-here.com
INFO: dodajesz rozszerzenie do przeglądarki (Chrome/Opera/Safari/Firefox) lub programu pocztowego i możesz np. pisać maile w Markdown, a odbiorca otrzyma je jako pięknie sformatowany HTML
  1. Prosta tablica (w stylu kanban) do organizacji tasków. Działa w pełni offline i trzyma dane w local storage
https://github.com/apankrat/nullboard
INFO: użyj linka do podglądu wersji DEMO, aby zobaczyć, jak to działa w praktyce
  1. "Zaangażowanie użytkowników" to współczesny synonim na "uzależnienie"?
https://medium.com/swlh/user-engagement-is-code-for-addiction-a2f50d36d7ac
INFO: artykuł o tym, jak manipulują nami media społecznościowe, abyśmy spędzali w nich jeszcze więcej czasu
  1. JetBrains Code With Me - teraz ze wsparciem dla wideo/audio konferencji
https://blog.jetbrains.com/blog/2021/02/16/code-with-me-beta-support-for-audio-and-video-calls/
INFO: Dodane niedawno rozwiązanie JetBrains, "Code With Me" pozwalające na wspólne kodowanie w czasie rzeczywistym, testuje właśnie obsługę wbudowanych videokonferencji.
  1. Jak poprawnie zbudować formularz na stronie, aby przeglądarka z łatwością sama go uzupełniła?
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete
INFO: poprawne nazewnictwo pól, połączone z odpowiednimi typami zawartości pól może bardzo ułatwić życie użytkownikom Twojej aplikacji webowej
  1. Prosta biblioteka Pythona do tworzenia atrakcyjnych interfejsów tekstowych
https://github.com/willmcgugan/rich
INFO: zobacz na screena, a zrozumiesz o co chodzi
  1. Lista alternatywnych powłok Linuksowych - zamienników dla klasycznego Basha, czy ZSH
https://github.com/oilshell/oil/wiki/Alternative-Shells
INFO: niektóre z nich są bardziej wymyślne. Warto rzucić okiem np. na Fish Shell, czy Nushell
  1. Flameshot - świetne narzędzie do robienia screenshotów z adnotacjami na Linuksie
https://github.com/flameshot-org/flameshot/
INFO: zobacz koniecznie animację jak to wyglada. Fajne!
  1. Co nas czeka w świecie wolnego oprogramowania jeszcze w tym roku?
https://librearts.org/2021/01/foss-in-2021-preview/
INFO: zapowiedzi ciekawych funkcji w znanych aplikacjach
  1. Drobne usprawnienia w CSS, które zachowują kompatybilność wsteczną - dobrze wyglądają w starych i nowych przeglądarkach
https://ishadeed.com/article/tiny-enhancements-in-css/
INFO: pędząc stale przed siebie z nowinkami technologicznymi w CSS, zapominamy, że nie na każdej przeglądarce działają one tak samo (a nie kiedy nie działają wcale)
  1. Czas pożegnać się z formatem JPEG?
https://cloudinary.com/blog/time_for_next_gen_codecs_to_dethrone_jpeg
INFO: porównanie nowoczesnych formatów plików graficznych, przy których tradycyjny JPEG wypada raczej kiepsko
  1. Mapa wszystkich stacji nadawczych (BTSów) telefonii komórkowej na świecie
https://alpercinar.com/open-cell-id/
INFO: mapę można zoomować, a dane na niej prezentowane da się pobrać (tylko to około 40 milionów punktów!)
  1. Niesamowite możliwości, jakie daje powłoka ZSH - jak je wykorzystać?
https://www.twilio.com/blog/zsh-tricks-to-blow-your-mind
INFO: powłoka ta słynie z ciekawych sztuczek jak i sprytnych dodatków. Na tej stronie znajdziesz 9 mniej znanych trików z jej wykorzysaniem
  1. Dlaczego video calle (np. na Zoomie) są takie męczące?
https://newatlas.com/telecommunications/zoom-fatigue-video-exhaustion-tips-help-stanford/
INFO: jeśli czujesz się po nich naprawdę zmęczony, to niekoniecznie ze względu na to, że jesteś introwertykiem
  1. Strony startupów jak i technologicznych gigantów wyglądają podobnie i mają "te śmieszne, rysowane postacie"?
https://eyeondesign.aiga.org/dont-worry-these-gangley-armed-cartoons-are-here-to-protect-you-from-big-tech/
INFO: o co w tym chodzi i skąd się to wzięło? Artykuł z wyjaśnieniem. Przy okazji rzuć okiem, o jakie grafiki chodzi
  1. Rok 2021 to początek końca Dockera? - przemyślenia
https://webmastah.pl/rok-2021-to-poczatek-konca-dockera/
INFO: Rozbudowana analiza obecnej sytuacji z Dockerem, po tym jak Kubernetes ogłosił, że się z nim żegna.
  1. Używasz 'ikonowych fontów' - autor tego artykułu wyjaśni Ci, dlaczego nie powinieneś tego robić
https://www.irigoyen.dev/blog/2021/02/17/stop-using-icon-fonts/
INFO: według autora 'icon fonts' to zło i wszyscy powinniśmy przejść na ikony w SVG. Ma na to oczywiście argumenty
== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==
  1. Zaawansowane funkcje GITa, których nie wiedziałeś, że potrzebujesz
https://uw7.org/un_6038080c03e12
INFO: garść ciekawych usprawnień zwiększających produktywność
  1. Czy ten kod napisał człowiek, czy GPT3?
https://uw7.org/un_603807aed93da
INFO: prosty quiz. Rzuć okiem na kod źródłowy i powiedz, czy Twoim zdaniem napisała go sztuczna inteligencja, czy może człowiek
  1. Usługi i aplikacje dostępne za darmo dla developerów lub oferujące darmowe, limitowane pakiety (free usage tier)
https://uw7.org/un_603807b549e75
INFO: wszystko podzielono na kategorie. Są tam do wyboru SaaSy, IaaSy, PaaSy i wszystko inne, co trudno zaklasyfikować
  1. Wszystkie ściągi do testowania security, opublikowane przez OWASPa
https://uw7.org/un_603807bc65183
INFO: jak wykonać i załatać XSS, jak testować SQL Injection i wiele innych
==
Chcesz, aby Twój link pojawił się tutaj?
Po prostu mi go zgłoś. To zupełnie NIC nie kosztuje - dodaję jednak tylko to, co mi przypadnie do gustu.
https://mrugalski.pl/suggest.html
Podobało się? To kliknij błyskawicę
Patronem zostaje się tutaj:
https://patronite.pl/unknow
7c0eabf7-d2b4-4f6e-97f1-a0e9fe5d1b36
hackerman

@Unknow zobacz sobie na TabNine. Korzystam z płatnej wersji i meg sobie chwalę.

hackerman

@Unknow btw jak bardziej wymyślne Nushell i fishshell to klasyka na moim cudownym i jedynie prawilnym Archu

pomidor

@Unknow dzięki za zestawienie! Dzięki Tobie poznałem mnóstwo ciekawych narzędzi, a wiele z nich wykorzystuję na co dzień.

Zaloguj się aby komentować