Zdjęcie w tle
Pszczelarz_

Pszczelarz_

Kompan
  • 2wpisy
  • 3komentarzy
PSZCZELARSKIE CIEKAWOSTKI odc. 2.
Na jednej z pszczelarskich konferencji, w których brałem udział, jeden z prelegentów wygłosił taką oto ciekawostkę o zachowaniach pszczół.
Naukowcy przeprowadzili badania polegające na tym, że w pewnej niewielkiej odległości od ula umieszczono pokarm dla pszczół. Pszczoły zwiadowczynie odnalazły pokarm, wróciły do ula i za pomocą tzw. "tańca" przekazały innym pszczołom informacje o lokalizacji pokarmu, a następnie zbieraczki ruszyły po pokarm.
Następnego dnia naukowcy przesunęli pokarm dalej od ula o odległość równą pierwiastkowi z liczby metrów odległości od ula. Pszczoły zwiadowczynie odnalazły pokarm i przekazały informację innym pszczołom w ulu.
Trzeciego dnia naukowcy ponownie przesunęli pokarm o odległość równą pierwiastkowi z liczby metrów od ula i cała sytuacja powtórzyła się.
Sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie i nie pamiętam za którym razem, ale po kilku razach pszczoły NAUCZYŁY SIE WZORU i przy kolejnych powtórzeniach zwiadowczynie od razu leciały w miejsce równe kolejnemu pierwiastkowi z liczby metrów odległości od ula w poszukiwaniu pokarmu. Pszczoły leciały w to miejsce szukać pokarmu nawet, jeśli naukowcy nie podstawili pokarmu...
Koniec.
Życzę miłego dnia.
#pasieka #pszczelarstwo #pszczoly #przyroda
bef5d060-17e7-42f1-8495-f5820032e02a

Zaloguj się aby komentować

Witam serdecznie
Wróciłem po dłuższej przerwie, lecz założyłem nowe konto. Już wkrótce kolejne ciekawostki ze świata pszczelarstwa i nie tylko. Pozdrowienia!
Dla przypomnienia, ciekawostka nr 1.
Nektar z kwiatów zawiera około 70% wody. Miód, gdy już dojrzeje po przerobieniu nektaru przez pszczoły, zawiera 18-20% wody. Przyjmuje się, że zdrowa i silna rodzina pszczela, w sprzyjających warunkach pogodowych, w czasie jednego zbioru, (np. w maju, z upraw rzepaku), potrafi zgromadzić nawet 15-20 l miodu. Aby zatem wyprodukować tę ilość miodu, pszczoły muszą się pozbyć z nektaru od 7,5 do 10 litrów wody.
Przerabianie nektaru na miód wymaga od pszczelich robotnic ogromnego nakładu pracy, tym większego, im niższa jest temperatura na zewnątrz ula i wyższa wilgotność powietrza. Z 1 litra wody powstaje bowiem 1600 litrów pary, którą trzeba z ula usunąć. Poza tym na proces zamiany 1 l wody w parę potrzebna jest energia 650 kcal. Jest to równowartość wysiłku podniesienia ciężaru 2775 kg na wysokość 100 m.
Aby zatem przerobić nektar na 20 l miodu, pszczoły muszą wykonać pracę kosztującą 13 000 kcal, czyli tyle samo energii wystarczyłoby, aby podnieść ciężar 2775 kg na wysokość 2000 metrów, lub 55,5 tony na wysokość 100 metrów.
Koniec odc. 1.
[Źródło: w oparciu o "Gospodarka pasieczna", Wanda Ostrowska).
fecb94f4-b88e-4cd4-9074-5a665b30a3a1
Nebthtet

@Pszczelarz_ dodatkowo warto wspomnieć, że kilo ludzkiego sadła to ok 7000kcal energii.

Pszczelarz_

@Temeraire Krainkę głównie. Kupiłem w tym roku matkę zarodową linii Nieska i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Pszczelarz_

@Temeraire Przepraszam, Nieskę kupiłem w zeszłym roku i w tym roku już 8 rodzin miałem gotowych od początku sezonu, z matkami z nieski.

Zaloguj się aby komentować