Tym co wyrażają niechęć do czytania wklejam całkiem ładne wykonanie zespołu Akurat. Ogarnijcie się ludzie.
https://www.youtube.com/watch?v=7wChlvZbXjY
#wojna #polityka
@LeSip Niestety, dziś już się nie dowiemy co pan Tuwim sądził o swoim antywojennym, "pięknym dziele", gdy w 1942 roku w Otwocku, Niemiec strzelił do jego matki a następnie wyrzucił ją przez okno na ulicę. Być może poeta Tuwim miał wówczas pomysł na jeszcze kilka wersów swojego "pięknego dzieła" o tym, że czasami trzeba iść i zabijać. Że zło należy zwalczać każdą metodą, nie przebierając w środkach. Bez względu na to, czy jest się prostym, czy niezwykle wysublimowanym człowiekiem. A pacyfizm jest bardzo fajny, kiedy mieszka się w USA, studiuje na Uniwersytecie i ma się nie więcej nić 22 lata.
@Sahelantrop
Oczywiście nie wiadomo czy być coś zmieniał w swojej twórczości ale w sytuacji gdy według pacyfistów do wojen nie dochodziło to przecież sytuacja opisana przez Ciebie nie miała by miejsca. Ponadto grupa literacka Skamander powstała jeszcze w trakcie I Wojny światowej gdzie można domniemywać, iż ich członków smutna rzeczywistość wojenna bezpośrednio dotknęła - I mimo wszystko głosili hasła pacyfistyczne.
Abyś też nie myślał, iż jestem zwolennikiem ich idei we współczesnym świecie - dla mnie to jest tak jak komunizm: założenia piękne ale należy traktować to jako utopia niemożliwa do zrealizowana.
Nie wiem czy słusznie ale wnioskuje, że mówisz tylko w aspekcie napaści zbrojnej kacapów gdzie ja tylko do tego się nie ograniczam.
Odbieram to dzieło jako przestrogę przed powszechnymi hasełkami - za ojczyznę, sztandary etc... trzeba napaść na sąsiada (obrona to kompletnie inna sprawa gdzie przecież poemat bezpośrednio się nie odnosi). Podciągam to pod próbę wykształcenia krytycznego myślenia populistycznych sloganów - bez znaczenia czy dotyczą one wojny, kultury, społeczeństwa czy ekonomii.
@LeSip Tak, to wszystko prawda. Tylko, że spoglądając na dowolny utwór poetycki z bardzo szerokiej perspektywy, można przyjąć dowolną interpretację. Według mnie na przykład, "Do prostego człowieka" pisane było w takt skocznych rytmów "Międzynarodówki"
"Zwyciężało więc chamstwo. Do miasta światłości
zbliżał się gbur germański z tryumfem przechwałki,
Jużem widział, jak butnie w mieście się rozgości,
Jak warkną suche bębny, zagwiżdżą piszczałki (…).
Lecz otośmy ujrzeli z zapartym oddechem,
Jak na polach francuskich piechota i tanki,
Działa, pułki pędzone zwycięskim pośpiechem
Poszły naprzód w cudownym rytmie Marsylianki."
Zaloguj się aby komentować