


Społeczność
Zdjęcia ziemi z orbity
Społeczność pokazująca i omawiające zdjęcia zrobione z orbity.

@Deykun
Hurrr durrrr, Op robi klikbajty.
Bujta sie idzie armagiedon i Białe Zimno.
A to tylko granica łączenia zdjęć ortofotomapy.
Zaloguj się aby komentować
Czy możesz rozwinąć temat więzień w Mandoli Jail Complex?
Kompleks więzienny Mandoli z 6 więzieniami, w których przebywa około 3600 więźniów, rozciąga się na 68 akrach. Liczba więźniów waha się w granicach 50. Ma sześć różnych więzień dla różnych kategorii z siłą 3776 więźniów jednocześnie. Posiada celę dla kobiet, więzienie wysokiego ryzyka i cztery więzienia dla UTP (Under Trial Prisoners). Mandoli ma 52-łóżkowy szpital; jedną szkołę z centrum egzaminacyjnym NIOS i IGNOU dla X i XII, a także kursy licencjackie z zakresu praw człowieka i żywienia. Poza tym posiada jednostkę LED, piekarnię, stolarnię i jednostkę krawiecką. Kompleks więzienny obejmuje 330 kwater dla personelu i 580 pokoi hostelowych dla personelu i pracowników ochrony. Więzienie posiada elektrownię słoneczną o mocy 736 KWP. Więzienie posiada kompleks handlowy na codzienne potrzeby. Więźniowie otrzymują trzy posiłki dziennie, z uwzględnieniem wartości higienicznych i odżywczych.
https://www.nationalheraldindia.com/india/a-saga-behind-high-walls-of-mandoli-prison
https://maps.app.goo.gl/Emvi43jHkuK7YbzW9
#indie #zdjeciasatelitarne

To jest przemyślana urbanistyka.
Wszystko pod ręką, szkoły, sklepy, miejsca pracy. Normalne miejsce do życia. A nie te slumsy wokół.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Źródło: https://www.tiktok.com/@juliahoran13/video/7347870106644466990
#googlemaps #zdjeciasatelitarne
Zaloguj się aby komentować

Super widok
Zaloguj się aby komentować
Może pamiętacie, a może nie ale wcześniej opisywałem zdjęcia satelitarne.
Tak, dzisiaj znalazłem odrobinkę czasu aby takie zdjęcie wygrzebać ze stosu innych zdjęć satelitarnych i tych zrobionych przez astronautów z ISS NASA i pokazać Wam bardzo charakterystyczny półwysep, który ulokowany jest na wschodnim wybrzeżu nowozelandzkiej Wyspy Południowej.
Wyspa została nazwana na cześć Josepha Banksa, który był uczestnikiem wyprawy Jamesa Cooka, który uznał w 1770 roku ów półwysep za wyspę, zaś w 1809 roku odkryto jednak, że kształtem wygląda na półwysep.
Jego powierzchnia zajmuję około 1150 kilometrów kwadratowych.
Ma również swój najwyższy szczyt, który pnie się na wysokość 919 m n.p.m, a krajobraz jest tam górzysty, z licznymi zatokami.
Warto tutaj wspomnieć, że sam półwyspem jest zamieszkiwany przez 7,6 tys. osób.
-Na północ od półwyspu znajdziecie miasto o nazwie Christchurch - drugie pod względem ludności miasto w Nowej Zelandii, które zajmuję powierzchnię 425 kilometrów kwadratowych.
-Od wschodu mamy zatokę Pegasus, oraz Ocean Spokojny.
-Na południe od miasta znajdziecie jego port Hills, rozległe wzgórza oraz zatoczki, o których wspominałem wcześniej.
-Na zachód od półwyspu znajdziecie słonawe jezioro przybrzeżne, które zwie się Ellesmere i ma powierzchnię 198 kilometrów kwadratowych.
Gdy spojrzycie na zdjęcia satelitarne, zobaczycie jasne zabarwienie, na zachód od zatoki i jeziora, oraz na wschód w samej zatoce Pegasus.
To zabarwienie to nic innego jak osad górski, który nanoszony jest przez dwie rzeki, które nazywają się Waimakariri i Rakaia. Obie swoje źródła mają w Alpach Południowych inaczej nazywanych Alpami Nowozelandzkimi, pasmie górskim biegnącym wzdłuż większości zachodniego wybrzeża Wyspy Południowej, w dalszym swoim biegu zasilają wspomniane wcześniej jezioro Ellesmere.
To zdjęcie zostało zrobione przez astronautę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 18 marca 2021 roku.
Źródło:


"Obie swoje źródła mają w Alpach Południowych"
Moje pierwsze pytanie, które sam sobie zadałem, brzmiało tak: "jakim cudem wpływa tam rzeka, która źródło ma w Alpach" xdd. Najlepsze, że przez kilka sekund, jeszcze troche poza pełną świadomością, kombinowałem, że może rzeka jakimś cudem tam dopływa, może koryto ma pod oceanem czy coś, czy też że może chodzi o wody podziemne xd
@HaHard Sprawdziłem, inaczej nazywają się to Alpy Nowozelandzkie, dodam to aby było jasne ;d Ale powiem szczerze, że gdy się przygotowywałem to sam miałem Mindfucka xd
Niezwykłe foto
Zaloguj się aby komentować
To właśnie w tym miejscu rakieta Saturn V wystartowała razem z Neilem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Edwine „Buzzem” Aldrinem, rozpoczynając, ważną dla całej ludzkość misję Apollo 11, a to wszystko w 1969 roku.
Ps: Zwróćcie uwagę na te piękne stratusy po prawej stronie zdjęcia.
Źródła:

@Bipalium_kewense Aż sam zacząłem teraz googlać. ;d
Zaloguj się aby komentować
Mam wiele tematów do opisania Wam i na pewno każdy z nich się pojawi. Ale ten czas..
Spójrzcie na te gwiazdy, drogę mleczną i na Ziemie.
Inne tagi
Źródło

@adrian-wieczorek Za mało na moją poprzednią aktywność xd
@Havelock_Vetinari to miara jest u ciebie aktywność samego siebie, hmm
@adrian-wieczorek wcześniejsza*
Zaloguj się aby komentować
No to jest!
Co na nim widzimy?
Północno-zachodnią stronę wybrzeża Arabii Saudyjskiej, gdzie można spotkać aż 260 różnorodnych gatunków raf koralowych. Jest to optymalne środowisko dla rozwoju raf koralowych, w płytkich lagunach, które linią brzegową stykają się z Morzem Czerwonym, gdzie królują ciepłe wody, które są zarazem słone.
Jak rozpoznać głębokość takiej laguny?
Po kolarze, z płytkiej laguny czyli jasnego turkusu - do głębokiej laguny - ciemnego błękitu.
Rafy otaczają północno-zachodnia linie kontynentu i rosną od samego brzegu, a ich rozrost kieruje się aż do samego morza. Na południu rafy płatowe oraz barierowe łączą się z tymi granicznymi, co skutkuje powstawaniem niesamowicie bogatego ekosystemu raf.
Niestety, działalność człowieka szkodzi temu ekosystemowi, gdyż Arabia saudyjska odsala wodę, gdzie w efekcie ubocznym zwracana jest solanka do wód Morza Czerwonego, powodując w straty w ekosystemie raf.
Zdjęcie zostało wykonane z pokładu Między Narodowej Stacji Kosmicznej, przez astronautę - 26 listopada 2020 roku.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov

@Admiral Faktycznie, się pomyliłem, dzięki! xd
Zaloguj się aby komentować
DSN - Deep Space Network NASA jest to gigantyczna sieć anten odbiorczo-nadawczych, która pomaga inżynierom z Jet Propulsion komunikować się ze wszystkimi odległymi statkami w przestrzeni kosmicznej.
Dzięki tym antenom i czaszom inżynierowie dostają wciąż informację m.in. od Voyagera 1 i Deep Space Climate Observatory.
Voyager 1 został wystrzelony w 1977 roku i nadal wysyła informację z przestrzeni międzygwiezdnej, jest oddalony od nas o ponad 22 miliardy kilometrów.
DSCOVR to niesamowicie potrzebne narzędzie, które służy do wykonywania bardzo dokładnych obrazów ziemi z odległości 1,6 miliona kilometrów.
Zdjęcie zostało wykonane 17 marca 2021 roku, przez OLI zamontowanego na LANDSAT8. Obraz przedstawia jeden z węzłów komunikacyjnych na świecie, który ulokowany jest w miasteczku Robledo de Chavela, 50 kilometrów na zachód od Madrytu w Hiszpanii.
Gdzie znajdują się inne kompleksy i dlaczego ten jest ulokowany w Hiszpanii?
Chodzi o zachowanie ciągłości komunikacji, inne takie kompleksy ulokowane są Goldstone w Kalifornii i Canberze w Australii. Są to równe odległości od siebie.
Ten obiekt w Hiszpanii został założony w 1964 roku, swoją przydatność udowodnił już przy programach Gemini i Mercury, zaś w komunikacji inżynierom pomaga 6 ogromnych anten.
Największą z nich jest Deep Space Station 63, która ma 70 metrów średnicy i odbiera sygnały z dalekiej przestrzeni międzygwiezdnej.
W styczniu 2021 roku inżynierowie ukończyli instalację kolejnej anteny Deep Space Station 56, wszechstronnej 34 metrowej anteny, która może komunikować się na wielu częstotliwościach z wieloma statkami kosmicznymi.
Istniejące anteny mają ograniczone pasma częstotliwości, które mogą odbierać i transmitować, często ograniczając je do komunikowania się tylko z określonymi statkami kosmicznymi.
Te anteny nie służą tylko do komunikacji ze statkami w przestrzeni kosmicznej.
Warto wspomnieć również o zadaniach typu - badania kształtu Ziemi, jej pola grawitacyjnego - interferometria o bardzo długiej linii bazowej (VLBI) do śledzenia niewielkich zmian w skorupie ziemskiej, takich jak ruch płyt tektonicznych.
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=PIkmm8f_4DE&ab_channel=NASAVideo
earthobservatory.nasa.gov


@Admiral Dzięki!
Zaloguj się aby komentować