Zdjęcie w tle
Zdjęcia ziemi z orbity

Społeczność

Zdjęcia ziemi z orbity

61

Społeczność pokazująca i omawiające zdjęcia zrobione z orbity.

Więzienie w New Delhi.
Czy możesz rozwinąć temat więzień w Mandoli Jail Complex?
Kompleks więzienny Mandoli z 6 więzieniami, w których przebywa około 3600 więźniów, rozciąga się na 68 akrach. Liczba więźniów waha się w granicach 50. Ma sześć różnych więzień dla różnych kategorii z siłą 3776 więźniów jednocześnie. Posiada celę dla kobiet, więzienie wysokiego ryzyka i cztery więzienia dla UTP (Under Trial Prisoners). Mandoli ma 52-łóżkowy szpital; jedną szkołę z centrum egzaminacyjnym NIOS i IGNOU dla X i XII, a także kursy licencjackie z zakresu praw człowieka i żywienia. Poza tym posiada jednostkę LED, piekarnię, stolarnię i jednostkę krawiecką. Kompleks więzienny obejmuje 330 kwater dla personelu i 580 pokoi hostelowych dla personelu i pracowników ochrony. Więzienie posiada elektrownię słoneczną o mocy 736 KWP. Więzienie posiada kompleks handlowy na codzienne potrzeby. Więźniowie otrzymują trzy posiłki dziennie, z uwzględnieniem wartości higienicznych i odżywczych.
https://www.nationalheraldindia.com/india/a-saga-behind-high-walls-of-mandoli-prison

https://maps.app.goo.gl/Emvi43jHkuK7YbzW9

#indie #zdjeciasatelitarne
f320af7d-7b51-415c-ab06-e0daf2231439
RACO

To jest przemyślana urbanistyka.

Wszystko pod ręką, szkoły, sklepy, miejsca pracy. Normalne miejsce do życia. A nie te slumsy wokół.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Cześć!
Może pamiętacie, a może nie ale wcześniej opisywałem zdjęcia satelitarne.
Tak, dzisiaj znalazłem odrobinkę czasu aby takie zdjęcie wygrzebać ze stosu innych zdjęć satelitarnych i tych zrobionych przez astronautów z ISS NASA i pokazać Wam bardzo charakterystyczny półwysep, który ulokowany jest na wschodnim wybrzeżu nowozelandzkiej Wyspy Południowej.
Zacznijmy od ciekawostki.
Wyspa została nazwana na cześć Josepha Banksa, który był uczestnikiem wyprawy Jamesa Cooka, który uznał w 1770 roku ów półwysep za wyspę, zaś w 1809 roku odkryto jednak, że kształtem wygląda na półwysep.
Co więcej wiadomo na temat półwyspu Banksa?
Jego powierzchnia zajmuję około 1150 kilometrów kwadratowych.
Ma również swój najwyższy szczyt, który pnie się na wysokość 919 m n.p.m, a krajobraz jest tam górzysty, z licznymi zatokami.
Warto tutaj wspomnieć, że sam półwyspem jest zamieszkiwany przez 7,6 tys. osób.
Jakie inne miejsca ulokowane są obok półwyspu?
-Na północ od półwyspu znajdziecie miasto o nazwie Christchurch - drugie pod względem ludności miasto w Nowej Zelandii, które zajmuję powierzchnię 425 kilometrów kwadratowych.
-Od wschodu mamy zatokę Pegasus, oraz Ocean Spokojny.
-Na południe od miasta znajdziecie jego port Hills, rozległe wzgórza oraz zatoczki, o których wspominałem wcześniej.
-Na zachód od półwyspu znajdziecie słonawe jezioro przybrzeżne, które zwie się Ellesmere i ma powierzchnię 198 kilometrów kwadratowych.
Gdy spojrzycie na zdjęcia satelitarne, zobaczycie jasne zabarwienie, na zachód od zatoki i jeziora, oraz na wschód w samej zatoce Pegasus.
To zabarwienie to nic innego jak osad górski, który nanoszony jest przez dwie rzeki, które nazywają się Waimakariri i Rakaia. Obie swoje źródła mają w Alpach Południowych inaczej nazywanych Alpami Nowozelandzkimi, pasmie górskim biegnącym wzdłuż większości zachodniego wybrzeża Wyspy Południowej, w dalszym swoim biegu zasilają wspomniane wcześniej jezioro Ellesmere.
To zdjęcie zostało zrobione przez astronautę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 18 marca 2021 roku.
Źródło:
earthobservatory.nasa.gov
a2011c7a-4c15-4e54-879d-8a729bd042bf
1f7850b3-9baa-4f2c-a2ba-c2d7c702af51
HaHard

"Obie swoje źródła mają w Alpach Południowych"


Moje pierwsze pytanie, które sam sobie zadałem, brzmiało tak: "jakim cudem wpływa tam rzeka, która źródło ma w Alpach" xdd. Najlepsze, że przez kilka sekund, jeszcze troche poza pełną świadomością, kombinowałem, że może rzeka jakimś cudem tam dopływa, może koryto ma pod oceanem czy coś, czy też że może chodzi o wody podziemne xd

Havelock_Vetinari

@HaHard Sprawdziłem, inaczej nazywają się to Alpy Nowozelandzkie, dodam to aby było jasne ;d Ale powiem szczerze, że gdy się przygotowywałem to sam miałem Mindfucka xd

Zaloguj się aby komentować

Zabieram Was dzisiaj w podróż do środkowo-wschodniej Florydy - dokładnie do Cap Canaveral, który jest przylądkiem i miastem w Hrabstwie Brevard.
Z geograficznych ciekawostek, warto wiedzieć, że Cap Canaveral oddzielony od lądu jest dwiema rzekami - Banana i Indianą oraz wyspą Merrittą.
Zdjęcie zostało zrobione 2 lutego 2021 roku, przez Sentinel-2.
Potocznie przylądek ten nazywany jest "Kosmicznym Wybrzeżem", znajduje się tam Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego, lądowiska wahadłowców, centrum dla zwiedzających, stacja sił kosmicznych Cape Canaveral i budynek montażu pojazdów kosmicznych. Oprócz tego jest tam ulokowane legendarne stanowisko startowe Complex 39A, które brało udział m.in. w Misjach Apollo.
To właśnie w tym miejscu rakieta Saturn V wystartowała razem z Neilem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Edwine „Buzzem” Aldrinem, rozpoczynając, ważną dla całej ludzkość misję Apollo 11, a to wszystko w 1969 roku.
A co było przed Centrum Kosmicznym?
Przylądek ten obfitował w jałowe pasma piaszczystych zarośli.
Dlaczego akurat ten przylądek?
Jego przydatność do misji kosmicznej polega na bliskości równika, a jak wiemy.. rakiety muszą być wystrzeliwane na wschód, w tym samym kierunku w którym obraca się Ziemia.
Z innych ciekawostek.
Centrum kosmiczne jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Merritt Island, widocznego w górnej części zdjęcia, który zajmuje ponad 550 kilometrów kwadratowych ujść rzek i bagien. Chroni siedlisko około 1000 roślin i 500 gatunków dzikich zwierząt, w tym kilka gatunków zagrożonych wyginięciem.
Samo miasto leży na południe od kompleksu kosmicznego i około 8 kilometrów - widocznej na dole zdjęcia - plaży Cocoa.
Ps: Zwróćcie uwagę na te piękne stratusy po prawej stronie zdjęcia.
Źródła:
www.esa.int
www.nasa.gov
5c0ba11d-394a-46d0-bdc9-4e130431bb10
Havelock_Vetinari

@Bipalium_kewense Aż sam zacząłem teraz googlać. ;d

Zaloguj się aby komentować

Ostatnio bardzo mało się udzielam, wybaczcie.
Mam wiele tematów do opisania Wam i na pewno każdy z nich się pojawi. Ale ten czas..
A na dzień dobry, podziwiajcie zdjęcia z #ISS. Zdjęcie wykonał astronauta Scott Kelly i opublikował je na Twitterze 9 sierpnia 2015 roku.
Spójrzcie na te gwiazdy, drogę mleczną i na Ziemie.
Inne tagi #ziemia #gwiazdy #drogamleczna #ScottKelly
Źródło nasa.gov
e7773d2a-ad62-4827-969d-18e0b1d25b2b
Havelock_Vetinari

@adrian-wieczorek Za mało na moją poprzednią aktywność xd

adrian-wieczorek

@Havelock_Vetinari to miara jest u ciebie aktywność samego siebie, hmm

Havelock_Vetinari

@adrian-wieczorek wcześniejsza*

Zaloguj się aby komentować

Dawno nie było zdjęcia satelitarnego..
No to jest!
Co na nim widzimy?
Północno-zachodnią stronę wybrzeża Arabii Saudyjskiej, gdzie można spotkać aż 260 różnorodnych gatunków raf koralowych. Jest to optymalne środowisko dla rozwoju raf koralowych, w płytkich lagunach, które linią brzegową stykają się z Morzem Czerwonym, gdzie królują ciepłe wody, które są zarazem słone.
Jak rozpoznać głębokość takiej laguny?
Po kolarze, z płytkiej laguny czyli jasnego turkusu - do głębokiej laguny - ciemnego błękitu.
Rafy otaczają północno-zachodnia linie kontynentu i rosną od samego brzegu, a ich rozrost kieruje się aż do samego morza. Na południu rafy płatowe oraz barierowe łączą się z tymi granicznymi, co skutkuje powstawaniem niesamowicie bogatego ekosystemu raf.
Niestety, działalność człowieka szkodzi temu ekosystemowi, gdyż Arabia saudyjska odsala wodę, gdzie w efekcie ubocznym zwracana jest solanka do wód Morza Czerwonego, powodując w straty w ekosystemie raf.
Zdjęcie zostało wykonane z pokładu Między Narodowej Stacji Kosmicznej, przez astronautę - 26 listopada 2020 roku.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
57aa712d-0eb2-4913-85ce-b8a7c4d68b6b
Havelock_Vetinari

@Admiral Faktycznie, się pomyliłem, dzięki! xd

Zaloguj się aby komentować

Na tym zdjęciu satelitarnym mamy przedstawione bardzo ciekawe miejsce, które ma bardzo odpowiedzialne zadanie.
DSN - Deep Space Network NASA jest to gigantyczna sieć anten odbiorczo-nadawczych, która pomaga inżynierom z Jet Propulsion komunikować się ze wszystkimi odległymi statkami w przestrzeni kosmicznej.
Dzięki tym antenom i czaszom inżynierowie dostają wciąż informację m.in. od Voyagera 1 i Deep Space Climate Observatory.
Voyager 1 został wystrzelony w 1977 roku i nadal wysyła informację z przestrzeni międzygwiezdnej, jest oddalony od nas o ponad 22 miliardy kilometrów.
DSCOVR to niesamowicie potrzebne narzędzie, które służy do wykonywania bardzo dokładnych obrazów ziemi z odległości 1,6 miliona kilometrów.
Zdjęcie zostało wykonane 17 marca 2021 roku, przez OLI zamontowanego na LANDSAT8. Obraz przedstawia jeden z węzłów komunikacyjnych na świecie, który ulokowany jest w miasteczku Robledo de Chavela, 50 kilometrów na zachód od Madrytu w Hiszpanii.
Gdzie znajdują się inne kompleksy i dlaczego ten jest ulokowany w Hiszpanii?
Chodzi o zachowanie ciągłości komunikacji, inne takie kompleksy ulokowane są Goldstone w Kalifornii i Canberze w Australii. Są to równe odległości od siebie.
Ten obiekt w Hiszpanii został założony w 1964 roku, swoją przydatność udowodnił już przy programach Gemini i Mercury, zaś w komunikacji inżynierom pomaga 6 ogromnych anten.
Największą z nich jest Deep Space Station 63, która ma 70 metrów średnicy i odbiera sygnały z dalekiej przestrzeni międzygwiezdnej.
W styczniu 2021 roku inżynierowie ukończyli instalację kolejnej anteny Deep Space Station 56, wszechstronnej 34 metrowej anteny, która może komunikować się na wielu częstotliwościach z wieloma statkami kosmicznymi.
Istniejące anteny mają ograniczone pasma częstotliwości, które mogą odbierać i transmitować, często ograniczając je do komunikowania się tylko z określonymi statkami kosmicznymi.
Te anteny nie służą tylko do komunikacji ze statkami w przestrzeni kosmicznej.
Warto wspomnieć również o zadaniach typu - badania kształtu Ziemi, jej pola grawitacyjnego - interferometria o bardzo długiej linii bazowej (VLBI) do śledzenia niewielkich zmian w skorupie ziemskiej, takich jak ruch płyt tektonicznych.
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=PIkmm8f_4DE&ab_channel=NASAVideo
earthobservatory.nasa.gov
7092ea62-34e7-4ea7-a661-cf2b65250f27
9e9338fb-5c47-4309-9bfa-1141540e96ac

Zaloguj się aby komentować