Zupa: pomidorowa wg. Kuramy
hejto.plZupę pomidorową znamy wszyscy a w szczególności w wersji zrobionej z "rosołu z wczoraj". Moja wariacja tej zupy opiera się na wywarze z żeberek wędzonych oraz kurczaka, tak więc przechodząc już do meritum:
Składniki:
Składniki:
-
1.5kg pomidorów
-
0.75kg żeberek wędzonych
-
0.5kg ćwiartek z kurczaka
-
0.5kg przecieru pomidorowego
-
0.2kg koncentratu pomidorowego
-
0.25kg marchwi
-
0.15kg łodyg seler naciowy
-
0.15kg korzenia pietruszki
-
0.24kg cebul
-
5 liści laurowych
-
15ml soli
-
10ml czarnego zmielonego pieprzu
-
pęczek natki pietruszki
-
główka czosnku
-
8 kulek ziela angielskiego
-
0.2kg ryżu białego
-
Żeberka kroimy, tak by bez problemu zmieściły się w naszym lnianym worku. Dodajemy ćwiartki z kurczaka, wsadzamy do worka a worek do garnka. Zalewamy go wodą tak byśmy mieli 2cm ponad stan. Wstawiamy na ogień i gotujemy przez 40min.
-
Z pomidorów usuwamy szypułki. Gotujemy garnek wody, doprowadzając ją do wrzenia, a następnie wrzucamy do niej pomidory, zmniejszamy ogień i czekamy, aż skórki na nich zaczną pękać. Gdy pomidory będą już gotowe, wyciągamy je z wody i czekamy aż ostygną. Następnie je obieramy z skórki i wycinany twardą chrząstkę. Przekładamy je do blendera.
-
Myjemy pozostałe warzywa, marchew tniemy na mniejsze kawałki i dodajmy ją do pomidorów w blenderze. W selerze naciowym odcinamy twardą białą część, kroimy go na mniejsze kawałki i również dodajemy do blendera. Pietruszkę również tniemy na mniejsze kawałki i dodajemy go do blendera. Obieramy czosnek, cebulę i dodajemy do reszty naszych warzyw. Do blender możemy dodać odrobinę wywaru z mięsa, a następnie blendujemy tak, by powstał krem z warzyw.
-
Po takim przygotowaniu dodajemy go do naszego mięsnego wywaru oraz dodajemy również wszystkie przyprawy. Gotujemy naszą zupę przez następne 40 minut.
-
Jeżeli zależy nam na głębszym smaku dodajemy również przecier pomidorowy oraz koncentrat.
-
Gdy już wszystkie smaki się połączą, wysypujemy ryż z torebek i gotujemy go w zupie przez 15 minut. Pamiętajmy, aby regularnie mieszać po dnie zupę, gdyż, ryż może zacząć przywierać do dna garnka. Dodajemy także drobno posiekaną natkę pietruszki. Próbujemy i doprawiamy solą i pieprzem tak aby osiągnąć oczekiwany smak.