Ze Wschodu na Zachód. O roli górnictwa w programie Saudi Vision 2030 - FUTURE ARABIA

Ze Wschodu na Zachód. O roli górnictwa w programie Saudi Vision 2030 - FUTURE ARABIA

Mapa Pamięci
Dzięki nowym regulacjom prawnym i inwestycjom Arabia Saudyjska dynamicznie rozwija sektor górniczy, przyciągając międzynarodowe firmy i zwiększając wydobycie surowców.

Arabia Saudyjska od dawna kojarzy się z ropą naftową, której eksploatacja i eksport przynosi temu krajowi ogromne zyski. Od lat 70. XX wieku wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim (po 1992 r. z Federacją Rosyjską) Królestwo niezmiennie znajdowało się w pierwszej trójce największych globalnych producentów tego surowca. Ropa naftowa i gaz ziemny, w które obfitują kraje Bliskiego Wschodu, znajdują się we wschodniej części Półwyspu Arabskiego w obrębie skał osadowych należących do platformy arabskiej. Jest to struktura geologiczna zbudowana z lekko nachylonych ku północnemu wschodowi warstw wapieni, piaskowców i anhydrytów. Jednak w rządowym programie Saudi Vision 2030 dużo uwagi poświęca się również innym surowcom oraz innemu obszarowi. Obecnie bowiem poszukiwania złóż mineralnych koncentrują się na zachodniej części zwanej tarczą arabską, stanowiącą cokół krystalicznych skał z ogromnym potencjałem złożowym.

Plany Saudyjczyków przedstawione w Vision 2030 zakładają zakrojony na szeroką skalę program eksploatacji surowców metalicznych niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej obejmującej m.in. wykorzystanie nowoczesnych technologii wytwarzania i magazynowania energii oraz powszechną elektryfikację. Pozwoli to również zdywersyfikować główne źródło przychodu poprzez eksport tychże metali. Dzięki temu Królestwo będzie mogło stopniowo odchodzić od wydobycia i sprzedaży węglowodorów. [...]

#wiadomosciswiat #arabiasaudyjska #gospodarka #przemysl #gornictwo #surowce

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować