Zamek Grodziec znajduje się na wulkanicznym wzgórzu (389 m n.p.m.) na Pogórzu Kaczawskim, w województwie dolnośląskim, w gminie Zagrodno.

Pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z XII w. W 1175 roku Grodziec wraz z zamkiem stanowił własność księcia Bolesława I Wysokiego. Przez wieki był świadkiem licznych konfliktów, m.in. wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej.
W XIX wieku podjęto próbę rekonstrukcji zamku, którą to zainicjował Wilhelm von Dirksen, zlecając prace bezpośrednio, a jakże, samemu Bodo Ebhardtowi. Po przeprowadzonych badaniach uznano jednak, że rekonstrukcja nie obejmie całej budowli. W formie trwałej ruiny zachowano donżon, południowo-wschodnie mury wraz z sąsiadującą z nimi zabudową, a także pozostałości obiektów usytuowanych na zamku dolnym.

Obecnie Zamek Grodziec składa się z zamku górnego oraz przedzamcza o wymiarach 270x140 metrów. Zamek górny ma nieregularny kształt sześcioboku, którego centralnymi punktami są główny pałac (palatium), północna wieża oraz masywny donżon na południu. Palatium wyróżnia się murami o grubości od 5 metrów u podstawy do 2 metrów na wyższych piętrach. Donżon, o wysokości 26 metrów i sześciu kondygnacjach, stoi na planie kwadratu. Obronne funkcje zamku uzupełniają basteje, kaponiery i flankowane wieżyczkami przedzamcze, podkreślając jego strategiczne znaczenie.

Zamek główny Grodźca ma dwie kondygnacje. Na niższym poziomie znajdowały się piwnice z funkcjami gospodarczymi, m.in. spiżarnią i jadalnią dla służby, a także zbiornik na wodę. Parter mieścił pokoje gościnne, później przekształcone w gospodę i kuchnię. Znajduje się tam „Wielka Sala” oraz mniejsza - z gotyckim kominkiem. Wyższe piętra pełniły funkcje rezydencjalne, z kaplicą i „Salą Rycerską”, prowadzącą do prywatnych komnat księżnej. Na szczycie znajduje się ganek obronny z blankami, podkreślający militarny charakter zamku.

Ciekawostki:

  • Zamek Grodziec posiada własnego ducha. Legenda mówi o „Czerwonym Upiorze” – duchu rycerza w purpurowej opończy, który rzekomo ukazuje się w zamkowych komnatach. Według podań duch miał wpływać na losy niektórych właścicieli zamku, np. nakłaniając ich do przemiany moralnej.
  • Grodziec jest również sceną dla licznych wydarzeń historycznych, turniejów rycerskich i rekonstrukcji, co czyni go atrakcyjnym miejscem turystycznym.

Atrakcje w okolicy:

  • Szlak Zamków Piastowskich: Zamek Grodziec jest końcowym punktem tej malowniczej trasy prowadzącej przez wiele historycznych budowli Dolnego Śląska.
  • Ostrzyca Proboszczowicka: Wulkaniczne wzgórze zwane „śląską Fudżijamą”, idealne miejsce na wędrówkę.
  • Oddalony o około 45 km Zamek w Bolkowie: Gotycka warownia niedaleko Grodźca, oferująca równie bogatą historię i atrakcje.

#zamkipalace4sfor #zamki #dolnoslaskie
bc82c93d-07e8-4276-97e5-e62cde67de94
236549ab-77ab-41a6-95dc-e1f8008a6421
fafec093-a437-4ec0-9881-d68c64a3dc30
f96db524-d2b0-4ac0-8ebe-17f9cd7714b1
3aa0f49f-ea4d-4566-a1fc-4e857d8167b1

Zaloguj się aby komentować