Wśród propozycji, które KE położy na stół w piątek, znajdzie się spełnienie jednego z najważniejszych postulatów protestujących polskich rolników: całkowite odejście od obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów. KE już wcześniej zaproponowała częściowe zwolnienie z tego obowiązku: rolnicy, aby uniknąć kar, nadal musieli jednak uprawiać rośliny motylkowe (wiążące azot).

Zmieni się sposób podejścia do ugorowania - zamiast kar spodziewać się można "zachęt".

Złagodzone mają być także rygory stosowania płodozmianu oraz okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska.

Podjęta ma zostać decyzja, że wszystkie gospodarstwa do 10 ha (a takich jest w Polsce ponad 70 proc.) zostaną zwolnione z kontroli środowiskowych. A więc rolnikom z tych gospodarstw nie będą zmniejszane dopłaty bezpośrednie za niespełnione środowisko-klimatyczne normy - czyli nie będą oni karani.

Ponadto, kraje członkowskie będą miały także możliwość częstszego dostosowywania swoich tzw. Planów strategicznych, które zawierają priorytetowe działania finansowane z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pakiet-unijnych-propozycji-dla-rolnikow-gotowy-w-najblizszyc,nId,7388016#crp_state=1

#wiadomosciswiat #rolnictwo
#polityka
9da94840-e5de-41df-853d-efb1854ed088
Topia

Unia Europejska za każdym razem, gdy coś działa i nie wymaga wpieprzania się państwa:

6094e245-3a04-4e8e-a8a3-7125cc7fcf0b

Zaloguj się aby komentować