Wojskowy rząd Mjanmy rozpoczyna pobór cywilów w obliczu zaogniającej się wojny domowej

Żeby nie było, że się obijam ostatnio — po prostu troszkę mniej czasu przez ostatnie dni, a tematów przybywa, więc staram się najpierw skończyć, co zacząłem ;)

Ogłoszony w lutym plan rozpoczęcia poboru do wojska zaczyna być wcielany w życie – wskazują na to pierwsze listy z wezwaniami, które zostały rozesłane do cywili pod koniec marca. Wszystko dlatego, że armia Mjanmy od prawie 6 miesięcy zmaga się z setkami lokalnych ognisk wojny domowej, która wybuchła w wyniku zamachu stanu w tym kraju w 2021 roku (można skojarzyć z kobietą wykonującą jogę na tle przejeżdżających oddziałów wojska).

Zgodnie z prawem z 2010 roku, do armii wcieleni mogą być mężczyźni między 18 a 45 rokiem życia oraz kobiety między 18 a 35 rokiem życia (choć generałowie na ten moment deklarują brak zamiaru powoływania do armii kobiet) na od 2 do 5 lat. Nieco większe widełki są dla osób z odpowiednim wykształceniem i zdolnościami, które będą wcielone na minimum trzy lata. Warunkiem do dłuższego poboru jest stan wyjątkowy, który obowiązuje od początku przejęcia władzy przez wojsko, a z końcem stycznia został po raz piąty przedłużony o maksymalną długość 6 miesięcy. Generałowie będący u władzy obiecali, że po zakończeniu stanu wyjątkowego odbędą się wolne wybory, po których oddadzą zwycięzcom władzę – jednakże, póki trwają walki, nie ma podstaw do jego zniesienia.

Początkowo do armii wezwanych ma być 5 tys. osób, szczególnie zajmujących się określonymi profesjami użytecznymi z punktu widzenia wojska, zaś do końca roku ma to być łącznie 60 tys. osób. Zamiar rozpoczęcia poboru do wojska spowodował bardzo duże oburzenie ludności Mjanmy, co może doprowadzić do wzmocnienia pozycji rebelianckich – zarówno w wyniku zmobilizowania się przeciwników reżimu wojskowego, jak i możliwości zinfiltrowania wojska. Wojsko przyznaje jednak, że nie ma innej możliwości zasilenia zasobów swoich sił, nie wiadomo także czy oznaczało to będzie konieczność brania udziału w walce na pierwszej linii ognia, czy też może będą pełnili rolę pomocniczą (a może, jak miało to miejsce w wypadku poprzednich zamachów stanu, będą używani jako żywe tarcze czy do czyszczenia pól minowych).

Unikanie poboru wiąże się z karą od 3 do 5 lat więzienia, dlatego też liczne są próby ucieczki przed wcieleniem do wojska zawczasu. Są jednak również inne drogi, z których korzystają osoby w wieku poborowym: w przypadku kobiet od wezwania uciec pomoże pospieszne wzięcie ślubu, dla mężczyzn jedną z opcji jest wstąpienie do wspólnot religijnych. Inną możliwością jest opłacenie odpowiedniej wielkości łapówki, jako że ostateczna decyzja o poborze jest finalnie podejmowana przez urzędnika. W związku z tym pojawiają się doniesienia o licznym wymuszaniu opłat od cywilów.

Wojna domowa w Mjanmie trwa w zasadzie „od zawsze”, czemu sprzyja duża powierzchnia trudnodostępnych obszarów (wynikająca np. z ukształtowania terenu), a także duża różnorodność etniczna i narodowościowa. Jednakże od momentu ogłoszenia przejęcia władzy przez wojsko w tym kraju w lutym 2021 roku, walki nasiliły się, a do zbioru organizacji walczących z wojskiem dołączyły prodemokratyczne siły w wyniku używania przemocy przez wojsko wobec protestujących przeciwko reżimowi. Jesień zeszłego roku przyniosła dużą ofensywę wojsk rebelianckich na północy i północnym wschodzie kraju, w wyniku których wojskowa junta poniosła znaczne straty. Sprawy nie ułatwiają również niskie morale sił państwowych oraz brutalne traktowanie cywili. W chwili obecnej szacuje się, że większość terenu Mjanmy jest pod kontrolą różnych grup rebelianckich, aczkolwiek większość większych ośrodków miejskich pozostaje na terenach kontrolowanych przez juntę wojskową. Szacuje się, że do tej pory w wyniku wojny około 2,6 mln osób opuściło swoje miejsca zamieszkania.

#azjatyckaowca #wiadomosciswiat #azja #mjanma
e196984c-e896-4c81-95b7-db6962ce2254
DiscoKhan

@bojowonastawionaowca mówiąc krótko to się nie zapowiada żeby w najbliższym czasie coś się tam miało uspokoić.


Tylko niech przynajmniej później znowu nazwy kraju nie zmieniają, bo w Travle znaiu się zaczną dla mnie kłopoty

bojowonastawionaowca

@DiscoKhan zdecydowanie się nie zapowiada, ba, nawet w dłuższej perspektywie czasu. Ale chyba wojskowi chylą się ku powolnej porażce

maly_ludek_lego

@bojowonastawionaowca Ale to chyba dobrze, z tego co pamiętam, jak słuchałem Rosiak, prawda?

bojowonastawionaowca

@maly_ludek_lego na pewno daje to jakąś szansę na uspokojenie sytuacji w Mjanmie, bo generałowie nie dają absolutnie żadnej. Ale ja raczej dla Mjanmy nie widzę dobrego rozwiązania, Aung San Suu Kyi może być lepszą kandydatką na władzę, ale to wciąż będzie zaledwie mniejsze zło, które im dłużej jest u władzy, tym bardziej upodabnia się do generałów. Generalnie dla mnie to państwo upadłe że zbyt słabą pozycją i zbyt rozwalonym państwem, żeby coś dobrego tam wyniknęło

bojowonastawionaowca

@maly_ludek_lego a u Rosiaka mogłeś słyszeć dr Lubinę, który się specjalizuje w Mjanmie. On nie ukrywa swojej sympatii do pani Aung, ale też wie, że ona wcale nie rozwiąże większości problemów Mjanmy

entropy_

@bojowonastawionaowca skoro większość kraju nie jest pod kontrolą władzy to skąd wiedzą czy nie biorą z poboru rebieliantów do wojska?

bojowonastawionaowca

@entropy_ wiedzieć nie wiedzą, ale przecież nie będą robili poboru na terytorium, którego nie kontrolują

bojowonastawionaowca

@entropy_ a jeśli wezmą rebelianta — to co za różnica, jakie ma poglądy osoba do np. czyszczenia pola minowego? I tak zginie i tak

entropy_

@bojowonastawionaowca no ale jak tam jest taki odsetek ludzi nieprzychylnych władzy towątpię czy wszyscy na kontrolowanych terenach są tacy antyrebelianccy

entropy_

@bojowonastawionaowca gorzej jak zginie i weźmie ze sobą magazyn amunicji czy coś xD

starszy_mechanik

W tej Birmie to który rok już jest wojna domowa?

bojowonastawionaowca

@starszy_mechanik zależy od którego roku liczysz - jak od zamachu stanu, do 3 rok, jak od początku istnienia Mjanmy, to już kilkadziesiąt lat. W zasadzie wojna domowa tam to stan permanentny

pszemek

@bojowonastawionaowca już teraz mają problemy z lojalnością i wiele oddziałów łatwo się poddaje, także życzę pomyślności z siłowym poborem cywili ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pierdonauta_kosmolony

@bojowonastawionaowca

Ryż z Birmy jest najsmaczniejszy. Mam nadzieję że nie będzie problemów z importem.

bojowonastawionaowca

@pierdonauta_kosmolony z ryżem tak od 0,5 roku z całej Azji pd-wsch jest problem, kolejne kraje ograniczają eksport

Zuorion

@bojowonastawionaowca 

do armii wcieleni mogą być [...] na od 2 do 5 lat.

vs

Unikanie poboru wiąże się z karą od 3 do 5 lat więzienia

Jeśli więzienia nie są takie jak w rosji lub korei, to może sie bardziej opłacać isć do więzienia niż do rozminowywania/mięso armatnie na taki sam okres.

Ilirian

"Populacja obywateli Mjanmy w Tajlandii zwiększa się"

UmytaPacha

@bojowonastawionaowca mam ziomka w pracy z Mjanmy, udało im się z żoną wydostać z kraju tuż przed zaostrzeniem wojny

szkoda kraju ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zaloguj się aby komentować