Wieżowiec, hotel, symbol. Trzy wcielenia warszawskiego Prudentialu

Wieżowiec, hotel, symbol. Trzy wcielenia warszawskiego Prudentialu

Muratorplus
Przed wojną najwyższy budynek w Polsce, później socrealistyczny hotel z 270 pokojami dla nowej klasy pracującej, a ostatnio hotel pięciogwiazdkowy, mieszczący 142 ekskluzywne apartamenty. Historia obiektu w wymowny sposób ilustruje zmiany zachodzące w naszym kraju – pisze Tomasz Żylski.

Siedemnastokondygnacyjny Prudential House, zrealizowany przy ówczesnym placu Napoleona w latach 1931-1933, w chwili oddania do użytku był pierwszym w Polsce i drugim w Europie tak wysokim budynkiem biurowo-mieszkalnym. Gmach zaprojektował Marcin Weinfeld. Za opracowanie konstrukcji odpowiadał Stefan Bryła oraz jego uczeń – Wenczesław Poniż. [...]

#architektura #polska #warszawa #xxwiek #socrealizm #wiezowce #hotel

Komentarze (1)

ramen

@Mr.Mars Widzę leci seria o polskich brzydalach, wszedł "mów mi pru"

A był już krakowski szkieletor

https://www.hejto.pl/wpis/krakowski-szkieletor-jak-pustostan-zmienil-sie-w-nowoczesny-wiezowiec


Aba te budynki łączy ich wyjątkowa estetyczna wada - niezgrabne proporcje wysokości i szerokości. Tego nie zmienią nawet najlepsze materiały wykończeniowe, ani "sterczyny". Obu konstrukcjom brakuje zwyczajnie kilu pięter więcej, i - być może - jakichś pionowych elementów dekoracyjnych na elewacji ciągnących się od samego dołu, aby wyszczuplić przysadzistą i ciężką bryłę. Szkieletora dało się uratować, ale go tak obudowali wokół, że wystający ponad biurowcami kikut przypomina właśnie pru.

A pru wygląda jak... niedokończony PKiN, jakby mu brakowało wieży albo innego zwieńczenia, siła w leonardo #ai:

27464d46-7e9b-4d40-87f7-74ca0750deec

Zaloguj się aby komentować