Wieża ciśnień w Ciechanowie zaprojektowana przez architekta Jerzego Michała Bogusławskiego we współpracy z konstruktorem Jerzym Wiblikiem w 1972 roku. Mierząca 20 metrów jest jednym z najwyżej położonych punktów Ciechanowa - 143 metry nad poziomem morza.
W 2017 roku rozpoczęto odrestaurowanie budynku, a obok powstał dwukondygnacyjny budynek Parku Nauki Torus, który otwarto w 2019 roku.

Autor drugiego zdjęcia: Aleksander Małachowski

#architektura #ciechanow
3dda1fe4-81fe-4758-a08b-ca99bf7884d5
265b695a-5074-4f63-9826-9d7a7ba4f432
DirtDiver

Jak na czasy socjalizmu (i nie tylko) to niczego sobie. Oświetlenie robi robotę.

Pouek

@DirtDiver Zobacz amfiteart w Koszalinie. Sklepienie jest na dwóch filarach. Inżynier musiał tłumaczyć partyjniakom, że nic się nie zawali, bo to odpowiednio policzył.

FoxtrotLima

@Samhainn i woda jest magazynowana w tym torusie, żeby wytworzyć ciśnienie w instalacji?

moonlisa

@FoxtrotLima Już nie jest napełniana i nigdy nie była w pełni wykorzystana jako wieża ciśnień. Została doprowadzona do aktualnego wyglądu kilka lat jak napisał @Samhainn. Wcześniej to była po prostu kupa rdzy. Co ciekawe torus, który każdy rozpozna po kształcie stoi na tzw. hiperboloidzie. Na pierwszy rzut oka ktoś mógłby powiedzieć, że ukośne podpory, na których zbiornik jest umieszczony są zakrzywione, ale nic bardziej mylnego. Są to odcinki proste a sama konstrukcja jest zajebiście stabilna. Można by nawet powiedzieć, że to polska mekka dla matematyków.

Zaloguj się aby komentować