Buda dla biznes24:
-
Założenia są proste: zakup hurtowy mieszkań zarówno przez fundusze jak i osoby prywatne będzie reglamentowany
-
Wprowadzamy wyższy podatek: 6% zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym
-
Dotyczyć będzie również każdej formy prawnej np spółek celowych.
-
Jesteśmy zdeterminowani żeby skutecznie uszczelniać system Będą oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności karnej.
-
Notariusz nie będzie mógł dokonać czynności sprzedaży w przypadku przekroczenia limitu.
-
Ustawa nie będzie obowiązywała z mocą wsteczną, dopiero po wejściu w życie.
-
W Polsce brakuje około 800 tys. mieszkań
Ktoś jest mi w stanie powiedzieć, w jaki sposób ma to poprawić sytuację polaków? Fundusze wykupują budynki z mieszkaniami 20-30m2
w sensie PCC będzie wynosić teraz 6% zamiast 2% jak dotychczas? Czy o jaki podatek chodzi?
@inty póki nie ma złożonego projektu jeszcze mogą w tym namieszać.
Poza tym tu i tak chyba znowu robi się burdel, bo katastrat przypadkiem nie jest od posiadanych nieruchomości a nie od nabywanych?
Mam ciężko z wyrobieniem sobie opinii w tym temacie, z jednej strony źle bo regulacje, z drugiej dobrze bo jednak brakuje mieszkań
Imo te 6% to nie jest na tyle dużo żeby to jakoś poprawiło sytuację, nadal będą mieszkania kupowane hurtowo, a wyższe koszta zostaną przerzucone na klienta końcowego.
Tu trzeba by było dowalić jakąś ustawę przez którą tym wielkim molochom nie opłacało się już handlować mieszkaniami.
@moll tak masz rację mój błąd. We wpisie mowa o opodatkowaniu nabywanych nieruchomości. Burdel, burdel bo wczytałem ostatnio o pomysłach wprowadzenia katastratu i połączyłem to automatycznie.
Co ciekawe ostatnio w Kanadzie wprowadzono dwuletni zakaz kupna nieruchomości przez obcokrajowców nieposiadjących prawa podbytu w Kanadzie. Dodatkowo cudzoziemcy bez prawa stałego pobytu, posiadający w Kanadzie dom lub mieszkanie, będą musieli płacić jeden procent od ich wartości, jeśli w nich nie mieszkają lub ich nie wynajmują. Celem jest zniechęcenie spekulantów do lokowania pieniędzy w kanadyjskich nieruchomościach.
@inty właśnie nie wiedziałam czy to radosna twórczość naszej władzy, czy inny zbitek.
W zasadzie jakby w ustawie o katastracie znalazły się te zapisy, zamiast w jakiejś łatce do ustawy o PCC to by mnie to wcale nie zdziwiło...
@eripse dokładnie, też mam mieszane odczucia ale ceny mieszkań są na tak absurdalnych poziomach w stosunku do zarobków, że za chwile całą pensje młody człowiek będzie musiał oddać na czynsz / ratę kredytu. Z drugi strony jest tyle form inwestowania np. giełda, złoto, antyki.
@inty Dlaczego w tym kraju musimy robić wszystko od dupy strony? Tylko naiwny może myśleć, że powstrzyma to fundusze z armią księgowych, prawników i znajomościami z politykami na różnych szczeblach. Jak zwykle po dupie dostanie klasa średnia
@juventino między innymi dlatego, że wybory są co 5 lat i na takim okresie czasu wzrok polityków się zatrzymuje a o elektorat trzeba dbać.
Rosnące koszty emisji CO2, które mają wpływ na cenę energii? Wiadomo o tym od 15lat, jednak dopiero teraz gdy ręka już dotyka lustra wody w nocniku dzieje się coś w przypadku budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Wojsko i przestarzały sprzęt, anulowanie różnych kontraktów czy zmniejszanie ilości przetargów dla PGZ czy kosztów na badania i rozwój? Przypomniało się o tym gdy Putin wjechał na UA.
Elektrownie wiatrowe i ustawy? Polski Ład? Kredyty hipoteczne brane w największej ilości w momencie historycznego minimum stóp procentowych?
COVID, zakazy i drukowanie pieniędzy na tarcze?
Można wymieniać i wymieniać. Ja tylko proszę o ekipę na Wiejskiej co będzie myślała na dłużej niż 5 lat do przodu...
@inty pełna zgoda z tym co piszesz. Mamy zgniłe elity polityczne od prawej do lewej strony, a ludzie głosują cały czas na te same smutne twarze. U nas nie rozwiązuje się problemów, tylko produkuje się ustawy pod swoją grupę wyborcza, tworząc przy tym kolejne problemy
@eripse Według mnie jest prostszy sposób na uwolnienie części mieszkań - ułatwienie wywalenia z mieszkania ludzi niepłacących. Sam przeprowadziłem się do Niemiec, mieszkanie w Polsce stoi bo nie chce mi się ryzykować wynajmu.
@inty Generalnie masz rację, natomiast przynajmniej część winy za to ponoszą wyborcy. Jeśli obiecanie 500zł do kieszeni gwarantuje władzę na 8 lat i w zasadzie przyzwolenie na robienie czegokolwiek, bo ostatecznie jakiś ochłap będzie rzucony, a każda propozycja, która może wymagać zmiany przyzwyczajeń spotyka się z masową paniką, protestami i straszeniem to gdzie tu jest miejsce dla partii, która powie, że ma program, który pomoże z mieszkaniami, ale pierwsze efekty za 3-4 lata, takie wyraźne za 7-8 lat. Elektrownie atomowe - od razu ryk górników, że oni stracą pracę, a i sama budowa elektrowni to jakieś 10 lat. Nikt po prostu nie będzie w taki sposób przedstawiał swoich planów, bo wiedzą, że przekonają one do siebie margines.
@JC97 myślę, że to nawet nie 500+ a piramida wieku, co raz więcej emerytów i dodatków dla nich. Starsi zaczną decydować o życiu i kształcie kraju młodszym a w tym dalszych benefitów i wygody dla siebie (co jest normalne bo każdy chce mieć dobrze na emeryturze). Reszta się nie liczy.
Dlatego wszystkich nie zadowolisz, zawsze jakaś grupa będzie poszkodowana w mniejszy bądź większym stopniu. Świadomość i wybór tego co najważniejsze z perspektywy państwa to clue wszystkiego.
@inty Nie wiem czy piramida wieku ma tu cokolwiek do rzeczy. Jeśli więcej byłoby młodych to robiliby dopłaty pod młodych, ale nadal zero zrozumienia/chęci poprawy istoty problemu tylko zalepianie dziur pieniędzmi. Fundamentalne, systemowe zmiany potrzebują czasu - to nie jest podpisanie papierka i zlecenie przelewów i mogą wymagać pewnego dostosowania, zmiany nawyków, zmiany kwalifikacji niektórych osób. Kiedyś byli goście, którzy rozwozili mleko, teraz mamy lodówki - czy to źle? Czy mleczarze masowo poumierali z głodu przez bezrobocie? Nie i tak samo mogłoby być z górnikami jeśli jakaś partia w końcu będzie miała wystarczająco jaj, żeby postawić sprawę jasno.
Zaloguj się aby komentować