#wojsko #lotnictwo
Na pewno nam?
Lepiej żeby te pozostałe 96 sztuk nie dotarło do Polski w ciągu najbliższych 2 lat bo mamy sporą obsuwę z silnikiem T901 więc przylecą na starych T700 i takie już zostaną bo nie będzie nas stać na modernizację
@Afrobiker akurat my to chcemy z T700, bo we wszystkich naszych nowych śmigłowcach są montowane silniki tej rodziny
@TenebrosuS no to brawo my! Będziemy latać na serduszkach rodem z lat 70 ubiegłego wieku zamiast się postarać o nowe. T901 które będą montowane i w AH-64 i UH-60 w dodatku 1/3 tego projektu jest realizowana w Polsce
@Afrobiker wymiana silnika po jakimś czasie wchodzi w grę, czy to kompletnie niekompatybilnie modele?
@ewa-szy swapa zawsze można zrobić tylko to kosztuje. T901 to ewolucja starej T700-ki i jest tak opracowana by jej montaż w już służących AH był możliwie bezproblemowy. Amerykanie zamierzają wymienić silniki we wszystkich swoich śmigłowcach Apache które zostaną u nich na służbie. Aktualnie Pentagon dał zlecenie na 1360 silników z ewentualną renegocjacją umowy i to raczej w górę a nie w dół bo chcą je pchać też do innych maszyn.
@Afrobiker no i super.
Problem w tym, że my ten sprzęt musimy mieć w miarę szybko. Zawsze tak jest, wybierasz między czekaniem na najnowsze a zakupem starszego ale dostępnego w miarę od ręki.
Jeśli montaż jest bezproblemowy, imo dobra decyzja, brać teraz co jest, wymienić silnik za jakiś czas.
@ewa-szy podoba mi się twoje optymistyczne podejście do tematu oby tak to właśnie wyglądało bo produkcję w zasadzie mamy u siebie
@Afrobiker akura w tym całym bardachu z milionem typów śmigłowców jedna dobra rzecz o której ktoś pomyślał to chociaż ujednolicenie silników w ramach jednej rodziny. Te silniki nadal będą w użyciu przez następnych kilka dekad, a części będą łatwo dostępne i wspierane bo lata na nich tysiące śmigłowców. Za to mając nowe silniki to raz, że się naraża na usterki i wady wieku dziecięcego, a dwa na bardzo kiepski dostęp do części zamiennych. Jak się jest USA i cię stać na wymianę silników w tysiącach to sobie możesz na to pozwolić, ale w naszym wypadku to głupota.
Chociaż znając naszych głupków to mnie nie zdziwi jak sobie zażyczą nowych.
Niemcy i Japonia wycofują śmigłowce szturmowe a my w tym samym czasie chcemy prawie 100 sztuk. Nie znam się ale czy wojna na Ukrainie nie pokazuje, że dużo małych dronów lepiej się sprawdza niż mało dużych śmigłowców?
@wstreczyciel nie nazwałabym wojny na Ukrainie czymś typowym. Od jakiegoś czasu o wiele za bardzo przypomina pierwszą światową z elementami sf-f (orki vs drony) ;).
Śmigłowce mają swoje zacne miejsce w bitwach manewrowych z jednym zastrzeżeniem - musi być dominacja w powietrzu. A tu masz front stacjonarny z dobrą obsadą pplot po obu stronach, nawet samoloty za bardzo nie latają. To co, z samolotów też rezygnujemy? Jakby nam się nieco zasięg zmniejsza po przesiadce na drona. Udźwig i wielozadaniowość też.
Nasze wojsko obecnie to obraz nędzy i rozpaczy. Antoni rozwalił wszystko- tam już nie ma kto podejmować racjonalnych decyzji...
Piękny skurwiol. Rydwan ognia. Obyśmy mieli ich jak najwięcej
Zaloguj się aby komentować