Zaczniemy od podstawowej rzeczy na jaką rozdzielimy transformatory to rodzaj czy jest to transformator żywiczny czy też olejowy.
Każdy transformator niezależnie od materiału chłodzącego jest zbudowany tak samo, z rdzenia z blachy, cewek górnego i dolnego napięcia, przyłączy.
Transformator żywiczny jest chłodzony powietrzem, zabudowywany w specjalnych komorach z zabezpieczeniem przed zalaniem.
Transformator olejowy jest chłodzony jak nazwa wskazuje olejem, który też jest materiałem izolacyjnym. Ze względu na budowę kadzi możemy podzielić transformatory na hermetyczne lub z oddychające.
Hermetyczne nie mają konserwatora (zbiornika powyżej) i są szczelnie zamknięte, oddychające mogą wypychac bądź zaciągać powietrze poprzez osuszacz do konserwatora.
Cewki transformatora zbudowane są z miedzi lub aluminium.
No dobra, ale po co te transformatory? Ktoś zapyta.
Otóż transformator służy do podnoszenia napięcia i obniżania prądu lub w drugą stronę, obniżania napięcia i podnoszenia prądu. Zapewniają też separację galwaniczna pomiędzy poziomami napięć.
To początek cyklu wpisów na temat transformatorow, dla niektórych oczywistych, a dla wielu nowych informacji. Spróbuję opisać to przystępnie dla laika.
@Soadfan a tu przykładowy transformator stosowany w górnictwie, it3sb
@zero tak, takie też widziałem
@Soadfan niejedna osoba zauważyła też, że transformatory niejednokrotnie „buczą”, spowodowane jest to głównie przeciążeniem transformatora, ale też przez uszkodzony rdzeń. Wiec już wiecie dlaczego prąd „buczy”
@Soadfan w zeszłym roku montowaliśmy takiego klocka 6kV/0,4kV 640kVA w Katowicach
W nowoczesnych instalacjach energetycznych stosuje się już średnie napięcie 15 kV.
@Soadfan ja takie podłączałem
@electric_miss nie do końca prawda. Kwestia złego złożenia rdzenia czy też źle użytej blachy to jedno, ale drugie to naturalna rzecz, że trafo buczy. Jest to związane ze zjawiskiem magnetostrykcji.
@Armo11 moc to raczej 630kVA, jest typoszereg mocy i akurat 640 nie ma ;).
W Polsce w dystrybucji jest kilka poziomów napięć 15,75; 20; 21 kV. Jeśli chodzi o poziom napięcia 6kV to najczęściej jest to napięcie przemysłowe już obniżone.
@Soadfan Czy transformatory suche wypierają olejowe, czy może oba standardy są wciąż stosowane w zależnie od konkretnego zastosowania?
@Marchew w naszym wypadku to olejowe są w największej ilości 95-96% - głównie dystrybucja energii elektrycznej (słupy, stacje na osiedlach (Jasiu Mela lubi to)) , suche idą do zakładów przemysłowych, fabryk, biurowcow, itd.
@Soadfan A dlaczego olej jest tak popularny w energetyce? Przecież sama obecność oleju w moim odczuciu powinna być ogromnym problemem, koszty oleju, utrzymanie, wycieki...
To może powinienem zadać pytanie inaczej: dlaczego suche nie wyparły olejowych?
@Marchew przede wszystkim to koszt. Suche są zdecydowanie drozsze od olejowych, do tego konieczność ustawienia trafo suchego w pomieszczeniu suchym bez dostępu wilgoci.
Hermetyczne transformatory są szczelnie zamknięte i mogą stać na zewnątrz a w dodatku są zupełnie szczelne.
Transformatory olejowe spokojnie pracują po 30-40 lat, bez obsługi. Suche jak są konserwowane to też tyle wytrzymają, ale muszą być cyklicznie czyszczone.
Zaloguj się aby komentować