W I pół. 2024 r. zlikwidowano prawie 100 tys. jednoosobowych firm. Ponad 179 tys. zawieszono

W I pół. 2024 r. zlikwidowano prawie 100 tys. jednoosobowych firm. Ponad 179 tys. zawieszono

CEO Magazyn
Od stycznia do czerwca br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 3% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Znawcy tematu podkreślają, że początek 2023 roku był okresem szczególnie trudnym dla przedsiębiorców. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG wzrosła rdr. o przeszło 3%. Eksperci uważają, że tej zmiany nie należy traktować z niepokojem. Mówimy bowiem o elastycznym rozwiązaniu, a wznowienie działalności jest proste. Nie brakuje też opinii, że wpływ na przyszłe statystyki dotyczące likwidacji ww. firm mogą mieć planowane zmiany w zasadach ustalania składki zdrowotnej.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I połowie 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 99,6 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 3,4% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy takich przypadków było 103,1 tys. W opinii Łukasza Goszczyńskiego, radcy prawnego i doradcy restrukturyzacyjnego z kancelarii GKPG, dla samej gospodarki i szeroko pojętego rynku ten spadek niewiele oznacza. Przy okazji trzeba też zaznaczyć, że obecnie przedsiębiorcy są w lepszej kondycji niż rok temu. I dlatego w tej kwestii sytuacja się poprawia. W podobnym tonie wypowiadają się też inni eksperci. [...]

#wiadomoscipolska #gospodarka #firma #dzialalnoscgospodarcza

Komentarze (7)

tyle_slow

Byle korporacje przetrwały.

aerthevist

@Mr.Mars krzykliwy tytuł artykułu z tyłka. Część osób na JDG to de facto osoby na pseudo etacie, które po 2 latach niższego ZUSu przechodzą na UoP / zlecenie. Inna przyczyna to zamykanie firmy na siebie po 2 latach i otwieranie nowej na małżonka lub innego członka rodziny. W artykule brakuje dość ważnej informacji o liczbie JDG y/y. Prowadzenie działalności w PL nie jest usłane różami, ale gdyby wierzyć w takie krzykliwe tytuły, to JDG przestałaby istnieć jakaś dekadę temu

stary-czlowiek

@aerthevist Ze statystyką to trzeba uważać. Każdy może rozumieć to po swojemu. Niektórzy zamykają jdg, a otwierają spółki. Przez kowidowy wałek z procentowym zdrowotnym to spzoo w wielu przypadkach się opłaca. Oczywiście jak ktoś wierzy w ZUS to niech nie czyta.

ramen

@aerthevist Moi znajomi zamknęli JDG, bo:


  • koszty ZUS (wynikające z podwyżki minimalnego wynagrodzenia)

  • koszty prądu i gazu (w przypadku gastro)


Nie ma tutaj żadnego kombinowania. Bilans się nie zamykał. Złożyli CV do korpo. Korpo są bezpieczne.

aerthevist

@ramen rozumiem i współczuję. Nie twierdze, ze JDG nie bankrutują, ale ten artykuł to pojawiająca się okresowo manipulacja dziennikarska.

Time_Machine

@ramen a może po prostu nikt nie chciał jeść ich kebabów?

ramen

@Time_Machine nie kababy, cukiernictwo i pieczenie.

Zaloguj się aby komentować