Skąd najczęściej czerpaliście wiedze jako samouki (doświadczonych #programista15k po studbazie też proszę o wypowiedź może ktoś posiada fajne materialy/linki/tytuły książek)?
#python
@q4py Dla mnie luzik, ostatni rok strasznie poszło do przodu. Do firmy jest spoko, ale prywatnie to tylko JetBrains xD
Masz pythona w tagu, to już nie moja bajka
@q4py Ja tam jestem z tych co są #jetbrainsteam. VSCode od przypadku do przypadku używam, ale preferuję nie. Skróty klawiszowe są upośledzone, różne pluginy potrafią mi zajechać proca, a mam jeden z topowych proców według benchmarków. No i cały ten ekosystem to taka ruletka jak całe node-modules. Do pythona brałem pycharma i nikt normalny z kim pracowałem (a zdarzało się w pythonie też pisać) nie używał vscode.
Jedyne gdzie tego używam to embeddy - arduino/nodemcu/esp/stmy i inne, wszystko w jednym miejscu przez platformio do amatorskiego kodowania jak najbardziej ok (ale, patrz wyżej - pluginy i zajeżdżanie kompa).
Jeżeli jesteś studentem to masz dodatkowo pełny dostęp za darmo do narzędzi na podstawie uczelnianego maila.
#protip
@q4py tylko pycharm, tylko to ciezsze IDE niz vscode. Co do nauki to udemy, linkediny i inne strony z kursami. No i z czasem jakies praktyczne zadanka np Advent of Code
Na początku nie wartościowałbym tak mocno wyboru konkretnego IDE. Osobiście korzystam z PyCharma od 4 lat i jestem z niego zadowolony, ale na początek możesz korzystać z czegoś znacznie bardziej prostego. Tutaj nic konkretnego nie polecam, ponieważ od czasów początków mojej nauki trochę się pozmieniało.
Jeśli chodzi o kursy programowania, to głównie korzystałem z tego co oferowała moja uczelnia, czyli przedmioty prowadzone przez wydział oraz przez firmy, które z uczelnią współpracowały. Jeśli chodzi o książki, to w swoim życiu nie czytałem ani jednej na temat języków programowania. Wiedzę na temat języka i jego działa czerpie głównie z oficjalnej dokumentacji. Dobre jest również lurkowanie stron typu stackoverflow. Polecam również medium.com. Co prawda należy uważać, bo ludzie potrafią tam pisać głupoty, ale po przeczytaniu 2/3 artykułów można wyrobić sobie zdanie na temat danego zagadnienia.
@q4py przez wiele lat pracowałem na pycharmie - byłem zadowolony, integracja django działała super, natomiast robot-framework działał słabo.
Jako, że jakiś czas temu zmieniłem robotę i nie mam dostępu do pycharm professional to przeszedłem na vscode i w sumie już się w nim całkiem nieźle odnajduje. Integracja django jest gorsza niż w pycharmie ale za to robot-framework działa lepiej
IDE ma umilać twoją pracę, także niestety taką decyzję będziesz musiał sam podjąć, natomiast na początku radziłbym skupić się na nauczeniu samego języka i nie marnować czasu na wybór idealnego IDE czy idealnego motywu i programistycznej tapety. Język najszybciej ogarniesz pisząc sobie jakieś swoje projekty (nie muszą być duże) i googlując wszystkie problemy na które napotkasz - w taki sposób wyrobisz sobie nawyki z których i tak docelowo będziesz korzystał : p
@q4py mi się na vs code super pracuje, integracja z wsl + copilot są świetne. za to z odpalaniem testów z ui mam ciągle problemy
@q4py ja uzywam/uzywalem vima/emacsa, bo nie lubie przelaczac sie miedzy mysza i klawiatura, ale co kto woli.
@q4py książka od zera do maszyn lernign python. raz po polsku, raz po angielsku. zależy jaki dzień miał koleś co ją ciągle piszę. jakiś Polak.
@q4py książka od zera do maszyn lernign python. raz po polsku, raz po angielsku. zależy jaki dzień miał koleś co ją ciągle piszę. jakiś Polak.
Zaloguj się aby komentować