Usunąć antybiotyki z wody. Prof. UAM Łukasz Wolski

Usunąć antybiotyki z wody. Prof. UAM Łukasz Wolski

Życie Uniwersyteckie
– Antybiotyki znajdujące się w ściekach stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi –przekonuje prof. UAM Łukasz Wolski z Wydziału Chemii. Naukowiec opracowuje katalizatory umożliwiające proste i szybkie usuwanie tego typu zanieczyszczeń z wody.

Projekt nosi tytuł „Katalizatory na bazie mieszanych tlenków metali do usuwania zanieczyszczeń antybiotykowych z wód poprzez proces ozonowania wspomagany światłem" i będzie realizowany na Wydziale Chemii UAM przy wsparciu zespołów badawczych z Centrum NanoBioMedycznego oraz chemików z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że antybiotyki pełnią bardzo ważną rolę w ochronie życia ludzi. Z tego też powodu od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost ich konsumpcji. Szacuje się, że w 2030 roku konsumpcja ta wzrośnie o 200% względem odnotowanej w 2015 roku.

#nauka #chemia #badanianaukowe #antybiotyki #woda #uam #ochronasrodowiska

Komentarze (6)

A_a

@Mr.Mars to jeszcze z 20 lat minie zanim to będzie wprowadzone w oczyszczalniach. Obecnie, z racji przepisów Unii Europejskiej są prowadzone inwestycje na podniesienie poziomu oczyszczania do trzeciego (w mniejszych ośrodkach) i czwartego stopnia oczyszczania.

pszemek

@A_a co oznaczają te stopnie?

pszemek

@A_a w Twoim linku stopnie oczyszczenia kończą się na trzecim, woda zdatna do picia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A_a

@pszemek szukałem linku z czwartym stopniem, ale w polskim Internecie masz tylko wzmiankę na stronach rządowych o tym, że czwarty stopień będzie wprowadzany z racji wymogów i np mikroplastik będzie wyłapywać

JakTamCoTam

"Tak mnie wkurwił ten Wolski, że nie jestem w stanie zrobić Q&A" #pdk

Zaloguj się aby komentować